Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şehy Useymin Yahudi malları ve Cola boykotuna karşı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Soru: Değerli hocamız;
Yahudi bir şirkete ait Cola isminde bir içecek bulunmaktadır. Bu meşrubatı içmenin, bunu satmanın hükmü nedir? Bunu satmak kötülük ve düşmanlıkta yardımlaşmanın kapsamına girer mi?

(Useymin)Cevap: Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem`in ailesi için bir yahudiden yiyecek satın aldığı, zırhını bir yahudinin yanında rehin/ipotek olması için verdiği bir vakitte vefat ettiği bilgisi sana ulaşmadı mı? Rasûl sallallâhu aleyhi ve sellem`in Yahudiler`den hediye aldığını, Yahudi bir kimsenin davetine icabet ettiğini de mi duymadın?
Yahudilerin ürettiklerini kullanmayalım ya da boğazlamanın şart olmadığı diğer Yahudi ürünlerini yemeyelim dediğimizde bir çok şeyden mahrum oluruz. Mesela bu gün Yahudilerin ürettiği bir çok arabalar vardır.
Evet. Belkide bu içeceğin içine Yahudiler tarafından bir şeyler konulabilir. Zira Yahudiler güvenilir kimseler değillerdir. Onlar, Allah rasûlü sallallâhu aleyhi ve sellem`e hediye ettikleri koyuna zehir koymuşlardı. Allah rasûlü sallallâhu aleyhi ve sellem vefat ettiğinde, hâlâ hayberde yediğim zehirli yemeğin (acısını) hissediyorum. Zehrin tesirinden sırtımdaki damarlar, (bıçak) gibi kesiliyor." diye yakınmıştır.
Zühri rahimehullah şöyle demiştir: "Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem`i Yahudiler öldürmüştür. Allah Yahudi ve Hristiyanlar`a lânet etsin." Ne Yahudiler ve ne de Hristiyanlar güvenilecek insanlar değillerdir. Ancak bu içecekle ilgli bir şey söyleyebilmek için laboratuvar testlerinin yapılması ve içinde zarar ve tehlike arz eden bir unsurun varlığı ispatlanması lazımdır.1

1 Bkz: el-Babu`l-Meftuh, 61, 70.

Sesli şu fetvayı dinlemek için link;
http://benselefiyim.com/Makale_Ayrinti.asp?makaleID=180

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
canim kardesim suurlu muslumana degil seyh halife sacmalasa kar etmez ALLAH celle celaluhu hepimize ISLAM suuru ve hayirli ilim nasip etsin.......pazardan kimse bozuk saati almaz....onemli olan o saati dogruyu gosterdigi zaman bozuk oldugunu anlamaktir......selametle

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hiç şaşırmadım........arab kralı petrolle israili ve amerikayı besliyor........bana dokunmayan yılan bin yaşasın siyasetini güdüyor............fazla söze ne hacet her şey ortada.......oysa aynı peygamber haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan dır diye buyuruyor.......bunun neresindeler acaba merak ediyorum(tabi sahih değil deyip işin içinden çıkarlar).......müslümanlar üzerinden oyun oynanıyor bizlerde buna alet ediliyoruz......işte beni bu kahrediyor.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgili kardesim...
Yazının baslıgı bir musluman yakısmayan nitelikte ilim noktasında hayatını ortaya koymus ve ilmi calısmaların altına imza atmıs bir sahsiyet hakkında iftira ile "vehhabi" sıfatını kullanarak bir yere varamassın. Unutmayalım herkes hata edebilir....Turkiyede muslumanların en buyuk sıkıntısı Hemen yanıbasındaki putları ve tugyanları bırakıpda uzak beldelere dillerinin uzanmasından dolayı bir turlu bu karanlık cukurdan cıkamamıslardır. Boykot konusuna gelecek olursak bu konuda da yanlıs ictihadlar etmekteyiz. Ve Dusman bellediklerimiz asla bizlerden korkmamaktadırlar.. Son cumlelerimle yazıya son vereyim simdiden hakkınızı helal ediniz.
Unutmalayalım ki Sirkin basladıgı günden bu gune Dusmanlarına ve baslarında ki Tagutlara karsı cıkan nebiler resuller ve onların izlerini takip edenler RED ve KUFUR ettikleri tagutların korkulu ruyası olmus ve Tagutlar hep onlardan endise duymuslardır. Ama suanda gunumuzde ne dusman bellediklerimiz nede tagut dediklerimiz bizlerden korkmamaktadırlar... Once Biz BOYKOTU KENDİ NEFİSLERİMİZE YAPALIM....
Allah Hatalarımızı affetsin..
Son sözümüz Alemlerin rabbine hamd etmektir.

E Çevrimdışı

ebayunus

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Ehli sünnet Alimi Şeyh useymin rahmetullahi aleyhi doğruyu söylemiştir. Yahudilerin Satıkları malları dinimizde haram olmamak koşuluyla yeriz kola haram mıdır ! veya nestle süt veya nestle çikolata Allah'ın Helal kıldığını biz mi kendimize haram kılacağız, kaldıki Allah resulunun uygulamaları ortada ve ben resule tabiyim. Ha onların mallarını almamak husunda özenli ve dikkatliyim ama canım yahudi malı kola veye çikolata çekerse alırım yerim yoksa kendime helali haram etmem.

SELAMETLE

E Çevrimdışı

Esma-22

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir çok alim yahudiye toprak satmakla ilgili fetva vermişti. Sonunu hep beraber gördük. Biraz ferasette lazım...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ESMA KARDEŞİM NE DİYELİM.......BU TÜR İNSANLARA LAF ANLATILMAZ..........HADİSİ OKUDUĞU GİBİ ANLARLAR..O HADİSİN SÖYLENDİĞİ DURUMU KONUMU HANGİ OLAYA BİNAEN SÖYLEMİŞTİR DİYE BİR BİLGİLERİ YOKTUR.......AYET BİLGİSİ ZATEN YOK........CANIM ÇEKERSE HADİSTE YASAKLANMADIĞI SÜRECE HER ŞEY HELALDİR.....DÜŞÜNCESİNE SAHİP İNSANLAR........BUNLAR İSRAİLİN EN İYİ DOSTLARI.......OYSA KURANI KERİMDE AYETLERİ İNCELEDİĞİNDE YAHUDİ VE HRİSTİYANLARI DOST EDİNMEYİNİZ DİYE UYARILMAKTADIR MÜSLÜMANLAR........BU TÜR YAKLAŞIMLARLA DA İSRAİLİ BESLEMEKTE VE KALKINDIRMAKTADIRLAR .....VEDE YAPMIŞLARDIR......ŞİMDİ İSE MÜSLÜMANLARIN BAŞINA BELA OLMUŞTUR İSRAİL......ŞUANKİ DÜŞTÜĞÜMÜZ HALE BUTÜR ADAMLARIN KATKILARI ÇOK BÜYÜKTÜR .......AMA TABİKİ BUNU ANLAYACAK İNSANA SÖYLEMEK LAZIM.......ONUN İÇİN BEN SENİ MUHATTAB ALARAK YAZIYORUM.....

esedullah1230 Çevrimdışı

esedullah1230

Üye
İslam-TR Üyesi
s.a burda Ebayunus kardeşe bir sözüm bir bakıma haklısın bir bakıma haksız Haklı oldugu taraf kardeş doğru çikolata haram değildir neden haram yapayim diyor kendisine hakldır.Ayetde var ALLAH CC RASULULLAHA UYARSI VAR EŞLERİNİN ONA YAPTIĞI BİR ŞAKA OLAYINDA BİRDAHA BAL YEMİYCEGİNE DAİR ALLAH CC ONU UYARDI ALLAHIN HELAL KILIDĞINI HARAM KILMA KENDİNE EY MUHAMMED DİE ama haksız tarafı
ama canım yahudi malı kola veye çikolata çekerse alırım yerim yoksa kendime helali haram etmem.

Kardeş bu uslüb hoş uslüb degil müslümana yakışmaz Şuanda bir gerçek var colanın gelrinib büyük çogunlugu bilnen gerçek israil ordusuna aktarılamkda onalrda kuşun oalrak filsintili kardeşlerimee dönmekde DİGER NESTLE ÇİKOLTA BİLMYORUM DURUMUNU NEDİR ÖLÇÜLÜSÜ ama COCACOLA PEPSİ FANTA BUNLAR APAÇIK BELLİ SEN BUNU BİLE BİLE ALIRSAN HALA NEFSİM ÇEKTİ DİE SENDE FARKJNDA OLMADAN MÜNAFIKLIK AMELİ VARDIR ALLAH MUHAFAZA BİLE BİLE İSRAİL ORDUSUNA KURŞUN WERİLİRMİ....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
8 gün oldu ...devam islami siteler haricinde boykot çağrısı kalmadı...:) 5 yıldır bu boykot olayını takip ediyorum

türk milleti ve müslüman alemi
1 filistinli için 1 gün
1 aile için 2 gün
bombalama için 3 gün
gazze katliamı için 1 ay
mavi marmara 8 gün oldu...bekleyin kardeşlerim...8 gün oldu be sadece islami sayfalar boykot çağırısı yapıyor..hatta bazı sayfalar sıkılmış olacaklarki...bıraktılar bile..ben dikkatle takip ediyorum ve bu boykot oalyını başında da dediğim gibi 2 hafta vermiştim...beklediğimden de kısa bitecek

nedeni...aslında hepiniz biliyorsunuz ama kabul etmek utanç verici bir gerçek biz müslüman alemi bir gerçeği içselleştiremiyor sadece (afedersiniz) sloganvari bağırıyoruz...biraz zaman geçince unutuyoruz...duygularımız gitmiş..isteğimiz gitmiş..şevkimiz kırılmışş

bazı sayfalarda bir resim görüyordum ve çok üzülüyordum "şişş sessiz olun,Müslümanlar Uykuda" ne kadar doğru bir söz değilmi

B Çevrimdışı

berae24

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
es selamu aleykum bu kralcılar geçen gazze saldırısında da şöyle demişlerdi : Ey yasir ailesi sabr edin :)))

Böyleleri alim değil saray şaklabanları

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yazacak okadar cok sey varki ama agzimizdan cikan laflardan meshul olmamiz bizleri frenliyor sabah yuruyusunde ormanin girisindeki bufelerden birine yeni mal gelmis tamami cola grubu icimden laneti bastim devam ettim ne yapim adama desemki kardesim soyle boyle(daha evvel yapilidi)baslayacak hik mik zart zurt biraz daha ustelediginn zaman azar ve arkandan kufur!!! yani bizler kesinlikle mantar olmus icleri curumus insanlariz var ise nefsimiz acmi kaldik doyuracagiz,susuzmu kaldik icirecegiz,,hocamiz rahmetlinin dedigi gibi sen resturanta hayvanlar bayirda farki ne aynen katiliyorum bu lafa guney kesimlerde sahillerde simdilerde gidin sorun bir yaratici varmi diye cevap nediyorsun kardesim kafayimi yedin olur iddia ediyorum oranida en az yuzde altmislara yaklasir.sonuc gene sifir gene sifir daha ileri gittimi tekfir ediyorsun insanlari oda olmuyor gunaha girme durumlari yada namazdaki husularimiz kayboluoyor zor zor zor ............vessselam..

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sanalda bile boykot sloganları bu kadar kısa sürüyosa reelde boykotun ne kadar devam ettirildiğini düşünün...
hem bu ürünleri boykot etmede ne kadar kararlı olsanızda tıkandığınız bi nokta oluyo:
yahudi mallarının hayatımızda inanılmaz önemli bi yeri var...
hadi cola gibi keyfi bi ürünü almayı bıraktınız.peki olmazsa olmazlarımız ne olucak?
markete gittiğimde şampuan ya da deterjan alırken 20-30 dk bakınıyorum.belki köşeden hem düzgün kaliteli hem de boykot listeinde yer almayan bişey çıkar diye...ama yok...hakikaten yok.bugün hem en kaliteli hem de en uygun ürünlerin tamamı yahudi malı...bu durumda ne kadar sürdürülebilirki boykot...

bi de hep acıyarak baktığım bi durum var...sürekli gittiğim markette coca colanın bulunduğu dolabın üzerinde bi resim:yerde kanlar içinde yatan gazzeli bi çocuk...hemen altında bi not:
''MÜSLÜMAN KARDEŞİNE BİR KURŞUN DA SEN SIKMA''
valla gülsek mi ağlasak mı bilmiyorum....

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
oda ayri bir problem soyleki yeni model matketcilikte raflardaki mallari sirket koyuyor market sahibi bir anlamda raflarindan kira aliyor ve satilan urunden komisyon.sistem boyle adamlar kendi rakiplerinden korktuklari icin markete bile sokmiyorlar o mallari.....on sene evvel hic yoktu bulamiyorduk artik o problemler azaldi neyseki hersey kendimiz gelistirmeye bagli...

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yazıyı yazan şahsa sormak lazım Yahudiler ile alışveriş Ticaret yapmak Haram'mıdır...?

Yahudilerin ürettikleri malları yemek harammıdır....?

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
habibullah,selsebil kardeşim şu olay enteresandır sizinle paylaşayım dedim

