Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şanımıza Şandır Bizim...

Mecit Aktürk Çevrimdışı

Mecit Aktürk

Üye
İslam-TR Üyesi

ŞANIMIZA ŞANDIR BiZiM...

Varsın ele olsun ebet; ömür denen andır bize
Ten içinde saklı servet emânet bir candır bize.

Dünya denen dar bir kafes, davamız var çok mukaddes
Boşa geçen her bir nefes, affı zor ziyandır bize.

Gönül keder saldığında, kasvet kapı çaldığında
Karanlık dem aldığında, sabah yakın, tandır bize.

Dünya fâni; ara durak, nefse olmam köle, çırak
Biliriz ki kara toprak, gün gelir yorgandır bize.

Helâl ile dolmalı cep, bilen sormaz, "neden acep?"
Haram kazanç "cürme" sebep, sinde kar, borandır bize.

El kirlenmez ele versek, "güçlü" derler, şayet birsek
Bir yerde bir garip görsek, şol cihan zindandır bize.

Anadolu namusumuz, destan yazar ulusumuz
Mevlânâ'mız, Yunus'umuz, velîdir, sultandır bize.

Gönüldür dosta barınak, günahtan olmaz yığınak
Rahman Rahim ilk sığınak, Kur-an tek limandır bize.

Allah aşkı var sinemde, tövbem gizli gözde nemde
Mahşer de var cehennem de, âkıbet âyandır bize.

Şeytanla olmaz ateşkes, Azrâil sormuyor adres
"Mezara bak!" demek abes; her yer Aşiyan'dır bize.

Bala bandık dilimizi, âyan ettik hâlimizi
Çalan yoksa zilimizi, hânemiz vîrandır bize.

Rahmet ararız elemde, Rab'bi anarız her demde
Misafiriz bu âlemde, âhiret vatandır bize.

Her tebessüm cana şifa, îmân ile bulduk safâ
Ahmet Muhammet Mustafa(S.A.V.), şanımıza şandır bize.

Mecit AKTÜRK

Mecit Aktürk Çevrimdışı

Mecit Aktürk

Üye
İslam-TR Üyesi
"Anadolu namusumuz, destan yazar ulusumuz
Mevlânâ'miz, Yunus'umuz, velîdir, sultandır bize."

demişiz.

"Ulus ? Mevlana? Yunus? hiç iyi örnek değil."

demişsiniz.

ULUS: Millet, halk, insan topluluğu. 2. Göçebe. 3. Oba, aşiret kavim.

Hadi geçmişi bir kenara bırakalım. Milletimiz, halkımız Çanakkale'de destan yazmadı mı?

Kelime olarak tercih etmesem de kafiye uyumu için bu kelimeyi kullanmam gerekti.

iyi örnek olmamasının sebebi nedir?

Kelimelere takılarak muhtevayı, mesajı, anlatılmak isteneni gözden kaçırmasak daha iyi olmaz mı?

Mevlana ile, Yunus ile nedir alıp veremediğiniz?

Allah dostlarına muhabbet beslemek için birilerinden icâzet mi almak gerek?

Yanlış mı düşünüyorum?

Mecit Aktürk Çevrimdışı

Mecit Aktürk

Üye
İslam-TR Üyesi
inceledim.

Sayet yönetim de sizinle ayni görüste ise yanlis yere geldigim anlasiliyor.

Yönetimle irtibata gecer, geregini yaparim.

Mecit Aktürk Çevrimdışı

Mecit Aktürk

Üye
İslam-TR Üyesi
Farkli görüste oldugumuzu farkettim.

Az önce yönetime mesaj göndererek, rahatsizlik veriyorsa paylasimlarimi sonlandirabilecegimi, siteden ayrilabilecegimi belirttim.

Gelecek cevaba göre geregini yapariz.

Mecit Aktürk Çevrimdışı

Mecit Aktürk

Üye
İslam-TR Üyesi
Biz kalbimizi Allah'a hic kapatmadik ki.

istesek de kapatamayiz zaten. Yaradan yarattigi seye nüfûz etmek icin bize mi soracak.

Sayet kastettiginiz irâdemiz ise, cüz'i iradeyle ne kadar yol alinabilir ki sayet Rabbimizin inayeti olmasa. Nimetine sükür icin ibadetlerimizin yetmeyeceginin farkindayiz. Gayemiz hedefe varmak degil, hedefe giden yoldan ayrilmamak. Emîn oldugumuz tek sey niyetimiz, ümidimiz Resûlullahin sefaatinden ve Rabbimizin RAHMAN ve RAHiM olmasindan.

Hatasiz insan olmaz. Hatada inatla israrimiz da olmaz. Her rüzgarin önüne yaprak da olmayiz!

Selam ve dua ile.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bu forum ahalisi ilme ittiba eder kardeşim. Sana atılan linklerde açığa çıkartılan durumlar cümle alemin nezdinde muteber olan ehli sünnet kaynaklarından delillendirilmiş. Şayet bir yanlış var ve senin bu konuda bilgin var ise delilini koy inşaAllah hatamızdan dönelim. Yok şayet senin hatan ver ise işittim ve itaat ettim dersin, müslümana yakışanda budur. Allah(svt) sana ve bize hakkı hak batılı batıl olarak görmeyi ve hakka tabi olmayı nasip etsin.

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sayet kastettiginiz irâdemiz ise, cüz'i iradeyle ne kadar yol alinabilir ki sayet Rabbimizin inayeti olmasa. Nimetine sükür icin ibadetlerimizin yetmeyeceginin farkindayiz. Gayemiz hedefe varmak degil, hedefe giden yoldan ayrilmamak. Emîn oldugumuz tek sey niyetimiz, ümidimiz Resûlullahin sefaatinden ve Rabbimizin RAHMAN ve RAHiM olmasindan.

Hatasiz insan olmaz. Hatada inatla israrimiz da olmaz. Her rüzgarin önüne yaprak da olmayiz!

Selam ve dua ile.

Aleykum selam Mecit Aktürk kardeşim, sizin ALLAH için dinde samimi olduğunuzu görüyorum. Ancak amellerinizi ve itikadınızı şeriatın sınırları içinde kalacak şekilde düzeltmezseniz, bu samimiyetinizden ecir alacağınızdan pek ümitvar olmayın. Çünkü amellerde ihlas ne kadar önemliyse, şeriata uygun olması da o kadar önemlidir. Biri olmadan bir diğeri kişiyi kurtarmaz.

Şimdi samimi bir Müslümana düşen, kendine gelen uyarılardan sonra bilmediklerini öğrenmek, ve yanlışlarını ALLAH için düzeltmektir. Sizin ise bu uyarıları göz ardı etmeyeceğinizi, ALLAH için araştıracağınızı umuyorum.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,

Forumda ben dahil bir çok kişi, öğretilen gelen Anadolu islami nin ogretileriyle büyüdük, etkilendik ve belki de imanimız ona göre şekillendi. "İttiba" nin ne olduğunu ben Erkan abiden öğrendim geçen gün Allah ondan razı olsun. Avcının avin ayak izlerini kaçırmadan takip etmesi dedi, kelime anlamı olarak. Bizim de tek takip edeceğimiz iz, Rasulullah sav. ve ona tabii olanların ayak izlerini olmalı, çünkü onlar Allah rızası dışında bir adım atmadı. İslam, Rasulallah sav. tarafından tebliğ edildikten sonra 5 kültürün etkisinde kalmıştır:

1) Fars Kültürü: Mecusilik ve gelenekleri, bir çok tarikatın kokeninde mevcut ne yazık ki.

2) Eski Yunan Kültürü: Mantikcilar, Akilcilarn, Mutezile vb. Akımların beslendiği eski yunan filozofların kaynaklari.

3) Hint Kültürü: Budizm, hinduizm, gibi batıl dinlerden gelerek islam cilası altında insanlara sunulan rabıta, zikirde tespih kontrolu, fenafillah ve Vahdeti vücut gibi sapkın fikirler. Ki Celaleddin rumi ve Yunus Emre bu akımın temsilcisi dir.

4) Samanizm, Eski Türk Kültüru: Kabircilik, caput bağlama, ölülerin 7. Günü 40. ci gunu, cenaze evinde helva pişirme vb. bidatlerin islam cilası altında insanlara sunulması.

5. Kültürü su an hatirlayamadim bakıp aktaririm inşallah.

Sözün özü kardeşim ittiba etmemiz gereken hiçbir kültürden etkilenmemiş saf katıksız Kur'an ve Rasulullah sav. sunneti, ona tabi olanları sahabenin, tabi in ve onlaradan sonra gelenlerin izlediği yoldur.

Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Üst Ana Sayfa Alt