Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Özellikle Evlenecek Kızkardeşlerime Rica !!!

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evlenecek olan kizkardeslerim tabiiki erkek kardeslerim de bu isin icerinsinde
sizden bir Ricam var belkide tavsiye farzedinki hayat arkadasinizi RABBIM elbet
kader cizgisinde belirler ve siz de o caga ve yasa geldiniz. Hersey cok guzel
InsALLAH tabiiki , hayatin garib de bir yonu var annelerimiz biz dogduktan hemen
sonra bir ceyize baslar aman kizim evlenecek aman oglum evlenecek diye.
Aman ne bileyim iste akla gelecek herturlu ceyiz ben artik isimlerini bile bilmiyorum
sizler bilirsiniz (ogrenirsiniz) neyse iste adet usul kiz isteme,altin taki merasim vs iste
nisan, nikah falan filan kardeslerim bir seyi asla unutmayin bu dunya gecici ebedi
sonsuz hayat var sizler ailenizden ebedi hayat icin ceyizler isteyin. Kardeslerim
altin tamam olsun, ev, is, (isin yoksa esin yok). Sececeginiz esler de kultur arayin
yani Islam kulturu ne kadar okumus su anki hayat tarzi nasil , o evde neler var ???? ,
namaz varmi , ibadet varmi Kuran varmi siz bunlari isteyin Siz evlenecek oldugunuz
esinizden en degerli hediyeyi isteyin mihir olarak (olmasi gereken sey) siz Kabe yi
isteyin siz soz isteyin evlenince sizi ortaya gotursun. Hem beraber farzi yerine
getirmis olursunuz genc yasta hemde hayat arkadasinizla beraber asil dunyaya adim
atmis ve ALLAH a bir nefes daha yaklasmis olursunuz. Okadar fazla seyler yaptirildiki bana
okadar dunyaliklarim olduki bunlarin hesabini nerede verecegimi ben bilmiyorum , sizler
okadar gencsinizki daha yolun basindasiniz onun icin sizlere kucuk, su aciz gonlumden
gecen kucuk bir tavsiye tabii gercekleride goz onunde tutmaya calisiyorum ama en guzel
hediye su yukarda gordugunuz yer degilmi ne dersiniz??????????????

O EN YUCE YE SIZLERI EMANET EDIYORUM...

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
siz Kabe yi
isteyin siz soz isteyin evlenince sizi ortaya gotursun. Hem beraber farzi yerine
getirmis olursunuz genc yasta hemde hayat arkadasinizla beraber asil dunyaya adim
atmis ve ALLAH a bir nefes daha yaklasmis olursunuz.

İsteyen olursa bende götürürm :D hem onun bu isteği sayesinde Medine'mi görmüş olurum....

Allah razı olsun

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
maalesef bu zamanda öle bi bacı bulmak çok zor. malum insanlarda biraz rahat, biraz huzur ve birazda konfor istyiyorlar. hanımların fıtratı açısından estetiğin önemli yeri var. süsler, takılar çeşitli eşyalar. vs... istenir elbet ayrı meselede... mehrini kabe olarak isteyen bir bacıya mümin bir erkek inanın gözleri kapalı ve koşa koşa gider. inşaALLAH seninde dediğin gibi teyzecik öle mümine kimseler olalım, öle evlatlar yetiştirelim ve o ahlakı insanlara anlatalım. inşaALLAH bu tür karmaşalarıda çözümleyelim

Allah razı olsun

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O YUCE YARADAN sizlere bekar olan tum kardeslerime boyle esler nasib etsin INSALLAH

Amin , Ecamain

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu konu aslında günümüz evlenme çağında olan müslüman gençler arasında büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Günümüzde evliliğe ilk adımı atıcak zamanda özellikle kız ailesi erkek tarafından anlamsız şeyleri şart koşabilmekte,hele de bu kesimin islamı çok iyi bilen tevhidi kavrayan ve hatta emeli şehadet olan kesimler arasında görükçe içim sızlamakda.

Görüyorum ki islami bilgiler sadece bilgi aşamasında kalmış zira o bilgileri hayatta aksettiremedikden sonra bir işe yarıyacağını sanmıyorum.Zira mesh etmeyi öğrenen bir müslümanın havanın çok soğuk olduğu günlerde hele ki hastalık tehlikesi taşıdığı anlarda mesh'i yapmaması kendisine bazen zulme varmakta.işte bu çok bilen ailelerimiz erkek tarafından bazı delilleri sunup evlenecek genci hayli sıkıştırmaktadır.Bunun sonucunda zulme uğrayan (zira ilk adımı atıcak genç maddi olarak henüz doyum noktasına ulaşamamıştır.) gençler evliliğe gidememekde.

Devamın da ise bu gençler çeşitli hocalarınından yada kendi nefslerine uyarak genç kızı ikna ederek kızı ailesinden gizli kaçırmalara kadar gidebilmektedir.

Sonuçda babasının elini öpmeden evinden çıkan bayan aile yaşantısında psikolojik sorunlarla karşılaşmaktadır.

Mehir konusuna gelince ben sanmıyorum ki herhangibi bir bayanın kendi isteğiyle erkekden şu şunları istediğine çoğunluk kesim annesinin yada bayan arkadaşlarının zorlaması ile erkeği köşeye sıkıştırma yoluna gitmektedir.

Hatta ilginç bir gerçek var..

Hemen kayseride ehli sünnet akidesine sahip kardeşlerimizin arasında bile mehir sözleşmesi diye bir kağıtta komik bir sözleşme vardı.Onlara göre komik değil bir gereklilik olmuş ama bana göre çok komik.Zira siz kızınızı birine emanet veriyorsunuz 1 günlük maddiyatla kızınıza değer verilmez..

Bazı memleketlerde özellikle türk ailesinin geleneklerinden olmuş düğün öncesi sırf zenginliğin sembolu olsun diye şehir turları,araba komvoyları arasında gezintiler vs vs anlamsız prosüdürüler.Bunun yerine o benzin paraları evlenecek gence verilse idi allahu alim o gençlerin baya bir masrafı ortadan kalkardı..

Tevhidi mihenk taşı gören ailelere de bir çift sözüm var..

Doğal ve tabii olarak damad adaylarının akidelerini araştırmalarını taktirle karşılıyorum ancak akidesi sağlam olupda ev sorunu,evdeki eşya sorunu,ve düzenli bir işi sormaları bana günümüzde ata dinine sahip türk geleniğindeki cahil anne ve babalardan hiç bir farkın olmadığını görmekteyim.

Zavallı genç zaten herşey haram diye ondan bundan kaçmakdan karın tokluğuna çalışır olmuş ve hatta boş dolaşır olmuş yüzdekil olarak hayli genç var tutupda bu gençlerden ev,iş gibi dünyalık şeyleri istemek akide ile çelişmektedir.Zira bu resulullah sav'in metoduna uymamakda dini kendi emellerine ayırt etmekden fark kalmamakda nasıl ki erkek kızın o mehrini vermek zorunda aynı zamanda sahabeler arasında maddi zorlukda olan gençlerin de ayet öğretmeleri halinde bile evlenebilmektedir.

Lütfen dini bütün olarak alalım.Ve unutmayalım sonuçda oluşabilecek istenmeyen durumlar başda anne babayı sonra evlenecek olan çifti etkileyecek umum olarak bakdığımız islam ümmetini geriye götürecektir.

Not:Yüzdelik kesimi verme nedenim sayının az olmasıdır ince bir anlam ifadesi vardır ;)

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
teşekkürler ahim. buda güzel bir bakış açısı ::

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
islam abi, erkeğin ehli tevhid olmasına karşın evleneceği eşini mehir olarak hac'a götüremeyecek derecede maddi bir durumda olması sonucunda da bacılarımıza hz. fatma validemiz gibi davranılması gerektiğini tavsiye ediyor galiba... ::

malum müslümanlığına kefil olduğumuz ve rızkını temin etmek için helal yollar arayan, bir şekilde ALLAHında verdiği rızık nedeniyle uğraşmasına rağmen yüksek gelirler elde edemeyen kardeşlerimizde var. burada ön plana çıkması gereken şey eşin iman sahibi olup dinini bütün olarak yaşamaya çalışması ama bazı maddi ibadetlerden geri kalması mı yoksa  maddi ibadetleri de yerine getirebiecek bir ölçüde olması mı... :huhuuhuu

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
elbette kardeş.

Zaten bir bayanın dünyalık şeyler istemesi yerine bayan için cihad yerine geçicek olan Hac'ı istemesi o kızın güzelliğindendir.

Ama işte hayatın istenmeyen gerçeklerini de dikkat almak lazım.

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeslerım ne guzel dusunuyorsunuz .Rabbım sızlere sızın gıbı dusunen hayırlı esler nsıp etsın ıns .Hıc bır hayırlımu'mın yokturkı gercek muımın bır ese sahıp olmaktan baskasını arasın .Bayan erkegın dınıne tabıdır esas olansa yaradılısımızın gayesını unutmadan omur boyu yerıne getırebılmek ıcın hayırlı bı es ve hayırlı evlatlar yetıstırmektır oyleyse hayırlı gercek ıman sahıbı bır es yanında hangı dunyalık daha guzel olabılırkı ?