Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamberimiz (s.a.v)den gençliğe mesajlar !

S Çevrimdışı

sena__19

Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamberimiz’den

Gençliğe Mesajlar

بسم الله الرحمن الرحيم

" وَماَ آتاَكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ ،
وَماَ نَـهَاكُمْ عَنْهُ فاَنْتَهُوا..."
(سورة الحشر : الآية 7)

“Rasûl, size neyi verirse onu alın..
O, size neyi yasaklarsa ondan kaçının.”
(Haşr Sûresi: Âyet 7)

* * *

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ :
Peygamberimiz SallALLAHu Aleyhi Ve-Sellem Buyuruyor ki :

İMAN

1- لاَ يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ، حَتَّى يُحِبَّ ِلأَخِيهِ ماَ يُحِبُّ لِنَفْسِهِ.
1- “Sizden biriniz, kendisi için arzu ettiği bir şeyi din kardeşi için arzu etmedikçe, gerçek mü’min olamaz”.

2- لاَ يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ، حَتَّى أَكُونَ أَحَبَّ إِلَيْهِ مِنْ وَلَدِهِ وَوَالِدِهِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِينَ.
2- “Sizden biriniz, beni kendi evlâdından, anne ve babasından ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe, gerçek mü’min olamaz”.

3- لاَ يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ، حَتَّى يَكُونَ هَوَاهُ تَبَعاً لِماَ جِئْتُ بِهِ.
3- “Sizden birinizin arzusu, benim getirdiğime -Kur’ana- uygun olmadıkça, gerçek mü’min olamaz.”

4- اَلْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ كَالْبُنْياَنِ، يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضاً.
4- “Mü’min, mü’min kardeşi için birbirine destek veren bir binanın tuğlaları gibidir”.

1-Buharî: İman 7; Müslim: İman 71
2-Buharî: İman 8; Müslim: İman 70
3-Nevevî, Erbaîn: 41.Hadis; Makdisî: Kitabu’l-Hucce,
4-Buharî: Salât 88; Müslim: Birr 65

İLİM

5- نَضَّرَ اللهُ امْرَءًا: سَمِعَ مَقاَلَتِي، فَوَعاَهاَ، وَحَفِظَهاَ، وَبَلَّغَهاَ.
5- “ALLAH, benim sözümü -hadisimi- işiten, bunu iyice kavrayan, ezberleyen ve başkalarına duyuran kişinin yüzünü nurlandırsın”.

6- مَنْ سَلَكَ طَرِيقاً يَلْتَمِسُ فِيهِ عِلْماً، سَهَّلَ اللهُ لَهُ بِهِ طَرِيقاً إِلىَ الْجَنَّةِ.
6- “Kim ilim öğrenme arzusuyla bir yola girerse, ALLAH bu sebeple ona Cennet’e giden yolu kolaylaştırır”.

7- مَنْ يُرِدِ اللهُ بِهِ خَيْراً، يُفَقِّـهْهُ فيِ الدِّينِ.
7- “ALLAH kimin için hayır dilerse, onu dinde fakîh -derin anlayış ve ilim sahibi- kılar”.

8- فَوَاللهِ، َلأَنْ يَهْدِيَ اللهُ بِكَ رَجُلاً وَاحِداً، خَيْرٌ لَكَ مِنْ أَنْ يَكُونَ لَكَ حُمْرُ النَّعَمِ.
8- “ALLAH’a yemin olsun ki; ALLAH’ın, senin sebebinle bir kişiyi hidayete erdirmesi, senin için kırmızı -değerli- develerin sahibi olmaktan daha hayırlıdır”.

5-Tirmizî: İlim 7; Ebu Davud: İlim 10; İbn Mace: Mukaddime 18.
6-Müslim: Zikir 11
7-Buharî: İ’tisam 10; Müslim: Zekât 100
8-Buharî: Fedâilü’s-Sahabe 9; Müslim: Fedâilü’s-Sahabe 34

KUR’AN-I KERİM

9- خَيْرُكُمْ : مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ.
9- “Sizin en hayırlınız: Kur’anı öğrenen ve öğreten kimsedir”.

10- إِقْرَؤُوا الْقُرْآنَ، فَإِنَّهُ يَأْتيِ يَوْمَ الْقِياَمَةِ شَفِيعاً ِلأَصْحاَبِهِ.
10- “Kur’an okuyun. Zira Kur’an, kıyamet günü Kur’an ehline şefaatçi olarak gelecektir”.

11- إِنَّ اللهَ يَرْفَعُ بِهَذاَ الْكِتاَبِ أَقْواَماً، وَيَضَعُ بِهِ آخَرِينَ.
11- “ALLAH, bu kitap sebebiyle -yani Kur’ana uydukları için- pek çok milleti yükseltir. Yine bu kitap sebebiyle -yani Kur’ana uymadıkları için- pek çok milleti alçaltır”.

12- تَرَكْتُ فِيكُمْ أَمْرَيْنِ، لَنْ تَضِلُّوا ماَ تَمَسَّـكْتُمْ بِهِمَا: كِتاَبَ اللهِ، وَسُـنَّةَ نَبِيِّـهِ.
12- “Size iki şey bıraktım. Bu iki şeye sımsıkı sarıldığınız müddetçe asla sapıklığa düşmezsiniz:
-Bunlardan biri: ALLAH’ın Kitabı –Kur’an-ı Kerim-,
-Diğeri ise: Peygamberinin Sünneti’dir”.

9-Buharî: Fedâilü’l-Kur’an 21
10-Müslim: Salâtü’l-Müsafirîn: 252
11-Müslim: Salâtü’l-Müsafirîn: 260
12-Malik, Muvatta: Kader 3; Ebu Davud: Menasik 56.

SÜNNET’E SARILMA

13- عَلَيْكُمْ بِسُنَّتِي، وَسُنَّةِ الْخُلَفاَءِ الرَّاشِدِينَ الْمَهْدِيِّينَ مِنْ بَعْدِي.
13- “Benim sünnetime sarılın. Benden sonra gelecek olan ve kendilerine hidayet verilen raşid halifelerin –yani dört halifenin- yoluna uyun”.

14- مَنْ أَطاَعَنِي فَقَدْ أَطاَعَ اللهَ، وَمَنْ عَصاَنيِ فَقَدْ عَصَا اللهَ.
14- “Kim bana itaat ederse, ALLAH’a itaat etmiş olur. Kim bana karşı gelirse, ALLAH’a karşı gelmiş olur”.

15- خَيْرُ النَّاسِ قَرْنيِ، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ.
15- “İnsanların en hayırlısı:
-Benimle beraber yaşayan mü’minler “SAHABE” dir.
-Sonra onların ardından gelenler “TABİÎN” dir.
-Sonra da bunların ardından gelenler “ETBÂUT-TABİÎN” dir”.

16- مَنْ أَحْدَثَ فيِ أَمْرِناَ هَذاَ ماَ لَيْسَ مِنْهُ، فَهُوَ رَدٌّ.
16- “Kim, bizim bu işimizde -dinimizde- bulunmayan -dine aykırı- bir şey -yani BİD’AT veya HURAFE- icad ederse, bu reddedilir”.

13-Tirmizî: İlim 16; Ebu Davud: Sünnet 5; İbn Mace: Mukaddime 6.
14-Buharî: Ahkâm 1; Müslim: İmare 33
15-Buharî: Sulh 5; Müslim: Akzıye 17
16-Buharî: İman 39; Müslim: Müsakat 108

Üst Ana Sayfa Alt