Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şam'a Gitmek İsteyenlerin Gidemeyeceği, Çıkmak İsteyenlerin Çıkamayacağı Hakkında Hadis Var mı?

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,
Bi arkadaşım bana tam hatırlamadığı bir hadis (hadis olduğunu da tam hatırlamıyor) söyledi ve;
" Şam'a gitmek isteyenlerin gidemeyeceği ve Şam'dan Çıkmak isteyenlerinde çıkamayacağı bir zaman olucak" diye birşey söyledi böyle birşey var mı?

Bide sitede Şam hakkında bütün hadislerin olduğu bir konu var mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Sorduğunuz metin / mânada mot a mot bir rivâyet bilemiyorum. Fakat benzer olabilecek rivâyetleri aktarayım:

Ebu Derda (r.anh) şöyle rivayet etmiştir;
Rasulullah (s.a.v): -Muhakkak ki sizler (ilerde) ordular bulacaksınız. Bir ordu Şam’da, (bir ordu) Mısır’da, (bir ordu) Irak’ta ve (bir ordu) Yemen’de, buyurdu.
Ashab: -Ey Allah’ın Rasulü! Bizim için tercih et (hangisine katılalım)? Dediler.
Rasulullah (s.a.v) da: -Şam ordusuna katılın, buyurdu.
Ashab bu defa: -Ey Allah’ın Rasulü! Biz koyun sürüleri olan kimseleriz. Şam’a gitmeye güç yetiremeyiz, dediler.
Rasulullah (s.a.v) da: -Şam ordusuna katılmaya güç yetiremeyen kimse Yemen ordusuna katılsın. Şubhesiz Allah Şam’a (ve ehline) benim için kefil olmuştur, buyurdu.
(Heysemi’nin rivayeti esas alınmıştır. Ebu Davud, Ahmed, İbni Hibban, Hakim, Taberani)

Abdullah bin Havale el-Ezdi (r.anh), Rasulullah (s.a.v)’a:
-Ey Allah’ın Rasulü! Kalmam için bana bir belde/şehir söyle. Eğer senin ölmeyeceğini bilsem, hiçbir şeyi senin yakınında olmaya tercih etmezdim, dedi.
Rasulullah (s.a.v) da: -Şam’a git, buyurdu.
(Abdullah der ki) Şam’ı sevmediğimi görünce Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: -Allah’ın Şam hakkında ne buyurduğunu biliyor musun? Şubhesiz Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyuruyor: “Ey Şam! Sen benim şehirler arasında seçkin kıldığımsın! Kullarımın hayırlılarını sana girdiririm.” Şubhesiz Allah benim için Şam ve ehline kefil olmuştur.
(Heysemi’nin rivayeti esas alınmıştır.)

İbni Havale (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“(Yakında) işler, sizin muhtelif ordulara ayrılmanız şeklinde olacaktır! Bir ordu, Şam’da, bir ordu, Yemen’de, bir ordu da Irak’ta olacaktır!
İbni Havale (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: −Ey Allah’ın Rasulü! Eğer ben o zamana yetişecek olursam, benim için o yerlerden birini seç!
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Sana gereken Şam’a gitmektir! Kuşkusuz ki Şam, yeryüzünden Allah’ın en hayırlı yeridir. Kullarından en hayırlı olanları oraya seçer. Eğer Şam’a gitmekten çekinirseniz, Yemen’e gidiniz! (Oraya gittiğinizde) havuzlarınızdan içiniz! Kuşkusuz ki Allah, Şam ve Şam halkı hakkında bana teminat verdi.
(Ebu Davud 2483, İbni Hibban, Hakim, Tergib ve Terhib 6/87, 88)

İlgili Konular:

Şam Beldesi Ve Fazileti

https://www.islam-tr.org/konu/sam-beldesi-ve-fazileti.35217/

Üst Ana Sayfa Alt