Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Salihleri Sevmek ve Tazim Etmekte Taşkınlık

Mikdad Çevrimdışı

Mikdad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Salihleri Sevmek ve Tazim Etmekte Taşkınlık

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
“Hristiyanların Meryem oğlu İsa’yı övmede haddi aştığı gibi siz de beni övmede haddi aşmayın. Ben ancak Allah’ın bir kuluyum. Benim için Allah’ın kulu ve Rasulü deyiniz...”
Buhari 3261, Darimi 2/320, Ahmed 1/23, 24
Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma), Allah (Azze ve Celle)’nin:
“Sakın taptıklarınızı bırakmayın. Özellikle Vedd’en, Suva’dan, Yegûs’tan, Yeûk’tan ve Nesr’den asla vazgeçmeyin dediler.”
Nuh 23
Ayetinin tefsirini yaparken şöyle dedi:
“Nuh (Aleyhisselam)’ın kavmindeki putlar zamanla Arap kavmine geçti.
Vedd: Devmetu’l-Cendelde Kelb kabilesinin putu idi.
Suva: Huzeyl kabilesinin putu idi.
Yeûs: Mudara kabilesinin, sonra da Yemen’in Sebe şehrinin yanında el-Cevf mevkiinde Gutayf oğullarının putu idi.
Yeûk: Yemenli Hemedân kabilesinin putu idi.
Nesr: Himyer’in Zü’l-Kelâ hânedânının putu idi.
Bu isimler aslında Nuh (Aleyhisselam)’ın kavminden salih insanların isimleriydi. Bu salih kimseler vefat ettikleri zaman, şeytan onların mensup oldukları kavimlerine bunların adlarına hayatlarında oturdukları yerlere bir takım heykeller dikin ve onlara bu isimleri verin şeklinde vahiy etmiştir. Onlar da bu heykelleri dikmiş ve salih insanların isimlerini yaptıkları heykellere vermişlerdir. Bu heykellere ilk zamanlarda ibadet edilmemiştir. Nihayet bunları diken nesil vefat edip bu heykellerle ilgili bilgiler unutulduğu zaman, bilgisizlikle bunlara tapılmıştır.”
Buhari 4935

Üst Ana Sayfa Alt