Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ruhlar Gezer mi?

E Çevrimdışı

enes malik

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum ,Abdulmuiz kardeş size bir sorum olacak cevaplandırırsanız sevinirim .
Kardeş ölenlerin ruhları yada şöyle diyelim salih kişilerin ruhları gezermi mesela konyada halk arasındaki bir efsaneden bahsedeyim :
kıbrıs harbi esnasında güya celaleddin rumi nin türbesinden yeşil sarıklılar çıkıp askerlere yardım etmiş .Yada bugun diger bir forumda gördüm ,birisi benim sordugum soruyu sormuş formdakilerin verdigi cevap aynen şu :

(İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır. Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler. Bir anda çok yerde bulunabilirler. Aramızda dolaşmaları mümkündür. Hatta şehitlerin efendisi Hz. Hamza pek çok insana yardım bile etmiştir, ve halada yardım ettiği insanlar vardır. )

Bu konuda kurandan ve sünnetten delillerle anlatırsanız sevinirim Allah razı olsun kardeş

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim, tasavvuf ehli arasında sufi evliyalarından yardım isteyebilmek ve muridlerinin kendilerine olan bağlılıklarını sürdürebilmek için Kur'an ve sunnete rağmen mesnedsizce düzülmüş bu tür safsatalar oldukça yaygındır.
Belli makama ulaştığına inandıkları ve bilhassa Nakşıbendi ve Tasavvufcu olan evliyalar (!) için Berzah alemi diye bir şey yoktur. Onlar Rasulullaha attıkları iftira olan uydurma hadiste "Evliya, ölünce Kının çekilmiş Kılıç gibidir" misali; Bedeninden ayrılan Ruh başıboş kalır ve Kıyamete kadar kafasına göre takılır. Bu konuda ehl-i tasavvufun, Abdulkadir Ceylani' ismine iftira menşeili sapık söz yamamaya çalışarak sapkın itikadlarını, muteber şahsiyetlerin arkasına sığındırarak meşruiyet kazandırmaya çalışılmaktadır.
Sofiyye'nin Abdulkadir Ceylani ismine iftira atarak sözde kitaplarına bu uydurma şirk sözlerini kendi sözüymüş gibi ilave etmekten çekinmemişlerdir.

مُرِيدِي اِذَامَا كَانَ شَرْقًا وَ مَغْرِبًا / اُغِيثُهُ اِذَا مَا صَارَ فِي اَيِّ بَلْدَةٍ
"Murîdim ister doğuda olsun ister batıda / Hangi yerde olsa da yetişirim imdâda."

Bu söze, Kendi eserlerinden misal verecek olursak ;

“Bizi aracı yap, her korku ve darlıkda.
Her şeyde her zaman, candan koşarım imdada
Ben korurum muridimi korktuğu her şeyde.
Koruyuculuk ederim ona, her şer ve fitnede.
Muri*dim ister doğuda olsun is*ter batıda
Hangi yerde olursa olsun yetişirim imdada
(Said Nursi, Sikke-i Tasdik-i Gaybî, Sekizinci Lema, ag.e.II , C. II. a.g.e, c. II, s. 2083)
(Bu tür safsatalar için aşağıdaki yazımızı dikkatlice inceleyiniz .

ŞEHİDLERİN DÜNYAYA TEKRAR DÖNÜP SAVAŞMALARI

https://www.islam-tr.org/konu/sehidlerin-dunyaya-tekrar-donup-savasmalari-yaziya-cevap.8168/

Üst Ana Sayfa Alt