Suçtan Sıyrılma

Muddessir

İyi Bilinen Üye
Frm. Yöneticisi
Akife Hanımlar
Üye
"Görmüyorlar mı ki,gerçekten onlar her yıl,bir veya iki defa belaya çarptırılıyorlar da sonra tevbe etmiyorlar ve öğüt alıp (ders çıkarıp) düşünmüyorlar."(Tevbe Suresi/126)

Şu sıralar sürekli işittiğim bir "suçtan sıyrılma" sözü var "2020 yılı bela yılı" diye..Neden?Çünkü Endonezya, ABD, İran, Filipinler ve birçok ülkede sel, çığ, deprem oldu.. Ünlü basketbol sporcusu Kobe Braynt öldü..Ülkemizde deprem,çığ,uçak kazaları oldu.

Birçok kişi ise mazlum coğrafyalarda olanları ve dertleri "2020 felaketlerine" ortak edemedi..Çünkü Suriyedeki gençler,Yemendeki çocuklar,Iraktaki kadınlar mazlum olmaya,acı çekmeye mecburlar ve mahkumlar(!) Mesela Kobe Braynt ölürse en az 1 hafta haberlerde konu olur lakin İdlib'e bir günde düşen onlarca bomba yüzünden ölen yüzlerce insan haber olmaya bile değer değildir. Hak etmişlerdir çünkü.. kendi elleri ile yapmışlardır her şeyi..Mesela Suriyeli insanlar kadın, erkek, coluk çocuk demeden kaçmayıp savaşmalılarmış, Yemendeki müslümanlar bir lokma için haysiyetlerini satmalılarmış yoksa olanlara katlanmalılarmış(!)

Peki onlar bunca felaketi şereflerini satmadıkları için hak ettilerse acaba biz ne yaptık ki felaketleri hak etmeye başladık diye düşünüyor muyuz?

"Emri bil maruf nehyi anil münker" emrini uygularken mi hata ettik yoksa emrettiğimizi kalbimize dinletemeyip nefsimize uyarken mi?

Şimdi hepimiz içimize,ruhumuzun hatalıyken boğulduğu o yere dönüp,acaba hangi hatam Rabbim insanlığı bu hale sürükledi diyerek kendimizi,amellerimizi sorgulamalıyız.. Ama dürüstçe,adilce ve en önemlisi de müslümanca..

Senelerin bir suçu yok.. onların bir felaket sağanağı olmalarına sebep bizleriz..

"Ve onların üzerine bir azap sağanağı yağdırdık. Suçlu günahkarların uğradıkları sona bir bak."(Araf Suresi/84)

Rabbim, bizi bu ayetin muhatabı olan suçlu günahkarlar güruhundan uzak kıl..Amin..

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur...
 
Son düzenleme:
Üst Alt