Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Padişahlar Neden “Türk Kızı” Almazlardı?

Havranlı_Mahmut Çevrimdışı

Havranlı_Mahmut

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
PADİŞAHLAR NEDEN TÜRK KIZI ALMAZLARDI

Kimi padişahlara içki içiriyor, kimi “delilik” izafe ediyor, kimi “Türk Milleti’ne ihanet”le suçluyor, kimi de yabancı kadınlarla evlendikleri için suçluyor...
Neymiş biliyor musunuz? “Osmanlı padişahları yabancı kadın almak suretiyle Türk Devletinin yapısını bozmuşlar”mış...
Bir kere bu mümkün değil: Çünkü o tarihte ortada bir “Türk Devleti” yoktur. Türklerin kurduğu çok uluslu bir imparatorluk vardır. Buna “Osmanlı Devleti=İmparatorluğu” denmektedir... (Büyüklüğünü ve gücünü vurgulamak için “imparatorluk” diyorum, yoksa Osmanlı, hiçbir zaman, “imparatorluk” kelimesinin içerdiği “emperyalist” amaçlar taşımamıştır).
Devletin yapısı etnik (ırk) esasa göre değil, din esasına göre oluşmuştur. (Türkiye Cumhuriyeti de bu bakış açısını benimsediği içindir ki, Lozan görüşmelerinde “azınlık” tarifinin etnik esasa göre değil, dinî esasa göre şekillenmesini istemiş ve tarife göre Hıristiyan, Yahudi ve sair gayr-i müslim unsurlar “azınlık” sayılırken, Kürt, Laz, Çerkez, Abaza, Arnavut vs. gibi unsurlar “devletin asıl sahipleri” sayılmıştır.)
Ancak başka dinlere ve mensuplarına son derece tolerans gösteren bir dinî anlayış benimsenmiştir. Başka dinlerin mensupları ne horlanmıştır, ne dışlanmıştır, ne de kınanmıştır; hatta inançlarını daha dinamik yaşayabilecekleri imkanlar verilmek suretiyle daha mutlu olmaları sağlanmıştır.
Zaten Osmanlı Devleti’ni, yaşadığı çağın ötesine taşıyıp tarih içinde yıldızlaştıran şey, “öteki”ne (öteki dinlere, öteki dillere, öteki ırklara, öteki kıyafetlere ve tüm farklılıklara) karşı gösterdiği bu anlayışıdır.
Bu anlayış sayesinde, Osmanlı Devleti, oldukça uzun sayılabilecek bir süre zirvede kalabilmiş, dünyanın cazibe merkezi haline gelebilmiştir.
Bu kimliğinden uzaklaşmaya başladığında ise, çöküş süreci başlamıştır: Buna tarih şahittir.
Böyle bir yapı içinde, dinin belirleyici olması kaçınılmazdır. Nitekim de öyle olmuş, ister atadan kalma, isterse sonradan olsun, her “Müslüman” devletin sahibi sayılmış ve yüreklerle birlikte tüm makamlar ona açılmıştır.
Şöyle de denilebilir: Osmanlı’nın yapısı etnisiteye (ırk kalıplarına) değil, dine dayandığı için, her alanda din belirleyici temel öğe olmuştur. Tabiatıyla, insanlar, milliyetlerine göre değil, dinlerine ve tabii ki liyakatlerine göre değerlendirilmiş, önceden hangi dinden olduğuna bakılmaksızın, Müslüman olan herkes, daha önceki tüm Müslümanlarla eşit haklar kazanmıştır.
Bu hüküm padişah eşlerini ve annelerini de kapsamaktadır...
Hz. Ömer, “Biz, zelil, aşağı kimselerdik. Allahu Teala, bizleri Müslüman yapmakla şereflendirdi” buyuruyor.
Unutmayalım ki, başlangıçta hiç kimse Müslüman değildi; bugün çok büyük hürmet gösterdiğimiz, İslâm tarihinin temelini teşkil eden isimler, sonradan iman edip Müslüman olmuş isimlerdir...
Yani, Müslüman anne-babadan doğmamak bir “kusur gibi” algılanmamalıdır. Böyle algılamak hem İslâm’a, hem insanlık onuruna aykırı düşer.
Kaldı ki, padişahlar, annelerinin arzusu ve Şeyhülislâmın onayı ile eşlerini seçerlerdi. Seçilen kadının inancı ve ahlâkı konusunda en küçük bir tereddüt olsaydı, kılı kırk yaran ve yeri geldiğinde padişahı bile azarlayan Osmanlı uleması, mümkün değil, böyle bir şeye izin vermezlerdi.
Bu yüzden, padişah annelerinin önceki dinlerini ve milliyetlerini dikkate vermek suretiyle onları ve padişahları aşağılamak, hatta daha ileri giderek onları “Türk milletinin yapısını bozmak”la suçlamak, akla ziyan bir yaklaşımdır! Böyle bir yaklaşım asla iyi niyetle bağdaşmaz!
Çünkü Osmanlı’nın “ortak payda”sı İslâm’dır. Osmanlı anlayışında, “yabancı” demek, “gayr-i müslim” demektir...
Padişah anneleri küçük yaşta saraya alınıp Müslüman inancına ve Türk törelerine göre yetiştirilen “cariye”ler arasından seçildiği için, onları “yabancı” saymak imkânsızdır.
Kaldı ki, onlar ne olursa olsun, çocukları hepimiz kadar “Müslüman”, hepimiz kadar “Türk” doğmuş, yaşamış ve ölmüşlerdir.
“Türk” kimliklerini ikide bir vurgulamamaları imparatorluğun diğer birimlerini incitmemeyle ilgili bir husustur, yoksa milliyetini “inkâr”, ya da milliyetinden dolayı “utanma” söz konusu olamaz...
Zira hiçbirimiz kendi milletimizi ve milliyetimizi seçmedik. Mensubiyetimiz Allah’ın bir takdiridir. Bunun için övünmek ya da bundan dolayı dövünmek gereksizdir.
Ayrıca, padişahların Türk kızlarıyla evlenmemelerinin bir sebebi de, Anadolu’da yeni hanedanlar inşa etmemektir. Padişahlar Türk kızı alsalardı, Anadolu’nun dört yanı “padişahların akraba”larıyla dolar, bunlardan bazıları, tıpkı Avrupa aristokratlarının yaptığı gibi, saraya dayanarak halka zulmedebilirlerdi.
Padişahlar, kendilerine eş olarak “meçhul kızlar” seçmek suretiyle, Anadolu halkını aristokrat baskısından korumuşlardır.
İşin aslını-faslını bilmeden esip savurmak, bir cahillik göstergesidir.
Yarın farklı bir boyutuyla konuya devam ederiz inşallah.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Çok konuştukları içinde belki de :D