Ravi: Huzeyfetu'bnu'l-YemanTanım: Hz. Peygamber (sav), bize iki hadis irad buyurmuştu. Ben bunlardan birini gördüm, diğerini de bekliyorum. Buyurmuştu ki: Emanet (din, adalet duyguları) insanların kalplerinin derinliklerine (yaratılışlarında, fıtri meyiller olarak) konmuştur. Sonradan Kur'an-ı Kerim indi, (İnsanlar kalplerine konmuş olan bu fitri temayüllerin) Kur'an ve hadiste te'yidini buldular. Resulullah (sav) bize bu emanetin kalplerden kalkmasından da bahsetti ve buyurdu ki: "Kişi uykuda imiş gibi farkında olmadan kalbinden emanet alınır. Geride, benek izi gibi bir iz kalır. Sonra ikinci sefer, yine uykuda imişcesine, kişi farkında olmadan kalbindeki emanet duygusundan bir miktar daha alınır. Bunun da, kalpte bir kabarcık izi gibi bir izi kalır, yani şöyle ki, ayağın üzerinden bir kor parçasını yuvarlayacak olsan değdiği yerleri kabarmış görürsün. Ne var ki, içinde işe yarar bir şey yoktur. Sonra Hz. Peygamber (sav) bir çakıl tanesi aldı, onu ayağnıın üzerinde yuvarladı. (Ve sözüne davam etti "(Emanet bu şekilde peyder pey azalmaya devam eder, o hale gelinir ki artık) alış verişe giden insanlarda (itimad, güven, doğruluk ve) emanet tamamen kaybolur. Hatta dürüstler 'Falanca kabilede dürüst insanlar varmış' diye parmakla gösterirler. Bazan da, kalbinde zerre miktar iman olmayan bir kimsenin "ne civanmerd, ne kibar, ne akıllı kişi" diye övüldüğü olur." (Huzeyfe devam etti "Ben öyle günler gördüm ki, hanginizle alış veriş yaptığıma aldırmazdım. Muhatabım Müslüman idiyse, bana karşı hile yapmasına dindarlığı mani olurdu. Muhatabım Yahudi veya Hıristiyan idiyse, onu da, amiri(nden validen gelen korku ve disiplin) bana hile yapmaktan alıkoyardı. Fakat bugün sizden sadece falanca falanca ile (gönül huzuruyla) alış veriş yapabilirim."
Kaynak: Buhari, Rikak 35, Fiten 13; Müslim, İman 230, (143); Tirmizi, Fiten 17, (2180); İbnu Mace, Fiten 27,

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
eger siyonistlerin urettigi mala karsilik verilen paranin gittigi yer tekrardan musluman kardesimi oldurmek,tecavuz etmek,katletmek adina geri donuyorsa buna harammi helalmi demek bize dusmez gorevi,mizde degil bunu demek nedeni haram isleyen insanlarin cezasini helal isleyen insanlarin mukafatini ALLAH celle celaluhu verir(haramda yapilan zina,adamoldurmek vs. konularin cezasi sabittir )alisveris konusu belirtilmemistir AMMA BASTADA YAZDIGIM GIBI VERDIGIM PARA EGER KARDESIMI KATLETMEK ICIN KULLANILIYORSA BENIMDE KATLIMIN VACIB OLDUGU ACIK VE NETTIR....ORNEK HUKUMDAR CELLATINA YAPTIRDIGI INFAZLARDAN SORUMSUZ ISE YANI MESUL DEGIL ISE YUKARIDAKI YAZDIKLARIMDA YANLISTIR....VESSELAM ......ALLAH CELLE CELALUHU HEPIMIZI SERDEN,SIRKDEN,MUNAFIKLIKTAN MUHAFAZA EYLESIN....

M Çevrimdışı

mutmain

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sevgili arkadaşlar bizler acilen islam devletini kurmamız gerek çabamız bunun için olmalı
islam devletinin şart olması niyedir
çünlü dinini yaşaman ticaretin sosyal ilişkilerin yaşama dair her şey islamın istediği şekilde kolaylaşır
yoksa boykot diyorsunuz müşrikler peygamberimize(sas) boykot uyguladılar müslimanların ne duruma düştüğünü okuyup öğrendiniz
çünkü üreten boykot yapabilir satın alan daima muhtaçtır peygamber(sas)devlet kuruncaya kadar onlara boykot yapmadı
benim önerim herkes ne üretebiliyorsa kendisi üretsin muhtaç olduğu konularda israfa gitmesin hatta rahat edeyim düşüncesi yerine biraz zahmete katlansın allah yolunda ne kadar meşakkat çekersek o kadar iyidir
düşmanlara kazanımı en aza indirsin
sadece amerikayı israili boykot edip diğerlerini görmemek saflık olur
mülk allahındır allah bize mülkünde razı olcağı bir yaşam nasib eylesin
selam ve dua işle

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
selamun aleykum
ferdiosman bu size 2. uyarım mesajınız tamamen forumdakileri kışkırtıcı mesajlardan ibaret.

Bu forum vehabilere olan kininizi alanen yansıtma yeri değildir.

Varsa bir durum konuyu yazarsın ardından yorumlara bakarsın. Ve diğer kardeşlerime de alakasız konulardan konuyu tekfir ile birleştirip selefi ve vehabilere kışkırtıcı ve saldırıcı mesaj yazmayı bırakın.

Unutmayın ki her eleştiriye verilecek yanıt mutlaka vardır.

Bizim artık insanları eleştirip orta yolu bulup düzeltici rol almamız lazım.

Aksi halde ona buna laf atmak bizi ileriye değil vaktimizi alıyor yüreğimizi tüketiyor ve bizi geriye götürüyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...