Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sinüzit

M Çevrimdışı

mub@rek_22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
SİNÜZİTSinüsler ve Sinüzit

Sinüsler burun etrafındaki kemikler (etmoid ve sfenoid), üst çene kemikleri (maksiller) ve alın kemiği (frontal) içinde bulunan hava dolu boşluklardır. Bu boşluklar, genellikle burun içine açıldıkları kanallarındaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona sinüzit adı verilir. Sinüzitin akut ve kronik (müzmin) olmak üzere iki tipi vardır.Sinüzitin belirti ve bulguları nelerdir ?

Soğuk algınlıklarını ve nezleyi hemen takiben ortaya çıkan akut sinüzit, farklı yaş gruplarında farklı belirtiler verebilir. Erişkinlerde ve büyük çocuklarda burun tıkanıklığı; sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı; gözlerin etrafında ağrı; diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı; yüzde basınç hissi; öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı, kötü ağız kokusu belirtileri bulunabilir. Bazen de kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı şikayetleri görülebilir. Küçük çocuklarda da yukardaki şikayetler bulunabilir, ancak genellikle bu şikayetlerini iyi ifade edemezler. Hastalık, yüksek ateş ve iltihaplı burun akıntısı nedeniyle her zamankinden biraz daha şiddetli ve 10 günü geçen bir "soğuk algınlığı" zannedilebilir.Kkronik sinüzitte, belirtilerin süresi üç aydan uzundur. Koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama, özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir.Doktora ne zaman başvurmak gerekir ?

Sinüzit belirtileri bazen soğuk algınlığı ve allerji ile karıştırılabilir. Eğer sinüzitiniz olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki belirtileri gözden geçirin; bu belirtilerden üç veya daha fazlası varsa doktorunuza başvurun.BELİRTİ
SİNÜZİT
ALLERJİ
SOĞUK ALGINLIĞI

Yüzde basınç / ağrı
Var
Bazen
Bazen

Süre
10-14 günden fazla
Değişken
10 günden az

Burun akıntısı
Koyu, sarı-yeşil
Berrak, akıcı
Koyu beyazı veya akıcı

Ateş
Bazen
Yok
Bazen

Başağrısı
Bazen
Bazen
Bazen

Üst dişlerde ağrı
Bazen
Yok
Yok

Kötü ağız kokusu
Bazen
Yok
Yok

Öksürük
Bazen
Bazen
Var

Burun tıkanıklığı
Var
Bazen
Var

Hapşırma
Yok
Bazen
Var
Sinüzit önlenebilir mi ?

Günlük hayatınızdaki koşullarda bazı değişikler yaparak sinüzit riskini azaltabilirsiniz. Kış aylarında, özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan havayı, solunum yolları için ideal olan %35-%50 nem oranına ulaşacak şekilde bir buhar makinesi ile nemlendirin. Soğuk algınlıkları sırasında bol su için, uçak seyahatinden ve sualtı dalışlardan kaçının, şikayetler uzun sürdüğünde doktorunuza başvurun. Allerjiniz varsa allerji önlemlerine ve tedavisine her zaman özen gösterin.Sinüzit nasıl teşhis edilir ?

Akut sinüzit genellikle doktorun belirtileri ve muayene bulgularını değerlendirmesi sonucunda teşhis edilir; bazen bir röntgen filmi gerekebilir. Kronik sinüzit teşhisi ise daha zordur ve burunun endoskop adı verilen optik aletlerle muayenesinden sonra sinüslerin bilgisayarlı tomografi incelemesi gerekebilir.Sinüzit nasıl tedavi edilir ?

Akut sinüzit, genellikle kullanma süresi 10 gün olan ve ağızdan alınan antibiyotikler, dekonjestan ilaçlar ve burun spreyleri ile tedavi edilir. İspatlanmış allerjisi olan kişilerde antihistaminik türü ilaçlar da tedaviye eklenebilir.Kronik sinüzitte daha uzun süreli ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavilerinden yarar görmeyen hastalarda ameliyatla tedavi gerekir. Günümüzde sinüzit ameliyatlarının çoğunluğu, dışarıdan görünür bir kesi yapılmaksızın, burun deliği içinden endoskopik yöntemle yapılmaktadır (Endoskopik sinüs cerrahisi).

Çocuklarda sinüzit farklı mıdır ?

Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları erişkinlerden daha sık görüldüğü ve sinüzit belirtileri daha silik seyrettiği için teşhis de daha zordur. Çocuklarda aşağıdaki belirtilerin varlığı sinüziti düşündürmeli ve doktor muayenesi yapılmalıdır :

Soğuk algınlığının 10-14 günden uzun sürmesi

Koyu ve sarı-yeşil renkte burun akıntısı

Boğaz ağrısı, öksürük, kötü ağız kokusu, bulantı, kusma yaratan geniz akıntısı

Uzun süreli başağrısı

Huzursuzluk veya halsizlik

Göz çevresinde şişlik
 
Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sinüzit, inanırmısınız, insanı canından bezdiren bir hastalık..
hele hele kış aylarında...


bilgilerinize sağolasınız
 
meyyit Çevrimdışı

meyyit

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
BENDE DE SİNÜZİT VAR BERBAT BİŞEY HASTALIK BAŞLAYINCA YUKARI BAKAMIYORUM VE BAŞIMI YERE EĞDİĞİMDE SANKİ KAFA TASIM YERİNDEN ÇIKACAK GIBI Bİ BASINC YAPIYOR YERE O YUZDEN KITAP OKUYAMIYORUM BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN SAĞOL......
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt