Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sizce ben normal miyim?

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Acaba atanamadığı için mi deliliğe vurmaya başladı, yaş da geçiyor tabii, düzen kuramamak falan, tüm bu sorunlar ile birlikte orta yaş krizinede denk gelmiş olabilir. Benim anlamadığım islam tr yi nasıl buldun da konu açmayı düşündün, google da bile çok zor çıkıyoruz.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Felsefe ve psikolojiye giris guzel bi soru.Normallik nasil bi formdur.Etik davranis ve dusunce sistemi nasildir ???

Bende normal miyim :D
"Düşünüyorum, öyleyse varım" mevzusu )

"Gerçek anlamda" düşünebilen herkes "var"dır ve düşünebildiği sürece "insandır" ve insan kalabildiği sürece "normaldir" ahi )

Nerde bunlardan yoksun birini görürseniz, o "anormaldir" ve milyonlarca veya milyarlarca olmaları, onları bu etiketten kurtaramaz )

Not: Dolayısıyla, son sorunuza binaen de: siz normalsiniz ahi )

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yalnız ben şimdi üzüldüm, toplumdan neden kaçıyor? Yani kaçmak için çok sebep var aslında ama öğretmense yani toplumla iç içe ve toplumdan kaçıyor olmak, ikisi pek zor.

Doğrusu bu koşullar altında (toplumun halini düşünürsek) : Arkadaş normal birisi ise, bu durumun normal olması pek zor (bu topluma göre normal olmak anormal bir durum); dolayısı ile kendisi (topluma göre) normal değilse, bu durum normaldir ))

Geçmiş olsun çok çok )

Not: Açıklayıcı parantez içi bilgiler eklendi, son kısım kimilerine karışık gelebilir )
Bu konu aslında üzerine konuşulması gereken bir konu. 8-16 yaş arası çocuklar şu an sürekli bir umutsuzluk,isyan,tatmin olmama ve hayattan bıktım modundalar. Bu da Allah muhafaza intihar ve kötü yola düşme eğilimini arttırıyor.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu konu aslında üzerine konuşulması gereken bir konu. 8-16 yaş arası çocuklar şu an sürekli bir umutsuzluk,isyan,tatmin olmama ve hayattan bıktım modundalar. Bu da Allah muhafaza intihar ve kötü yola düşme eğilimini arttırıyor.
Çok haklısınız ahi, keşke bunun için yapılabilecek bir şeyler olsa... Bilinçli aileler kendi çocuklarını -bazen zor güç de olsa- düzgünce yetiştirmeyi başarabiliyor, ama diğer ailelerin çocukları... Bu durumda yakınımız olan anne-babaları öncelikle bilinçlendirmeye çalışmak yegane çözüm. Uyumsuz ailelerden akraba, konu-komşuların çocukları ile de -gerekirse çaktırmadan- ilgilenmek de, bir nebze toplumdaki iyilik durumunu artırabilir. Kalan kısmı için ise, bu şartlarda "Allah yardımcıları olsun" diyebiliyorum. (Bu saydıklarım da çok zor, biliyorum)

Bu arada, zamanımızın çocuklar için en etkili öğrenme kaynağı: çizgifilmler. Birileri şunca zaman kaliteli bir şeyler tasarlasa idi, çocuklar kendileri isteyerek, koşa koşa gelir izlerlerdi. (Aslında varlar ama sayıca çok az, tekrar tekrar aynı şeyler de sıkıyor)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Felsefe ve psikolojiye giris guzel bi soru.Normallik nasil bi formdur.Etik davranis ve dusunce sistemi nasildir ???

Bende normal miyim :D

Ummu Ayse abla dusunuyorum oyle varimdan girdigi icin aklima su hikaye geldi

Sinan paşa gençlik zamanlarinda her seye suphe ile bakiyormis.
Bir gün gun babasiyla yemek yerken
Bu kap da bakir olmayabilir hisler yanilabilir deyince, babasi bakir kabin kapağını sinan pasanin basina çat diye vurur artik şüphe filan kalmamistir der. Alttaki de onun minyaturu:D

Dusunme sisteminden ziyade dil uzerinde konusmak lazim. Insani insan yapan ozelliklerden biri dil, dusunce onu beraberinde getirir. Zihin ve el ilişkisi var mesela. Ama bu başka konu

Konuya dönersek,
Normal misin bilemeyiz ebu hanife abi nerden bilelim.

Ama şunu diyebiliriz
1. Insanin surekli bir topluluk icinde yasamasi aile akraba arkadas vs daimi bir iletisim hali ve topluluk icinde yasam.
Buna dahilse normaldir.
2. Insan kendi icinde çelişkiye düşüyorsa normaldir. En basitinden bir ornek
Diyelim bir mevzu oldu kisi dedi ki,
bir daha senin yaptigin yemegi yemem ama ertesi gün barisiyor yiyor vs
3. Bir insanda kibir hased iyilik kiskanclik yardimseverlik vs gibi ozellikler olmasi normaldir. Ama super iyicilik super kotuculuk anormaldir.
Bir moda akimi vardi çadirda yasayacam super iyi olacam keşiş olacam dunyalik hicbir sey umrumda olmayacak vs gibi fitrati baskilamak bir acıdan gibi.

E bunlar sende varsa normalsin :D

IMG_20220301_133147.png

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Çeşit çeşit yaşamlar, çeşit çeşit kişilikler ve haliyle hayaller... Herkes için bildiğim tek çekirdek çözüm:

İnsanoğlu ne için yaratıldığını unutmaz ve "kalbini, düşüncelerini, dilini ve davranışlarını" (sebepten sonuca doğru sıraladım; ve hepsi birden: hayatını) buna göre şekillendirirse, dünyanın akıl almaz düzenine karşı normal kalmayı başarabilir. Yoksa tümden işimiz yaş )

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
uzlet hakkında : “İnsanların arasına karışıp onların ezâlarına katlanan bir müslüman, onlara karışmayıp ezâlarına katlanmayandan daha hayırlıdır.” (Tirmizî, Kıyâmet, 55/2507)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
uzlet hakkında : “İnsanların arasına karışıp onların ezâlarına katlanan bir müslüman, onlara karışmayıp ezâlarına katlanmayandan daha hayırlıdır.” (Tirmizî, Kıyâmet, 55/2507)
Bu rivâyet fitneler dönemindeki tavrı anlatsa da genel olarak İslam sosyal hayat dinidir. Mudâhil olur, tebliğ ve mucadele eder, cemaate katılır, rahmete kavuşur.
İslam'da ruhbanlık, inziva (hayatı) yoktur. Fakat her müslümanın zaman zaman tefekkur için kısa süreli uzlet halleri, dönemleri olmalıdır..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Bu rivâyet fitneler dönemindeki tavrı anlatsa da genel olarak İslam sosyal hayat dinidir. Mudâhil olur, tebliğ ve mucadele eder, cemaate katılır, rahmete kavuşur.
İslam'da ruhbanlık, inziva (hayatı) yoktur. Fakat her müslümanın zaman zaman tefekkur için kısa süreli uzlet halleri, dönemleri olmalıdır..

850milyon kelime ile aciklamaya çalışmışım, klavye eskitmişim.

2-3 cumle ile ozetliyorsunuz konuyu
Valla helal olsun.

Çok özendim bu duruma ben de deniycem.

Üst Ana Sayfa Alt