Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rahman Suresi İniş Sebebi

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

55- RAHMAN SÛRESİ

Atıyye'nin İbn Abbâs'tan rivayetinde ve İbn Mes'ûd kavlinde Medine-i Münevvere'de (ibnu'l-cevzî, age. vm,ıo5) ve Ra'd Sûresinden sonra nazil olmuştur.

el-Hasen, Urve ibnu'z-Zübeyr, İkrime, Atâ ve Câbir ise Sûrenin Mekke-i Mükerreme'de indiği görüşündedirler. Alûsî bu görüşü cumhura nisbet eder.[1]

İbn Abbâs'dan gelen bir rivayette de o, bu sûrenin medenî oluşundan "Göklerde ve yerde kim varsa hepsi O'ndan ister. O, her gün bir şe'n içindedir." (âyet: 29) âyetini istisna etmiştir.[2] Bunun tersi de söylenmiştir. Yani ona göre sûre medenî, bu âyeti ise mekkîdir.[3]

29. Göklerde ve yerde kim varsa hepsi O'ndan ister. O, her gün bir şe'n içindedir.

Mukâtil der ki: Yahudiler: "Allah cumartesi günü hiçbir şeye hükmetmez." dediler de bu âyet-i kerime bunun üzerine nazil oldu.[4]

46. Rabbının makamından korkan kimseye iki cennet vardır.

a) İbn Şevzeb ve Atâ'dan rivayete göre bu âyet-i kerime Hz. Ebu Bekr hakkında nazil olmuştur.[5]

İbn Ebî Hâtim'in ve Kitâbu'l-Azame'de Ebu'ş-Şeyh'in Atâ'dan rivayetle tahriclerine göre Hz. Ebu Bekr bir gün kıyameti, mizanı, cenneti ve cehennemi, meleklerin saf saf dizilmesini, kıyamette göklerin dürülmesini, dağların savrulmasını, güneşin dürülmesini, yıldızların saçılmasını anmış ve düşünmüş de: "İsterdim ki şu yeşillikler gibi bir yeşillik olayım da bir hayvan gelsin, beni yesin ve ben hiç yaratılmamış olayım." demiş ve işte bunun üzerine bu âyet-i kerime nazil olmuş.[6]

b) İbn Ebî Hâtim'in babası kanalıyla Atıyye ibn Kays'dan "Rabbının makamından korkan kimseye iki cennet vardır." âyet-i kerimesi hakkında rivayetine göre bu âyet-i kerime, "Beni ateşte yakın. Belki böylece Allah'ın azabından kurtulurum." diyen birisi hakkında nazil olmuştur. O, bu sözü söyledikten sonra böyle söylediği için bir gün bir gece tevbe etmiş ve Allah Tealâ da onun tevbesini kabul buyurarak onu cennetine koymuştur. [7]

[1] Alûsî, age. XXVII,96.
[2] Alûsî, age. xxvn,96-97.
[3] Kurtubî, age. xvn,99.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/843.
[4] İbnu’l-cevzî, age. vıııji4.
[5] İbn Kesîr, age. VII.476.
[6] Suyûtî, Libâbu'n-Nukûl, 11,146; Alûsî, age. XXVII,117.
[7] İbn Kesîr, age. vn.476.

Üst Ana Sayfa Alt