Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sahur ve Sahurun vakti

ikraislam Çevrimdışı

ikraislam

Aktif Üye
Site Emektarı
1- Sahur

Sahurun müstehab olduğu, terkedene ise günah olmadığı üze¬rinde ümmet icma etmiştir.
a- Enes (r.a.)'den rivayet olunduğuna göre Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sahur yemeği¬ne kalkınız. Çünkü sahurda bereket vardır.”
b- Mikdam bin Mâ'di Kerb (r.a.)'den, Rasûlül¬lah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
“Sahura kalk¬manız gerekir. Çünkü sahurda alınan gıda mübarektir.”
Bereketli olmasının sebebi oruçluyu kuvvetli ve dinç yapması ve ona orucunu kolay kılmasın¬dan dolayıdır.

a- Sahur Ne île Yapılır?

Sahur, bir yudum su bile olsa, az veya çok yemekle gerçekleş¬miş olur.
Ebû Sa'îd el-Hudri (r.a.)'den rivayet olunduğuna göre Ra¬sûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sahur bereket¬tir. Sizden biriniz bir yudum su bile içmiş olsa sahuru terketmesin. Allah ve melekleri sahur yapanlara salât okurlar.”

b- Sahurun Vakti

Sahurun vakti, gece yarısından başlar, fecir doğuncaya kadar devam eder. Sahuru geç yapmak müstehabdır.
a- Zeyd bin Sabit (r.a.) den rivayet olunduğuna göre o şöyle demiştir:
“Rasûlüllah ile be¬raber sahur yemeğini yedik. Sonra namaza kalktık.” Râvi diyor ki:
“Ben, sahur ile namazın arasında ne kadar müddet vardı? dîye sor¬dum. Zeyd
“Elli âyet okuyacak kadar bir müddet” cevabını verdi.
b- Amr bin Meymune'den rivayet olunduğuna göre o demiştir ki:
“Rasûlullah’ın ashabı, iftarı insanların en acele edenleri, sahuru ise en geç edenleri idiler.”
c- Ebû Zer el-Gıfâri'nin merfu olarak rivayet ettiği hadisde Rasûlullah şöyle buyurmuştur:
“Ümmetim iftarı acele, sahuru geç yaptığı müddetçe hayırda olmaya devam ederler.”

c- Fecrin Doğuşunda Şüpheye Düşmek

Kişi, fecrin doğuşu hakkında şüpheye düşerse, kesin olarak fec¬rin doğduğunu bilinceye kadar yiyip içebilir. Şüphe ile amel olmaz. Çünkü Allah-u Teâlâ, yeme ve içmenin son vaktini kişinin açık bir şekilde bilmesine bağlamış olup, şüpheye bağlamamıştır.
a- Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:
“Sabahleyin beyaz iplik siyah iplikten ay¬rılıncaya kadar yeyiniz, içiniz.”
b- Bir adam İbn Abbas (r.a.)'a gelerek
“Ben sahur yemeğine kal¬kıyorum, sabah olduğunda şüphelendiğim zaman oruca başlıyo¬rum,” dedi. Bunun üzerine İbn Abbas (r.a.) bu kişiye;
“Şüphen ta¬mamen gidinceye kadar, yani fecrin doğuşu sana belli oluncaya kadar ye,” demiştir.
c- Ebû Dâvûd demiştir ki:
“Ebû Abdullah; 'Kişi fecrin doğduğun¬da şüphe ederse, fecrin doğduğunu kesin bilinceye kadar yer” de¬miştir.”
Bu görüş İbn Abbas, 'Atâ, Evzaî ve Ahmed'in görüşüdür.
Nevevî şöyle demiştir: “Şafiî'nin takipçileri, fecrin doğduğunda şüphe edenlerin yemeğe devam etmelerinin caiz olduğu üzerine it¬tifak etmişlerdir.”