Ben o donemde yaşasam 3 gune kellemi alirlardi o zaman.

- bence zigetvari filan almaya gerek yok
Sen bilirsin illa viyana kapilarina dayanicam diyorsan da bosa masraf hünkarim.
Sen en iyisi gozyasi sarayini uzerime yapiver.
Yeniceriler de cok şımardı bu ara ama kelle alma bence adam kalmadi.
Hic kahveyi filan yasak ettiremem sabahlari kahvesiz uyanamiyorum aliskanlik oldu bende
Starbaks osmaniyye subesine gelen yemen kahvelerininde tadi bozuldu bu ara
Kadi efendiye soyle de bakiversin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Biraz da şuraya bayilin isterseniz.
Ne abarttiniz yav.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@November Guy kardeşim haklı gibi,zira beni hiçbiri anlamıyor. Gerçi ben de kendimi pek anlamıyorum ama yine de aklı başında pek zeki olanına rastlamadım, ama istisna bir veya iki tane çıkmıştır onlarda bir tanesi akademisyendi aklı biraz ilerideydi saygı ve selamımı iletirim kendilerine lakin muvahhid olanlarını hiç görmediğim için onları saymıyorum genel kanaatim budur üzülerek belirtiyorum.

November Guy Çevrimdışı

November Guy

Üye
İslam-TR Üyesi

@November Guy kardeşim haklı gibi,zira beni hiçbiri anlamıyor. Gerçi ben de kendimi pek anlamıyorum ama yine de aklı başında pek zeki olanına rastlamadım, ama istisna bir veya iki tane çıkmıştır onlarda bir tanesi akademisyendi aklı biraz ilerideydi saygı ve selamımı iletirim kendilerine lakin muvahhid olanlarını hiç görmediğim için onları saymıyorum genel kanaatim budur üzülerek belirtiyorum.

Her milletin kadınlarının karakteristik özelliği var. Bizimkilerinki şımarıklık ve kendini bulunmaz hint kumaşı sanmaları. Halbuki binlercesi var. Diyorlar ki bu tiple sana kim bakar. Herkes tiple mi evleniyor kimler kimlerle beraber :) En iyisi he deyip geçmek. Münakaşaya girip kazanan adam görmedim :ROFLMAO:

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Her milletin kadınlarının karakteristik özelliği var. Bizimkilerinki şımarıklık ve kendini bulunmaz hint kumaşı sanmaları. Halbuki binlercesi var. Diyorlar ki bu tiple sana kim bakar. Herkes tiple mi evleniyor kimler kimlerle beraber :) En iyisi he deyip geçmek. Münakaşaya girip kazanan adam görmedim :ROFLMAO:
Maalesef hemcinslerimiz yüzünden bu haldeyiz :) Allah onları affetsin yani bedduada etmek istemiyorum erkekliğimizin onuru gururu hiçbir şeyi kalmadı bi tatile gitmek istesem sırf erkeğim diye kimse beni otele almıyor potansiyel tacizci konumundayım tabii hayatımda hiç tatile gitmedim sadece örnek verdim.

Mugaffel Çevrimdışı

Mugaffel

وَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ
İslam-TR Üyesi
Bir çok sebebi var ama ben tarih öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim, padişahlar ülkede tek otoritenin kendileri olarak görüyorlardı, saltanata ortak çıkacak aile istemiyorlardı. Bu sebeple önemli devlet adamlarını Türkler’den seçmiyorlar devşirmelerden seçiyorlardı. Aynı şekilde eşlerinin Türk olması gelecekte saltanata ortak çıkacak bir ailenin oluşmasına sebep olabilirdi zaten bunu genç Osman delmiş ulemadan kız almıştı sonrada canından oldu tabii ki. Hatta padişahlar o kadar otoriter ki belli bir kesmin zenginleşmesini istemiyorlardı sebebiyse ekonomik güç olmasın devletten başka algısıydı bu yüzden devlet adamları mallarını vakfediyorlardı. Yoksa devlet mallarına el koyardı yani en önemli sebebi siyasi :) ki zaten Osmanlı ailesi en uzun saltanat süren aile olmuştur tarihte

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi

Duygularıma,hisslerime,düşüncelerime ses olduğun için Allah razı olsun kardeşim.(y)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi

20220721_002102.jpg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi

Duygularıma,hisslerime,düşüncelerime ses olduğun için Allah razı olsun kardeşim.(y)

20220721_001629.jpg

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bir çok sebebi var ama ben tarih öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim, padişahlar ülkede tek otoritenin kendileri olarak görüyorlardı, saltanata ortak çıkacak aile istemiyorlardı. Bu sebeple önemli devlet adamlarını Türkler’den seçmiyorlar devşirmelerden seçiyorlardı. Aynı şekilde eşlerinin Türk olması gelecekte saltanata ortak çıkacak bir ailenin oluşmasına sebep olabilirdi zaten bunu genç Osman delmiş ulemadan kız almıştı sonrada canından oldu tabii ki. Hatta padişahlar o kadar otoriter ki belli bir kesmin zenginleşmesini istemiyorlardı sebebiyse ekonomik güç olmasın devletten başka algısıydı bu yüzden devlet adamları mallarını vakfediyorlardı. Yoksa devlet mallarına el koyardı yani en önemli sebebi siyasi :) ki zaten Osmanlı ailesi en uzun saltanat süren aile olmuştur tarihte
tamamen doğru

hatta eşlerini, devlet adamlarını özellikle yetim-öksüz olan harcanabilir adamlardan seçiyorlardı. Her şey devletin ve hanedanlığın devamlılığı içindi. Bunların devamlılığı için aile içinde katliyam bile yapılabilirdi ki bu adamlar dışardan yabancıyı aileye nasıl soksun dimi?

Mugaffel Çevrimdışı

Mugaffel

وَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ
İslam-TR Üyesi
tamamen doğru

hatta eşlerini, devlet adamlarını özellikle yetim-öksüz olan harcanabilir adamlardan seçiyorlardı. Her şey devletin ve hanedanlığın devamlılığı içindi. Bunların devamlılığı için aile içinde katliyam bile yapılabilirdi ki bu adamlar dışardan yabancıyı aileye nasıl soksun dimi?
evet kesinlikle, adamlar kendi ailerine bile kıyıyor otorire için yabancı aileye nasıl kucak açsınlar :)

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Osmanlılar kafayi otoriteyle bozdular, mesela devşirme sisteminde bile bu görülür, devşirmeler(yeniçeriler) gayri müslimlerin çocuklarından seçilir çocukluktan itibaren müslümanlaştırılır ve payitahti korurlar, çünkü bu askerler devşirme olduğu için padişaha darbe yapıp hükümeti devirseler bile başa geçme hakları yoktur halk kabul etmez otorite yine korunur. Ayrıca devşirme sistemine dikkat edin hristiyan ailelerin çocuklarından seçilir Yahudilerin gözü açık olduğu için devşirme sistemine kabul edilmezler
Allah'u âlem Kur'an'ı kerimdede bu duruma işaret olabilir.

Maide Suresi.82: (Ey Muhammed!) İman edenlere düşmanlık etmede insanların en şiddetlisinin kesinlikle Yahudiler ile Allahʼa ortak koşanlar olduğunu görürsün. Yine onların iman edenlere sevgi bakımından en yakınının da 'Biz hıristiyanlarız' diyenler olduğunu mutlaka görürsün. Çünkü onların içinde keşişler ve rahipler vardır. Onlar büyüklük de taslamazlar.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt