Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Satranç Pasta/ Damalı pasta

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Satranç Pasta/ Damalı pasta

5849370151_a314be8ede.jpg

Birşey istediğin zaman yalnız Allah’tan iste. Yardım dilediğin zaman Allah’tan dile. Şunu iyi bil ki bütün yaratılmışlar elbirliği ile sana bir menfaat bahşetmek isteseler, Allah’ın sana yazdığından daha fazlasını bağışlayamazlar. Yine yaratılmışların tümü elbirliği ile sana bir zarar vermek isteseler, Allah’ın sana takdir ettiğinden fazlasını yapamazlar.”(Tirmizi, Sünen, fi sıfati’l-Kıyame, 60)

Satranç pasta diğer pastalardan pek farklı olmayan, sadece görüntü olarak farklı bir pasta. Değişik pastalar yapmaktan hoşlanıyorsanız, satranç pastayı yapmanızı tavsiye ederim.
Damalı Baton Pasta
Malzemeler
Kakaolu pandispanya için

• 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 yemek kaşığı kakao dahil 1.5 çay bardağı un
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
Sade pandispanya için

• 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1.5 çay bardağı un
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
Kreması için

• 4 su bardağı süt
  • 1 silme su bardağı un ve nişasta karışık
  • 1 su bardağından bir parmak eksik şeker
  • 1 paket vanilya
  • 50 gr. tereyağı (yağ, krema piştikten sonra konulup iyice çırpılacak)
5849369687_6afcd4d195.jpg

5849369107_6a9acdc3ac.jpg

Satranç(Damalı) pasta nasıl yapılır?

• Öncelikle kremayı pişirdim.
  • Sade ve kakaolu pandispanyaları ayrı ayrı hazırlayın.
  • Ben biri pişerken diğerini hazırladım. Tepsi olarak 28 cm.lik teflon dikdörtgen tepsi kullandım.
  • Pişen pandispanyaların kenar kısıpları kesip düzleştirdim. Her iki pandispanyayı da uzunlamasına 6 eşit şeritlere böldüm.
  • Bir sade bir beyaz şerit olacak şekilde üç sıra halinde aralarına krema sürerek birleştirdim.
  • Her katın üzerini sütle hafifçe ıslattım.
  • Her kat arasınada krema sürdüm.
  • En son üzerini krem şantiyle kapatıp, benmari usulü eritilmiş çikolatayla pastayı süsledim.
5849925322_4938ce40a2.jpg

CAHİDE

Not: Pandispanyaya kremayı sürerken fazla sürmeyin yoksa dağılıyor bütün durmuyor.Ama tadı güzel.