Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Patlıcan Çorbası

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Patlıcan Çorbası

Kötülüklere Nasıl Mani Olalım?
Peygamberimiz Efendimiz (SAV) buyurmuşlardır ki:
“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin.
Eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin.
Diliyle değiştirmeye gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin. Ancak bu, imanın en zayıf derecesidir.”
(Müslim, İman 78.)
Sağlıklı, huzurlu, bereketli bir gün dilerim kardeşlerim. Elimizde olmayanlara üzülerek değil, elimizdekilere şükrederek geçireceğimiz güzel bir haftasonu olsun inşaallah. Ben hâlâ bahar temizliği yapıyorum. Camlar silindi. Yastıklar boşaltıldı. Kışlıklar kaldırıldı. Daha çok işim var ama biraz tembellik yapıyorum sanırım
icon_smile.gif
Madem yaz geldi, şu mübarek patlıcanla yeni bir şeyler yapayım derken, patlıcan çorbası yapan var mıdır? Yapsam nasıl olur diye düşünüp mutfağa daldım. Atmasyon bir tarif uyguladım ki, bu benim en sevdiğim işlerden biridir
icon_smile.gif
Sonra baktım bir kaç yerde daha yapılmış patlıcan çorbası ama benimki çok farklı. Genelde közlenmiş patlıcanla yapılmış. Ben patlıcanı çiğden kullandım. Gerçekten çok leziz bir çorbaydı. Misafirlerinize, ailenize rahatlıkla yapabileceğiniz değişik bir çorba. Sanırım ben bu yazda uzun bir tatile çıkacağım. Bu yüzden tarifleri arka arkaya sıraladım
icon_smile.gif

Malzemeler

• 2 adet Patlıcan
  • 1 su bardağı et suyu
  • 4 su bardağı su
  • 1 diş sarmısak
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı tepeli nişasta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Ayrıca kızartmak için bir patlıcan
Patlıcan çorbası nasıl yapılır?

• Çorbaya başlamadan önce patlıcanlardan birini küçük küpler halinde doğrayıp üzerine tuz serpin ve suyunu bırakıp sıkışması için bir kenara bırakın.
  • Kalan iki patlıcanı yine küçük küçük doğrayın.
  • Diğer tarafta yağı tencereye alıp,kızdırın. patlıcanları bu yağa ekleyin.
  • Hafif kızarana kadar soteleyin.
  • Üzerine suyu ekleyip patlıcanlar yumuşayana kadar pişirin.
  • Çorbayı blendırın içine alın. Bir diş sarmısağıda ekleyin ve pürüzsüz olana kadar çekin.
  • Yeniden tencereye alıp kaynatın.
  • Bir çay bardağı sütün içine 1 tatlı kaşığı nişastayı koyup karıştırın.
  • Kaynamakta olan çorbaya ekleyin ve yeniden kaynayana kadar hızla karıştırın.
  • Kaynayınca altını kapatın.
  • Tuzda bekleyen patlıcanları yıkayıp kurulayın ve kızgın yağda kızartın.
  • Kızaran patlıcanları servis esnasında çorbanın üzerine serpiştirin.
  • Şükrünüz bol olsun…

CAHİDE

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı