Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Riyanın Haram Olması

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
51) Süleyman bin Yesar’dan rivayetle, şöyle dedi:

Ebû Hüreyre (r.a.)’ın çevresindeki cemaat dağıldı sonra Şam (Suriye) bölgesinden bir kişi öne geçerek:

“Ey Şeyh! Resûlullah (s.a.s.)’den duyduğun bir hadisi bana anlat.” dedi. Ebû Hüreyre (r.a.) da: “Evet, Resûlullah’tan (s.a.s.) duyduğuma göre O şöyle buyurdu:

“Kıyamet gününde kendisi hakkında hüküm verilecek ilk kişi, şehid edilerek ölmüş olan kimsedir. Getirilir, kendisine nimetler anlatılır, o da bu nimetleri bilmiş olur. Allahu Teâlâ:

“Sen bu nimetler için ne yaptın?” diye sorar. O da:

“Senin yolunda şehid olana dek savaştım” der. Allahu Teâlâ’da:

“Yalan söylüyorsun. Sen hakkında: “Bu adam çok cesaretli dir” desinler diye savaştın, nitekim hakkında da böyle denildi” diye buyurur.

Sonra Allah emir buyurur, adam yüz üstü süründürüle­rek cehenneme atılır.

Yine ilim öğrenmiş ve okutup öğretmiş ve Kur’ân oku­muş bir adam ilk hesaba çekilenlerdendir. O adamda getirilir . Allahu Teâlâ ona nimetleri ni tanıtır, o da bunları tanır. Yüce Allah:

“Bunlar için ne yaptın?” diye sorar. O adam da:

“İlim öğrendim ve öğrettim, Senin için de Kur’ân okudum” der. Allahu Teâlâ:

“Yalan söylüyorsun. Sen ilmi, sana alim desinler diye öğrendin, Kur’ân'ı da: “Şu adam çokça Kur’ân okur.” de­sinler diye okudun. Nitekim öyle de denildi” diye buyurur ve emredip adam yüzü üstü sürüklenerek cehenneme atılır.

Yine dünyadayken kendisine Allah’ın (c.c.) çokça geniş rızk vermiş olduğu, her çeşit maldan lütfettiği bir adam getirilir . Allah-u Azze ve Celle ona nimetleri ni tanıtır ve o da tanır. Allahu Teâlâ:

“Bunlar için ne amel işledin?” diye buyurur. Adam da:

“Senin infak edilmesin i sevdiğin yollardan hiç biri­sini eksik etmeden infakta bulundum” der. Allahu Teâlâ da:

“Yalan söylüyorsun. Sen, hakkında: “Bu adam cömerttir” de­sinler diye infak ettin. Nitekim öyle de denildi.” diye buyurur. Sonra Allah emir buyurur ve adam yüz üstü sürüklenerek cehenneme atılır.”[1]***

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Müslim (1605).
 
K Çevrimdışı

kıtmir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
allah bizi böyle bir sonda korusun ...riyadan ve yalandan bizi münezzej kılsın rahmeti kanatlarının altına alsın bizi sıratı müstakime iletsin aminnnnn
 
C Çevrimdışı

cigdem

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kıtmir ' Alıntı:
ALLAH bizi böyle bir sonda korusun ...riyadan ve yalandan bizi münezzej kılsın rahmeti kanatlarının altına alsın bizi sıratı müstakime iletsin aminnnnn
Amin..
Rabbim hepinizden razı olsun..
 
Üst Ana Sayfa Alt