Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Selef Imamları Ve Hakkı Konuşmak - Şeyh Süleyman Alvan

Menaratulhuda Çevrimdışı

Menaratulhuda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ELEF IMAMLARİ VE HAKKI KONUŞMAK
İslam aleminde Kabiliyeti Namı ve Makamı olan, Hakkı gizlemekten mazur görülmez. Allah (سبحانه و تعالى) onu mükellef kılmıştır. Çünkü alimler Nebilerin varisleridir. Ve Nebiler ne Dinar ne de dirhem miras bıraktılar. Onlar bu ilmi miras bıraktılar. Selef'in imamları bir araya gelinen yerlerde, mescitlerde, toplantılarda ve diğer yerlerde hakkı konuşurlardı.
Sahih senedle Darimi'nin Süneninden El-Evzai'nin tarikiyle geldiği üzere şöyle dedi;
"Bana Ebu Kesir dedi ki", o da dedi ki;
"Bana babam şöyle dedi:
"Ben Ebu Zerr'e kendisi orta cemrede oturuyorken gittim. İnsanlar ondan fetva almak için etrafında toplanmışlardı. Bir adam gelip ona; "Sizin fetva vermez yasaklanmadı mı?" Dedi. O da başını ona doğru kaldırıp "Sen benim bekçim misin?" Dedi. ( boynunu göstererek) keskin kılıcı buraya koysanız, Ben de siz beni vurmadan Allah'ın Resulü'nden (صلى الله عليه و سلم) duyduğum bir şeyi söyleyebileceğimi düşünsem, söylerdim." dedi.
Buhari bunu Sahih'inde cezm siğasıyla nakletmiştir.
Selefin imamlarından hiçbiri marufu emredip münkeri nehyetmede bir sorun bulmazdı. Onun hak olduğunu bildikleri halde nasıl yaparlar? Kendilerini evlerine bağlayıp Hakkı konuşmak ve batıla karşı çıkmak için resmi bir izin beklemezlerdi.
Allame Muhaddis Süleyman el ulvan ( حفظه الله )

Moderatör tarafında düzenlendi:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Rabbim seni esaretten kurtarsın amin

:(

İsmailKAYA Çevrimdışı

İsmailKAYA

Üye
İslam-TR Üyesi
Kınayıcının kınamasından korkmadan Hakkı cesurca haykıran alimlere ve komutanlara ne kadar da çok ihtiyacımız var.

Allah (Azze ve Celle) sayılarını çoğaltsın.