Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sahte Hocaları Ayırt Etme Formülü

Bu hayatta hiç gerçekten Allah (c.c) rızası için çalışan hoca ile karşılaştınız mı ?

• Kullanılan toplam oy
    18
R Çevrimdışı

Rabbinizi Sevin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Hocalarım bu konuda neler düşünüyorsunuz ?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah rızası için çalışan hocayla hayatta hiç karşılaşmadım. Sadece görsel medya üzerinde emek harcayıp Müslümanlar için içerik üreten ve bundan karşılık almayan bir avuç hoca olduğunu biliyorum.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
TV ye çıkıp ta tevhidi anlatana şahit olmadım daha.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tevhid ve sünnetten taviz verdiğini gördüğünü terk et. Bu kadar basit.

R Çevrimdışı

Rabbinizi Sevin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Simadan kişi tanınabilse, münafıklar müslümanların arasına nasıl karışırdı ki? Sahte hocayı tanıma formulü, Kur'an ve Sünnet'e uygunluğuna bakmaktır.

Selamın Aleyküm. Hocam böyle demişsiniz de bununla ilgili ben 1 tane yazı okudum ve şöyle yazıyordu.

Birincisi, onlar Allah için yaşar, Allah için konuşur. Yaptıkları her iş Allah rızası içindir. Onlar, Allahü teâlânın emir ve yasakları için vardır.

İkincisi,
Allahü teâlânın sıfatlarıyla sıfatlanmışlardır. Mesela Allahü teâlânın sıfatlarından birisi rahmettir. Dinli dinsiz, canlı cansız, kâinatta ne varsa hepsinde Cenab-ı Hakk’ın şefkati, merhameti vardır. Bu zatlar da Allahü teâlânın bu şefkat, rahmet sıfatıyla sıfatlandıkları için kesinlikle, hiçbir canlıya zarar vermezler, intikam almazlar; ama onların kılıçları çok keskindir, kılıçları kâğıdı keser. Kılıçlarına çarpmamak gerekir. Cenab-ı Hakk’a çok yaklaştıkları için, Onda fani oldukları için, o yüce kudret sahibinin kudretiyledir. Allah muhafaza etsin!

Bunlar yaptıkları işler hakkında bilgi. Başka bir yazıda okuduğum ise Allah dostları

Yüzlerinde nur olması ve ona baktığın zaman Yüce Rabbimizi hatırlatması ve Kalplere güven vermesiydi.

Var mı başka bununla ilgili bir görüş, fikir, ayet, hadis ?

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleyküm. Hocam böyle demişsiniz de bununla ilgili ben 1 tane yazı okudum ve şöyle yazıyordu.

Birincisi, onlar Allah için yaşar, Allah için konuşur. Yaptıkları her iş Allah rızası içindir. Onlar, Allahü teâlânın emir ve yasakları için vardır.

İkincisi,
Allahü teâlânın sıfatlarıyla sıfatlanmışlardır. Mesela Allahü teâlânın sıfatlarından birisi rahmettir. Dinli dinsiz, canlı cansız, kâinatta ne varsa hepsinde Cenab-ı Hakk’ın şefkati, merhameti vardır. Bu zatlar da Allahü teâlânın bu şefkat, rahmet sıfatıyla sıfatlandıkları için kesinlikle, hiçbir canlıya zarar vermezler, intikam almazlar; ama onların kılıçları çok keskindir, kılıçları kâğıdı keser. Kılıçlarına çarpmamak gerekir. Cenab-ı Hakk’a çok yaklaştıkları için, Onda fani oldukları için, o yüce kudret sahibinin kudretiyledir. Allah muhafaza etsin!

Bunlar yaptıkları işler hakkında bilgi. Başka bir yazıda okuduğum ise Allah dostları

Yüzlerinde nur olması ve ona baktığın zaman Yüce Rabbimizi hatırlatması ve Kalplere güven vermesiydi.

Var mı başka bununla ilgili bir görüş, fikir, ayet, hadis ?

Aleykum selam kardeşim, öncelikle hoca değilim onu belirteyim. Yani "Allah dostu nasıl anlaşılır?" diyorsanız, onunla ilgili en dikkat edilmesi gereken ayetler:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de.

Onlar iman edenler ve (Allah'tan) korkup sakınanlardır."

Yunus:62-63

Allah dostlarının özelliklerine bakarsanız iman ettiklerini (tabiki dosdoğru şekilde) ve Allah'tan korkup sakındıklarını görürsünüz. (Ayetin arapçasında takva kelimesi geçer) Ben Kur'an'a dosdoğru uyup, sünnete sımsıkı uymaktan üstün bir Takva/Allah'tan Korkma şekli bilmem. Takva/Allah'tan korkma budur. Dolayısıyla hak yolda, Allah dostu olmak da budur.

Yani hala yukarıdaki yorumumda dediğimde sabitim. Her hangi bir yoldan çıkmış kişi, mülayim şekilde huzur içinde sapkın ama etkili bir konuşma yapsa, Kur'an ve Sünnet'i bilmeyen hayran hayran izler. Bu yüzden bu videodaki kriterler, hak yolun yolcusunu anlamada kriter olamaz diyorum. Ölçü sadece Kur'an ve Sünnet'e uygunluktur. Bu yüzden tüm müslümanlar bu sapkınları teşhis etmeye yetecek düzeyde temel bilgileri öğrenmek zorundadır.

“Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla delalete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve sünnetim. Bu ikisi (kıyamette) havza kadar ayrılmadan beraberce geleceklerdir.”(Hâkim,1/93).

Bu da konuyla ilgili bir hadis. Sahte hocaları bu iki şeyle teşhis eder, uzak dururuz biiznillah: Rasulün de (sav) dediği gibi: Kur'an ve Sünnet.

C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
tasavvuf ayrı bir dindir dolayısıyla tasavvuf gözüyle bakılan din islam dini değildir.

sahte hocaları ayırt etme yolu çok basittir.
Kuran ve Sünneti anlatmıyor felanca hoca felanca hizip felanca menkibe felanca tarikat diye lafa başlıyorsa uzak durmak gerekir
müslümanın yolu bellidir kuran ve sünnet ve ona sımsıkı uyan müslümanlar gerisi hikaye

Üst Ana Sayfa Alt