Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selman Gaffaroğlu Inşaallah Rabb'ine Şehit Olarak Kavuştu

S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selman Gaffaroğlu inşaallah Rabb'ine şehit olarak kavuştu

Elhamdulillahi Rabbil Alemin...
Vessalatu vesselamu ala Rasulüna Muhammed'in ve ala Alihi ve sahbihi ecmain...
Bismillahirrahmanirrahim ...

Ankara'dan Suriye'ye giden, 33 yaşındaki Selman Gaffaroğlu, 8 temmuz ,perşembeyi cumaya bağlayan gece(Ramazan Bayram'ının son günü) Ribat beklediği tepede Rus bombardımanında şehit olarak, Allah'a kavuştu .
Kerim olan Rabbinin vaadettiği cennetlerine inşallah kavuştuğunu ümit ediyoruz ...

Selmanı şehit olarak bulanların beyanı

Kardeşimizi şehit olduğu yerde görenler o sırada hala telefonunda Kuran’ın çalıştığını gör- düler. Nöbet tuttuğu yerde elini Mushaf’ta oku- makta olduğu yere basıyor buldular. Onu bu halde bulduklarında bir gün önce şehit olmuştu. (Bir gün boyunca bu şekilde kuran sesi ile ve işaret parmağı mushafta kalmış,subhanallah )

Kardeşlerin belirttiklerine göre Kuran okuyordu ve okurken kaldığı yeri tutuyordu.

Kardeşim boş sözlerden çok uzak ve Yüce Allah’ı çok anan birisi. Onunla beraber otururduk bazen. Benim cihazımda mesela bir marş çalıyorsa ya da her- hangi bir konu hakkında konuşuyorsam bana, kardeşim ya Kuran oku ya Allah’ı an ya da sus diyordu. Allah’a yemin ederim çok değerli bir kardeşimi kaybettim. Onu kaybettiğimi duyunca kendimi bir boşlukta hissettim. Bir kardeşimi bir dostumu gönlümün tesellisi olan bir kardeşimi kaybettiğimi anladım. Kalbimden bir parçanın kopup gittiğini fark ettim. Allah’tan şehadetini kabul etmesini niyaz ederim.
Amin

Selmanın paylaştığı son yazı:

"ey müslümanlar cennetten mi kaçıyorsunuz?

Öyle bir şey yap ki ismin bile sadaka cariye olsun Rabbinin rızası cennetin özlemi artsın..

RASULULLAH (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Cennet üç kişiyi özler. Ali, Ammar ve Selman" (Tirmizi, Menâkıb, 34)..

Cihad, cennetin bir kapısıdır, kim bu kapıdan yüz çeviirirse, ALLAH teala ona aşağılanma ve rezil olma gömleğini giydirir. Hüsran ve zillet artık onun sıfatı olur. HZ.ALİ (R.A.)

“Şaşılır şu kimseye ki, dünyâya hırsla sarılır, ama ölüm onu aramaktadır. Unutmuş ama unutulmuş değildir. Güler, ama bilmez ki, Rabbi ondan râzı mıdır, yoksa değil midir?” hz.Selman(r.a)

Abdullah b. Ömer (R.A.) anlatıyor: “Yemame gününde Ammar b. Yasir’i gördüm; bir taşın üstüne çıkmıştı ve yüksek sesle haykırıyordu: ‘Ey Müslümanlar! Cennet’ten mi kaçıyorsunuz? Bana doğru gelin, yanıma gelin! Ben Ammar b. Yasir’im; bana gelin!’ Kulağı kesilmişti ve yanağından aşağıya sarkarak bir öteye bir beriye vurarak sallanıyordu. Buna karşılık o, var gücü ile savaşıyordu.”

Ey müslümanlar cennetten mi kaçıyorsunuz?"

Yine bir kardeşin beyanına göre ,

"Selman şahadetinden çok kısa bir zaman önce rüyasında ,
Birinin , Selman'a nöbet beklediği tepede bekleyen uzun saçlı kızlar gördüğünü, söylediğini duymuştu.
Rüyanın tevilini bana sorduğunda
Eş bekleyen huriler demiştim
O bu yoruma çok sevinmiş
İsabet ettin demişti
O tepede de şehit oldu
Elhamdulillah..."

Yine kardeşler,
Selman da şehadetinden bir günden az zaman kadar önce , garip bir cennet sevinci olduğunu, cennette Rasulullah'la buluşmanın sevincinden , onunla buluşmanın güzelliğinden bahsettiğini onun Rasulullah'a olan özlemini hissettiklerini beyan ettiler ...

