İlmi Konu Putperestlik : Yıldız, Burçlar, Felek, Fal, Gayb

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim kusura bakma ama ben ahmak değilim.Neyi araştırdığımı ve doğru kabul ettiğimi iyi biliyorum.Zorlama tevillerle kabul etmişliğim falan yok.Gerçekten seninle cedel etme gibi bir derdim de yok.Ben sadece araştırdığımı söylüyorum.Ve tekrar söylüyorum sadece benim üstümde değil arkadaşlarım ve ailem üzerindede %80-90 tutuyor.Ama hepsini şimdi burada sana nasıl anlatayım.Bu çok uzun ve zahmetli bir iştir.Dediğim gibi kişi kendisi kendine bakarsa en tatmin edici cevabı alır diye düşünüyorum.
Asıl önemli mesele ise iki müslümanın böyle bir konu hakkında cedel etmeside bence uygun değildir.Ben bu gaybi konuyu imani veya fıkhi bir mesele veya mutlak inanılması gereken bir konu olarak görmüyorum.Sufileri veya kahinleri haklı çıkarmaya da çalışmıyorum.Sadece araştırdığımı ve kanaatimi söylüyorum.Ancak biz tartıştıkça bence iş başka yerlere gidiyor.Çünkü ne sen görüşünden vazgeçeceksin ne de ben. Alemlerin Rabbi daha iyi bilir deyip konuyu kapatalım.Zira bu konu dünyamıza ve ahiretimize bir faydası olmayan gayb bir konudur.
Sorularıma cevab vermemekten ısrarla kaçınıyorsun yahud yeterli şekilde veremiyorsun. Sana hakaret etmiyorum, etmek de istemem. Sadece bir konuda görüş bildiriyorsan bunu ciddi, muteber delillere dayandırabilmelisin. Anladığım kadarıyla böyle bir durum söz konusu değil, sen Falcıların (astrolog) ileri sürdüğü özelliklerin kişilerin doğum tarihine göre sende veya çevrende bazı tanıdıklarında büyük oranda tuttuğuna inanmışsın. Bu seni bağlar. Bu din değil, aksine bu durum kişisine göre zulûm de olabilir ki Allah c.c. bundan beridir. Konu kapandı inşeAllah.
 

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben müslüman degilken bir arkadasim beni falciya götürmüstü hic inanmazdim o zamanlar da elhamdulillah. Kiz lise mezunuydu üniversiteyi ilk yilinda kazanamamisti o dönem hatirladigim kadariyla. Kiza falci demisti ki deniz kenari bir yerde okuyacaksin. Simdi düsünüyorum; zaten ülkenin üc tarafi denizlerle cevrili. Ankarada yetismis kiz, ankaradaki ünilere puani yetmeyecek zaten büyük ihtimalle (falciya gitmesinden zeka seviyesini kestirebiliyordur falci) e kiz acik sacik gezmek dolasmak isteyecek deniz kum günes isteyecek tercihlerini ona göre yapacak. Kahramanmarasi tercih edecek hali yok ya. Neyse bizim kiz mersini kazandi, falci hakli cikti :D

burclar da ayni mesele her insan duygusal temiz kalpli oldugunu duymak ister her insan temiz oldugunu duymak ister her insan dürüst acik sözlü oldugunu duymak ister her insan lider özelliklerine sahip oldugunu, iletisim becerilerinin cok gelismid oldugunu, hanim hanimcik veya efendi oldugunu iyi huylu oldugunu vs vs vs duymak ister de ister. Biri söyleyince de inanir. Aha benim burcum bu der. Burclar serefsizsin gerizekalisin kir pas icindesin bahtsizsin cirkinsin yalancisin dese kim duymak ister? Ama böyle insanlar yok mu var. E hepsi akrep burcu mu? Hahaha hayir tabiki!
 

Müslüman Kul

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Peki hocam büyücü, falcıların yaptığı şeyin tutmasının ALLAH Subhanahu we Teâlâ'nın dileğiyle (insanları sınamak için) olduğuna inanmak küfür mü olur? Yoksa bunlar tamamen tesadüfen mi oluyor?
(Elhamdulillah ben fal vs baktırıp büyü yaptırmıyorum tabii ki)
ALLAH Subhanahu we Teâlâ sizden razı olsun.
 

Alketa

Në botë jam si kalorësi që pushon nën hijen e nje
İslam-TR Üyesi
Bu bakla falını kim bulmuş acaba. :unsure:
Balik burcuyum ben, kimse bugune dek baliğa benziyorsun demedi çok şükür :D
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt