Ramazan'da Hatim İndirmek Yeterli mi?

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi


RAMAZAN’DA OKUYACAK MIYIZ?

Ramazan ayı, oruç ayı olması ile birlikte, asıl Kur’an ayıdır. Çünkü, Kur’an Ramazan ayında indirildi. Bu ayda en çok okunan kitap şüphesiz ki Kur’anı Kerim’dir.

On binlerce, yüz binlerce mukabeleler okunur, hatimler indirilir. Bu okumaların çoğu sadece sevap kazanmak ve cenneti elde etmek içindir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) Mü’minlere seslenerek; “Kim Kur’an okur da helâlini helâl, haramını haram kabul ederse, okuduğu kelimelerin her harfine karşılık on sevap verilir” buyuruyor. Bu müjdeye nail olmak için Müslümanlar Kur’anı Kerimi okurlar, hatim indirirler kısa yoldan cennete girmeye çalışırlar.
Fakat, okuma eylemi acaba indirilen milyonlarca hatimle gerçekleşmiş oluyor mu? Peygamberimizin (s.a.v.) vaad ettiği okuma, acaba bu okuma mıdır? Okumak, öncelikle anlamakla ilgilidir.

Birisi size “ben falanca kitabı okudum” dese, ondan bir şeyler anladığı manası çıkmaz mı? Zira okuyan kimse ne okuduğunu, okuduğu kitabın konusunu, verdiği mesajı, gösterdiği hedefi öğrenmiştir ve bu çerçevede düşüncelerine zenginlik, hayatına değişim katmış olur. Değil ise, bu okuyucuya “sen bu kitabı okumamışın arkadaşım” denilir, değil mi?

Üzülerek ifade edelim ki, Kur’an okuyan Müslümanların çoğunun okuması, anlamak, mesaj almak, uygulamak eksenli olmadığı aşikârdır. Yani bu insanlar, okudukları kitabı hiç anlamadan, onunla hiç ilgi kurmadan okuyorlar. Amaçsız, mesajdan habersiz olarak okuyorlar. Hemen en yakınızdan birkaç kişiye, hatta önce kendinize bir sorar mısınız ; “Günde kırk rekat namaz kılıyorsun, yani Fatiha’yı günde kırk defa (hele ramazan geldi teravihle birlikte tam altmış defa) okuyorsun. Acaba “iyyake nağbudu ve iyyake nestaıyn” ne demek?”
Bizleri İslâm’la şereflendiren Allah’ın rızası için, başımızı ellerimizin arasına alarak insaflıca bir düşünelim. Kur’anın ilk muhatabı olan Sahabeler onun manasını anlamadan mı okuyorlardı? Eğer anlamadan okusalardı, beyinlerinde ve bedenlerinde o büyük değişimi yapabilirler miydi? Susuz bir çölden bütün dünyaya temizlik dersi verebilirler miydi? Bütün dünyaya insan hakları dersi verebilirler miydi? Kılı kırk yararcasına hak ve hukuka riayet edebilirler miydi?

Yüreği taştan katı Ömer’i, pamuktan yumuşak hale getiren, sonrada unutulmaz adâletiyle dünyanın en meşhur idarecisi seviyesine yükselten Kur’anın mesajı değil miydi kardeşlerim?
Şimdilerde anlamadan, sadece manevi rant elde etmek için Kur’an okuyan Müslümanların hangi mesajı aldıklarını merak ediyor insan. Hem Kur’an okuyan, hem de başkasını çekemeyen, kıskanan, yalan konuşan, dolandıran, sözünde durmayan, mala taparcasına bağlanan, vermeyi değil, mal yığmayı hayat düsturu sayan, yürüyen Kur’an olmak yerine, neredeyse yürüyen şeytan gibi davranan çağımız Müslümanlarının gerçekten Kur’an okuduklarını söyleyebilir miyiz?

Kur’an okuyan kimsenin, gerçekten Kur’an çizgisi dışına çıkması mümkün mü dostlar. Eğer, hem okuduğunu söylüyor hem de Kur’an çizgisi dışında bir hayat yaşıyorsa burada bir okuma problemi yok mudur sizce? Okumak ve değişmemek… Okumak ve ezilmek… Okumak ve Tağut’un arkasından gitmek… Bunları bir arada düşünmek mümkün değildir.

Bizce Ramazan İslâm dünyasına şu mesajı veriyor: “inanıyorsanız en üstün sizsiniz.” İslâm dünyası en üstün olmadığına göre Kur’an okunmuyor demektir. Kur’anı anlayarak okumanın ibadet olduğunda hiç şüphemiz yoktur. Anlamadan okumanın ise, hayat ve ahiret noktasında ne faydasının olduğunu henüz anlayabilmiş değiliz.

Şunu unutmayalım ki, sahabeler Kur’andan on ayeti okur, ezberler, hayatlarında uygulamaya başladıktan sonra ikinci on ayeti okurlardı. Öyle olunca, Kur’anı Kerim’i hem hatmetmiş, hem Kur’an hafızı, hem de anlamıyla birlikte yürüyen Kur’an olmuşlardı.
Ramazan’ın bize yüklediği en büyük mesaj bence şudur: Müslüman ol, Müslüman öl. Rabbimiz şu mübarek Ramazan vesilesiyle Kur’anı güzel okuyan, anlayan ve hayatına uygulayanlardan eylesin inşallah.

Abdülkerim Karaağaç

 

akilli55

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kalbim yıllardır bu yazıdaki gibi bir manayı tasdik etmekte. Fakat insanlara bunu anlatınca acayip tepkiler veriyorlar. Manasını anlamadıkça okuduğunuz Kur'an sizi doğru yola iletmiyorsa, helalini helal, haramını haram nasıl kabul edeceksiniz. Okuduğunuzu anlamıyorsunuz ki düşünesiniz, öğüt alasınız.

En efdal olan arapça dilini öğrenip Kur'anı bu şekilde okumalı,
Buna gücü yetmiyorsa örneğin bir sayfa arapçasını okuduktan sonra meal/tefsirini okumalı. Fakat yıllardır bunu söyleriz maalesef yine insanlara bu zor geldiğinden sadece Arapça olarak okumakla yetinirler. Yahu kardeşim eğer böyle yapacaksan bari 1 sayfa Arapça Kur'anı oku, 10 sayfa meal/tefsir oku. Şu Kitabı anlamak için okuyun, hayatınıza şekil vermesi için okuyun.
 

akilli55

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hüküm çıkarmak için okunursa ve kişinin bu ilmi tahsili yoksa saptırması normaldir. Allahın mesajını okuyup, anlaması, ibret alması, kendisine şu helaldir, şu haramdır dendiğinde Kurana bakarak sorgulama yapabilmesi vb bir çok faydası varken sadece Arapça okuyarak bunlardan mahrum kalınmamalı, demek istiyorum.
 

Çay-Şakird

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
o şekilde eline meal alıp hüküm çıkartmaya kalkanları ben de doğru görmem elbette, fakat bu tip uç örnekler verilerek müslümanları kuran mesajından uzak tutmaya çalışan zihniyetten çok insan var.
 

cennet kuşu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
meal okuyana "meal saptırır" diyenler var siz neyden bahsediyorsunuz ..
Evet böyle sapık gruplarda var....Bol bol tefsir okurlar Kurana gelince hortlak görmüş gibi kaçarlar.....Halbuki Kuranın yanında hiçbir kitabın değeri ve kıymeti yok gibidir...Kuranı bırakıp tefsir okumanın ve tefsirlerden medet beklemenin ne anlamı var Allah aşkına.....Size Kuran değilde tefsirler mi şefaat edecek yarın mahşerde yoksa.....Kuranda aklın anlıyamıyacağı ya da saptıracak hiçbir konu,mesele veya yazı bulamassınız zaten mümkün değil.....Haaa anlıyamadığımız,şaşırdığımız,hayret ettiğimiz pekçok ayet olabilir...Bu ise doğaldır zaten olması gerekendir....Kuranı tam anlamıyla anlamak kimin haddine..Peygamberimiz bile bu konuda ne kadar aciz olduğunu itiraf etmiş.....Kısacası Kuran okunmadan ve sahihi hadisler öğrenilmeden hiçbir tefsir gereğince anlaşılamaz.....hatta belki saptırır yanlış yolada sokabilir.....Sıralamayı doğru yapmamız şart.....1.Kuranı Kerim 2. Sahihi hadisi şerifler....3. Tefsirler....

Tekrar tekrar tefsir hatmedeceklerine Kuran hatmetmeleri kendi yararlarına olacaktır....Çünkü hiçbir kitap Kuuranın vardiği nuru,imanı,aklı,firaseti veremez....Selametle.......

 

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Güncel.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt