Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rum'lar Nuh (a.s.)'un Hangi Oğlundan Geliyor?

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum.

Elimde karinca polen yayinlarina ait türkçe bir kitap var. Yecüc mecüc ve zulkarneyn adindaki bu kitapta birkaç hadis okudum ama bunları elimde mevcut olan tirmizi hadis kitabında bulamadim. Zaten bulsamda sıhhat derecesi yok. Hadisler şöyle;

Nuh'un Sam Ham ve Yafes adinda ogullarü oldu. Araplar Farslar ve Rumlar Sam ın cocuklarıdırlar hayırda bunlardadır. Yecuc Mecüc Türkler ve Iskitler Yafes in cocuklarıdir bunlarda hayır yoktur. Kıptıler Berberiler ve Sudanlılar Ham in çocuklarıdır.

Bu hadis için tirmizi hasen demiş.

Diğer hadiste;
Sam arapların babası Ham hayberlilerin babası Yafes ise Rumların babasıdır.
Bu hadiste üstteki hadis ile çelişiyor. Üstteki hadiste rumlar Sam in cocuklari iken alttaki hadiste yafes in cocugu oluyor.

Kitapta aslı astarı olmayan birçok bilgi olması, bazi hataların hadislerdede olabilecegi vehmine dusurdu beni.
Said abdulazim adında bir kişinin kitabı.
Ya çeviride bir problem yada muellifin kendinde bir sorun var. Karınca polen in vasat altı kitabı diyebilirim.

Hadisler sahih olabilir yada hasen ama kitap hakkinda görüslerim yine ayni olacak. Bunuda yazayim dedim.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

İlk verdiğiniz daha sahih / doğru kabul edilen rivâyettir.

Said b. Museyyeb (r.anh) merfu ve mevkuf (Rasulullah ve sahabe sözü) olarak rivâyeten ;
"Nuh (a.s.)’ın 'Sam, Ham, Yafes' adında üç oğlu vardı. Arablar, Farslar ve Rumlar; Sam’ın çocuklarıdır.
Sudan'lılar, Berberi'ler ve Kıbti'ler;
Ham’ın çocuklarıdır. Türkler, Sakalibeler ve Yecuc-Mecuc; Yafes’in çocuklarıdır. "
(Ebû Bekr Ahmed b. Amr b. Abdilhâlik el-Bezzâr el-Basrî , el-Bahru’z-Zehhar, 14/245, Hadis no: 7820)

İkinci verdiğiniz rivâyet ise zayıf'tır.

Silinen Konu Eklendi