Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rabbimiz'i ( Cc ) Hatirlamak En Büyük Ibadettir

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbimiz’i (cc) hatırlamak en büyük ibadettir
Allah (cc) yüce kitabında biz mü’minleri devamlı kendisini hatırlamaya ve anmaya çağırıyor. Kim Allah (cc) tarafından anılmak istemez ki?
“Rabb’ini alçakgönüllülükle, korku ve duyarlılık içinde sesini yükseltmeden, sabah akşam zikret ve sakın umursamaz kimselerden olma...”
(Araf: 7/205)
Yüce Rabbimizi (cc) anarsak O da bizi anacağını müjdeliyor. Böyle bir saadet olabilir mi? Dünyevi anlamda önemli insanların kendilerini yâdetmesi bazı insanları ne kadar çok sevindirir değil mi? Peki bizi yâd eden, hatırlayan, yüce meclislerde bizi şereflendiren Rabbimiz olursa, bu hâlin tabii ki tarifi mümkün değil. Bu yüzden gafillerden olmayıp sabah akşam yalvararak Rabb’imizi anmalı. Her sıkıntımızı, her derdimizi onun mualla makamına arz etmeliyiz. Ne derdimiz varsa O’na yönelmeli, ne ihtiyacımız varsa O’ndan istemeliyiz. Allahü Tealayı çok zikredersek kurtuluşa ereceğiz. İki cihan saadetine ulaşabileceğiz. Allah’ı çok hatırlayan kimselerden olursak Allah (cc) bize büyük mükafatlar verecektir.
“... Allah’ı anmak ve devamlı hatırda tutmak şüphesiz en büyük ibadettir...” (Ankebut: 29/45)
“Öyleyse siz, bütün zamanlarınızda Beni anın, Beni aklınızdan çıkarmayın ki Ben de sizi her an bağışlamak ve sevap vermekle anayım...” (Bakara: 2/152)
“... Allah’ı namaz dışında da daima hatırlayın ki mutluluğa erişebilesiniz.” (Cuma: 62/10)
“Gerçek şu ki Allah’a teslim olmuş bütün erkekler ve kadınlar, inanan bütün erkekler ve kadınlar, kendini ibadet ve taata vermiş erkek ve kadınlar, niyet ve davranışlarında doğru ve samimi olan erkek ve kadınlar, sıkıntılara göğüs geren erkekler ve kadınlar, gönülden huşu ile Allah’tan korkan erkekler ve kadınlar, sadaka veren erkekler ve kadınlar, nefislerini kontrol edip her şeyden kaçınarak oruç tutan erkekler ve kadınlar, iffet ve namuslarını koruyan erkek ve kadınlar, Allah’ı durmaksızın çokça anan erkek ve kadınlar var ya, işte onlara Allah bağışlanma ve büyük bir mükafat hazırlamıştır.” (Ahzab: 33/35)
“Ey iman edenler, Allah’ı çokça anın ve gündeminizden hiç çıkarmayın ve sabah akşam O’nun şanını yüceltin. O Allah ki sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, üzerinize rahmet etmekte, melekleri de size bağışlanma dilemekte. İşlerinizin düzgün gitmesi için dua etmektedirler...” (Ahzab: 33/41-43)
 
G Çevrimdışı

Güleyru

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Öyleyse siz, bütün zamanlarınızda Beni anın, Beni aklınızdan çıkarmayın ki Ben de sizi her an bağışlamak ve sevap vermekle anayım...” (Bakara: 2/152)

Allahım! Bizi bir an olsun nefsimize bırakma ... Amin ! :crycry :crycry
 
Üst Ana Sayfa Alt