Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sosyal Medya'yı Bırakmanın Faziletleri

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleyküm

Sosyal medyayı büyük ölçüde bırakmış ama Instagram'ı kapatmamıştım. Canım sıkıldıkça girerim komik videolar izlerim diye düşünüp kullanıyordum.

Allah'ın gafil ve boş dünya işleriyle meşgul olan kullarının dualarını kabul etmediğine ilişkin bir sohbet dinlediğimde onuda bırakma kararı aldım. Reklam ve teşhirciliğe maruz kalmadığı için öncelikle kafam direkt rahatladı. Nefsimin, iradem üzerinde ki etkisi kırıldı. Dünyevi nimetleri arzu ve hayal etmeyi kolayca terk edebildim Allah'a şükürler olsun.

En fazla fazileti şeker diyetinde (hazır paketli ve şeker içerikli gıdaları terk etmekte) görmüştüm. Ondan sonra en fazla rahatlama ve fazileti sosyal medya ile oyalanmayı terk etmekte gördüm.

Allah şeytanın kendisinden, şerrinden ve onun hoşuna giden meşguliyetlerden bizleri korusun.

RahmaninKulu Çevrimdışı

RahmaninKulu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam

Sosyal medya'yı bırakmak senin için fazilet mi bilemem. Ama şu bir gerçek ki birçok kimse sosyal medyayı nasıl kullanacağını bilmiyor! Facebook, Twitter, Youtube vs gibi sitelerde geçirdikleri zamanı başta Kuran olmak üzere kitap okumakta harcamayan insanların elbette sosyal medyadan kurtulmaları kendi hayırlarınadır...

Bir de ben kendimden örnek vereyim; Benim bu gibi sitelerde geçirdiğim zaman yok denecek kadar az. Mesela Facebook'da her ne kadar eklenmiş arkadaş çokta olsa hiçbirini takip etmeyince geçireceğin zamanda az oluyor! Ben Sosyal medyayı "Kontrollü Kullanma" taraftarıyım... Kişi, bir gün üçerisinde 15 dk üzerinde Facebook'da geziniyorsa düşünmeliidir!!!

İbrahim el-Muhacir Çevrimdışı

İbrahim el-Muhacir

Muhacir, Allah'ın yasakladıklarını terk edendir.
İslam-TR Üyesi
Instagram ve Facebook gibi siteler sosyal olma fırsatı tanıdığı için insan ister istemez resim yükleyip kendinini reklam malzemesi haline getirebiliyor. Buna şeytanın vesvesesi de eklenince kendimizi teşhir etmenin, "sosyalliğimizi" kanıtlamanın önüne çoğu zaman geçemiyoruz. Ama Twitter gibi sitelerde anonim kalarak da kontrollü bir şekilde gündem takip edilebilir. Kendi görüşüm kontrollü kullanmaktan yana.

Üst Ana Sayfa Alt