Kardeşimiz Selman Ramazan ayının son günlerini mutekif (itikafta) olarak geçirmişti...
Hafızlık yapmak niyeti ile Kuran'ı ayet ayet ezberliyordu, Rabbimin onu hafızlardan kılmasını dilerim...
Kuran'a okumaya ve Kuran dinlemeye özel bir sevgisi vardı ...

Gece namazlarını kılar ve pazartesi perşembe orucunu tutardı.
Çok küçük yaşlarından beri başkasının arkasından konuşmaz, birisi konuştuğu zaman da, ben yüzüne bakacağım insanın arkasından konuşamam, gerçekten bunu yapamam derdi .

Allah'ım selmanın şehadetini kabul et ,
onun derecesini artır,
senin cemalini görenlerden,
Rıza'na kavuşanlardan kıl onu ...
güzel yüzlü, güzel gözlü eşlerine aşık hurilerle , en güzel Ceylan gözlülerle evlendir onu ...
Amin ...

S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir de Selman esirleri çok dert edinir onlara çok dua ederdi ...
Allah ondan ve tüm şehitlerden razı olsun ...
Amin

S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selman

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    212.7 KB · Görüntüleme: 139
S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Selamun aleykum,
Selman(Ebû Faruk ) 'un şehadeti hakkında yukarıdaki bilgilerden daha farklı bilgiler gelince güncellemeye gerek var mı bilemedim , ama sonra her "şehit" islama, şehadete(şehadet kelimesine) kanı ile şahitlik edip islam ümmetine mal olmuş bir güzellik olduğu için güncellemek gerektiğine kanaat getirdim.
Kendisi hakkındaki son ve inşallah gerçek bilgiler şu şekilde :

Kolu kırıldığı muharebede Allah'ın izni yardımı ile çok büyük bir cengaverlik göstermiş
Arkadaşları da farketmiş,
Hatta kafirler de onu farketmiş ki
Bütün arkadaşlarının "bu bir insan değil, insan gibi görünmüyordu" , diye tanımladıkları olağanüstü bir şekilde elbette Allah'ın yardımı, kudreti izni ile savaşmış,
O gün tek başına çok çok fazla kafir öldürmüş,
Kolu da aynı gün kırılmış, kolunun tedavi imkanı yokmuş, yani bir daha kolunu, elini, kullanamayacak denilmiş fakat Allah'ın yardımı ile inşallah cihaddan geri kalmayacak şekilde kolu tamamen iyileşmiş.
İyileştikten sonra, Şehit , Ramazan ayı boyunca ısrarla Ribatta kalmak istemiş... ve böylece ribattaymış.
Ramazan'ın Son on gününü hem ribatta hem itikafta hem de Kuran ezberi ile geçirmiş.
Bayram'ın son günü ise, üç ya da dört arkadaşı ile yine ribattaymış.
O sırada büyük bir topluluk( kafirler )tarafından baskın olmuş,
Kaçmayıp saklanmayıp ileri atılmış göğüs göğüse çarpışmış ve o zaman da
Epey birilerini vurmuş,
Sonra kendisi de Allah'a kavuşup, inşallah şehit olmuş...
Sebebini anlamadığımız şekilde bir veya iki gün sonra yukarıda anlatıldığı şekilde, elinde Kuran'la bulunmuş...
O da belki netleşecek inşallah...
Rus bombardımanı diye haber gelmesinin sebebi ise bu baskından kısa bir süre sonra da Ruslar tarafından idlib bombalanmış ve ketibelerindeki (bölük) bir kısım çarpışırken, diğer bir kısım da bombardıman esnasında şehit olmuş.

S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi Şehit inşaallah Selman abi nusrada mi cihad ediyordu

Kardeş soruna nasıl cevap vereceğimi bilemedim ... o yüzden cevabını erteledim.
Suriyede savaşın başında nusra ve işid bir aradaydı Selman kardeşimiz bunlar ihtilaf ile ayrıldıktan sonra da her iki gruba sempati duymaya devam etti fakat bu sempati(onlara katılma arzusu) işidin zalimce davranmasına kadardı , daha sonra Nusrada karar kıldı fakat bu defada Nusra kadılarından "işidle savaşmayan bize katılmasın" fetvasını duyup üzüntü ile onlardan da aynı sebeple(birbiri ile savaşma fitnesi sebebi ile) yüz çevirdi.
Onları tekfir etmedi veya onlara düşmanlığı elbette olmadı.
Tüm araştırmaları, duaları, istihareleri sonucunda,
ismi hemen hiç bilinmeyen bir gruba katılmayı tercih etti. Burda isim vermiyorum.
Allah niyetini bildiği bütün mücahidlerden, canı ile kanı ile Rabbinin rızasını arayıp bedel ödeyenlerden razı olsun...