Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sade Hayat ile İlgili Bildiğiniz Sahih Hadisleri Kaynağıyla Paylaşabilir misiniz?

B Çevrimdışı

Bilge Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Sadelik, sade hayat ile ilgili bildiğiniz sahih hadisleri kaynağıyla paylaşabilir misiniz?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Sadelik, sade hayat ile ilgili bildiğiniz sahih hadisleri kaynağıyla paylaşabilir misiniz?
Âleykum selam we Rahmetullâhi we Berekâtuh

1- Bize Ma'bed ibn Hâlid el-Kaysî, Harise ibnu Vehb el-Huzâî (radıyallahu anh)'den tahdîs etti. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Dikkat edin, size Cennet ehlini haber veriyorum: Her zaif olan ve her mütevazı' olan kimsedir. O kimse ALLAH üzerine yemin etse, ALLAH onu yemininde muhakkak gerçek çıkarır. Yine dikkat edin, size ateş ehlini haber veriyorum: Her katı yürekli, her hilekâr aldatıcı, her ululuk taslayandır." [Buhâri,78/61]

2- Bize Ebû Salih, Ebû Hureyre (radıyallahu anh)'den tahdîs etti ki, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) "Zenginlik mal çokluğundan meydana gelir değildir. Lâkin asıl zenginlik, insanın gönül zenginliğidir. buyurmuştur.

3- Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sahabîlerinden olan Ubeydullah b. Mıhsan el Hatmî (radıyallahu anh)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Sizden her kim rûhen ve bedenen sağlıklı olup günlük yiyeceği de yanında olursa tüm dünya nimetleri ona toplanmış gibidir.”

4- Bize Ebû Recâ, İmrân ibn Husayn (radıyallahu anh)'dan tahdîs etti ki, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem): "Ben (Mi'râc gecesi) Cennet'e üzerinden baktım da, Cennet ehlinin çoğunun fakirler olduğunu gördüm. Cehennem'e de baktım. Cehennem'dekilerin çoğunu da kadınlar gördüm!" buyurmuştur.

5- Osman b. Afvân (radıyallahu anh)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Adem oğlunun şunlardan başka şeylerde hakkı yoktur: Oturacağı bir ev, vücudunu örtecek bir elbise, ekmek ve su."

6- Mutrıf (radıyallahu anh)’ın babasından rivâyete göre, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sohbetine vardığında; Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), Tekasür sûresini yorumlar durumda şöyle diyordu: "Mal biriktirip çoğaltma işi sizi oyalıyor, ademoğlu malım malım der oysa senin malından senin olan, sadaka vererek ahirete gönderdiğin, yiyip tükettiğin ve giyip eskittiğin şeydir."
[Buhâri]

Üst Ana Sayfa Alt