Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Qnet Satış Sistemi Caiz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru :
Muhammed Buğaşe : Selamun aleykum müminler.
Allahım hepimizi bağışlasın.Beni bir ticaret olduğunu söyledikleri bir ise davet ediyorlar. QNET diye internetten satış yapan bir site var.Burada satılan ürünlerden birini alırsam sisteme girebiliyorum.sisteme girince aynı şekilde iki kişiye daha ürün aldirmami istiyorlar . Bu kişilerin aldığı üründen dolayı banada puan veriyorlar.Bu iki kişide para kazanmak için kendilerine iki kişi bulup bu halkayı buyutuyorlar.puanlar belirledikleri seviyeye ulaşınca banada para yatiriyorlar.Her giren alt kademeye ekleniyor.yeni ürün alanlar çoğaldıkça alttakilerde para alıyor.ürünü sattırmak yetmiyor sürekli is takibi yapacaksınız diyorlar. Yeni müşteri bulacaksınız diyorlar.maksat ürün sattirarak sisteme adam toplamak ve bu sayede bir kazanç elde etmek.Bu ticaret doğrumu.o insanların almasından dolayi oluşan puanlardan dolayı verilen para helal mi.Bu insanlara cevabim ne olmalı islamin ticari hukukunu yeterince bilemedigim için birşey diyemedim. İşin anlattıkları şekliyle çalışıp yeni kimseler ürün alırsa bizde kazanıyoruz buna göre görmek istiyorum .Ama dinimiz bunu kabul etmiyorsa bende yokum Allah için.

Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim bahsettiğin sistemde haram mal satılmasa, faiz türü haram işlevler olmasa dahi, prim alabilmek için müşteri bulmaya şartlatılan ticari sistemlerde aldatma ve yıllar sonra dahi haksız kazançlar elde edilmesi, yaşanması kaçınılmaz olduğundan sakınılması gereken kapitalist düzenlerin ticari salvoları olarak gördüğümden câiz olduğunu düşünmüyorum.

Muhammed Buğaşe : Allahım ilminizi artırsın.Tesekkür ediyorum hocam.

Silinen Konu

İlgili Konu:

Network Sistemi Câiz mi?

https://www.islam-tr.org/konu/network-sistemi-caiz-mi.30808/

Üst Ana Sayfa Alt