Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Raf Etiket Fiyatı ile Kasa Fiyatı Arasındaki Fark Olması Sonucu Ürünü Ucuz Almak Câiz mi?

MuslimanskiBosanski Çevrimdışı

MuslimanskiBosanski

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm
Bugün bir markette ürünün rafta fiyatı 90 TL yazıyordu, bu fiyatı kabul ederek aldım ama kasada ödeme yaptıktan sonra fişte 120 TL olarak geçildiğini gördüm. Ben de iade işlemleri ile uğraşmak için raf fiyatının baz alınmasını talep ettim ve 30 TL'mi iade ettiler. Bu aldığım ürün ve 30 TL fiyat farkı helal midir?
Tüketici kanununa göre yaptığım bu işlem doğru,hakkım ama asıl dinimiz ne diyor bu konuda ?

Bu arada Marketin resmi sosyal medya sayfasına baktığımda ürünün fiyatının 120 TL olarak paylaşılmış, doğru fiyatı 120 TL yani ama raf etiketine yanlışlıkla düşük yazılmış.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleyküm
Bugün bir markette ürünün rafta fiyatı 90 TL yazıyordu, bu fiyatı kabul ederek aldım ama kasada ödeme yaptıktan sonra fişte 120 TL olarak geçildiğini gördüm. Ben de iade işlemleri ile uğraşmak için raf fiyatının baz alınmasını talep ettim ve 30 TL'mi iade ettiler. Bu aldığım ürün ve 30 TL fiyat farkı helal midir?
Tüketici kanununa göre yaptığım bu işlem doğru,hakkım ama asıl dinimiz ne diyor bu konuda ?

Bu arada Marketin resmi sosyal medya sayfasına baktığımda ürünün fiyatının 120 TL olarak paylaşılmış, doğru fiyatı 120 TL yani ama raf etiketine yanlışlıkla düşük yazılmış.
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;
fark2.jpg
Son yıllardaki aşırı enflasyon neticesinde haftalık hatta neredeyse günlük fiyatların değişmesi sonucunda raf ve kasa fiyat farklı olması; etiket değiştirmeye yetişemeyen marketlerin çektiği sıkıntılar ve bundan dolayı muzdarib olan muşterilerin başına gelen hadiselerdendir.

Kapitalist düzenin uygulamalarından ve kendince kanun olduğundan dolayı, müşterinin düşük fiyatta olan raf fiyatından satın alabilmesine (kanunen - 54/2-“Etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda ucuz olan fiyat uygulanır." Tüketici Kanunu) hak veren bir durumdur. Müşteri yasal olarak raf fiyatından almayı tercih edebilir ve bu durumda satıcı düşük olandan vermek zorundadır. Peki dinen durum nedir?

Hadise satıcının raftaki ürünün fiyatını değiştirmemesinin sebebine göre durum değişiklik arzedebilir. Yâni etiketi değiştirmeyen esnaf, bunu müşteriyi kandırmak, kasada yüksek fiyatta satmak için ısrarla ve sürekli olarak kasten yapıyorsa (ki bu durumu tesbit edebilmek çok çok zordur) müşteri düşük fiyattan almasında bir sakınca yoktur. Yüksek fiyata alması faize girer.

Aynı şekilde raftaki etiketi yoğunluktan veya başka bir sebebden dolayı değiştirememiş, bu durum sürekli de yaşanmıyor ve kasadaki fiyat listesinden farklı ise düşük fiyattan alınması durumunda aradaki fiyat farkı mağaza çalışanı işçinin maaşından kesilme ihtimalini de düşünerek güncel dedikleri kasa fiyatından (her ne kadar yasa düşük fiyattan almaya onay verse de) alınması vicdanen uygun olur.

Fakat satıcı raftaki ürünün fiyatını değiştirmeyi gerçekten unutmuş veya ihmal etmiş, bu konuda da zaafiyetini ve hatasını kabul edip müşteriye durumu izah ediyor, rafta düşük fiyat kasada yüksek fiyat konusunda şaibeli biri olarak nam salmış esnaf / mağaza değil ise, satıcının söylediği fiyata itibar edilerek hareket edilmeli, buna göre alıp almamaya karar verilmelidir.

fark.jpeg
farkkk.jpg

Üst Ana Sayfa Alt