Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sürekli uyku isteği ve yorgunluk nasıl geçer?

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Selâmun aleykum,

Müslümanlar bende sürekli sürekli uyku isteği ve yorgunluk var. Bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum. Yapmam gereken program saatlerine uyarım. İşime vaktinde giderim. Söz verdiğimde sözümü yerinde tutarım saatinden önce orda olurum. Ancak uyku meselesinde. Baş edemiyorum bununla. Akşam eve gittiğimde hemen bayılıyorum. Cuma namazlarında hoca hutbeyi okurken uykuya dalıyorum. Dün iş yeri seminerinde uyuya kaldım. Uyumak istemiyorum ama karşı çıkamıyorum. Birşey yapma isteği gelmiyor halsizim. Spor ve sağlık tavsiyeleri veriyorlar bunun için. Veya b12 ve d vitamini eksikliği önerisi. Kendimi iyi hissetmiyorum mental olarak. Aşırı kilolu değilim. Boy kilo endeksine göre 12 kg civarı fazlayım. Geçen araç sürerken otobanda uyuya kaldım çok şükür ki kaza olmadı. Yaptığım iş mesleki olarak çok riskli. Her hangi bir dikkatsizlikte ölümle sonuçlanma ihtimali yüksek. Uyku apnesi mi var bilemiyorum. Nerden başlamam lazım bununla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum. 6.30 da kalkıyorum gece çoğu zaman 12 yi geçiyor uyumam. Eve girdiğim saatler genellikle 12 yi buluyor. Ama erken geldiğimdede uyku basıyor. Ne yapacağım bilmiyorum. Tavsiye ve tecrübelerinize ihtiyacım var

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykum selam kardeşim,

Eğer teşhis edilmiş bir rahatsızlık yoksa (tiroid, gizli şeker, düşük tansiyon gibi)

Suyu yeterince tüketmeyi;

Bir de basit karbonhidratlardan (şeker, beyaz un, nişastalı gıdalar, beyaz pirinç, patates vb) olabildiğince uzak durmayı, bu mümkün değilse kısıtlı tüketmeyi tavsiye ederim. Bu tür gıdalar kana çok hızlı karışarak kandaki şekeri aniden yükselttiği gibi, aniden de düşürür ve şekerin düşmesi ile birlikte uyku hali gelir. (Diyabetik beslenenlerin öğünlerini inceleyip uygulayabilirsiniz, sağlıklı kişiler için de uygundur. Hatta potansiyel şeker hastası adayları, bu şekilde beslenmeye ağırlık vererek bu hastalıktan korunabilir inşaAllah.)

Bir de stresli bir hayatın etkisi olarak da kandaki şeker çok sık yükselir/düşer. Yani gıda ile olmasa bile, stres etkisi olarak kandaki şeker düzeyi oynar durur. Dolayısı ile sorun strestense, sadece bunun farkında olmanız bile size iyi gelecektir inşaAllah. Bu şekilde stresli olduğunuzu hissettiğinizde bu durumu ihmal etmeden gereken şekilde önlemlerinizi alabilirsiniz (nette bu konuda çok yayın var, ona binaen kısa geçtim; şuan sadece bundan ötürü olabileceğini fark etmeniz bile yeterli inşaAllah)

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Teşhis edilmiş bir hastalığım yok bunun sebebi de henüz doktora gitmemiş olmam. Sizlerin tavsiyeleriyle doktor doktor dolaşmaktansa doğru adrese gitmek niyetim. Yiyecek konusunda kontrole dikkat etmeye çalışacağım. İşim özellikle çok stresli, ister istemez yaşamın getirdiği zorlukları da stress ediyorum. Geçmişte yaşadığım günahlarımı da çok kafama takıyorum. Etkisi altında kalıyorum ve uzun süre aşmakta zorlanıyorum. Teşekkürler @Ummu Aişe

@birhkm tavsiyenizi dikkate alacağım. Teşekkür ederim.

Kısa bir not;
Şuan bir çok konuda güçlü olmamın etkeni eşim ve çocuklarım. Güçlü olmak zorundayım. Bu hissiyat bende hep var. Bununla güç bulduğuma inanıyorum. Daha iyisini olabileceğime inanıyorum. Gerçekleştirmem gereken planlarım var. insaAllah. Ama bu durumu yaşarken aileme yansıtmıyorum elhamdülillah. Ayrıca çok ciddi bir unutkanlık var bende. Alzheimer teşhisi konulmamış ama belirtiler hep bunu gösteriyor. Uzman birisi varsa özelden bana yardımcı olmasını isterim. Doktora gitmem gerektiğini biliyorum. Bayramdan sonra bir çaresine bakacağım. Dediğim gibi en çok beni yoran geçmişim geçmiyor bir türlü. Eskisi gibi kendimi dinamik hissedemiyorum. Aşırı alınganlık var uzun zamandır. Başkası ne der düşüncesi var. Karşı tarafı düşünme var. Şuan aklıma gelen bunlar. Herkesten Allah razı olsun

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Teşhis edilmiş bir hastalığım yok bunun sebebi de henüz doktora gitmemiş olmam. Sizlerin tavsiyeleriyle doktor doktor dolaşmaktansa doğru adrese gitmek niyetim. Yiyecek konusunda kontrole dikkat etmeye çalışacağım. İşim özellikle çok stresli, ister istemez yaşamın getirdiği zorlukları da stress ediyorum. Geçmişte yaşadığım günahlarımı da çok kafama takıyorum. Etkisi altında kalıyorum ve uzun süre aşmakta zorlanıyorum. Teşekkürler @Ummu Aişe

@birhkm tavsiyenizi dikkate alacağım. Teşekkür ederim.

Kısa bir not;
Şuan bir çok konuda güçlü olmamın etkeni eşim ve çocuklarım. Güçlü olmak zorundayım. Bu hissiyat bende hep var. Bununla güç bulduğuma inanıyorum. Daha iyisini olabileceğime inanıyorum. Gerçekleştirmem gereken planlarım var. insaAllah. Ama bu durumu yaşarken aileme yansıtmıyorum elhamdülillah. Ayrıca çok ciddi bir unutkanlık var bende. Alzheimer teşhisi konulmamış ama belirtiler hep bunu gösteriyor. Uzman birisi varsa özelden bana yardımcı olmasını isterim. Doktora gitmem gerektiğini biliyorum. Bayramdan sonra bir çaresine bakacağım. Dediğim gibi en çok beni yoran geçmişim geçmiyor bir türlü. Eskisi gibi kendimi dinamik hissedemiyorum. Aşırı alınganlık var uzun zamandır. Başkası ne der düşüncesi var. Karşı tarafı düşünme var. Şuan aklıma gelen bunlar. Herkesten Allah razı olsun
Alt türlerinden biri narkolepsi olan hipersomnia'yı kısaca bir gözden geçirdim ve:

depresyon ve kronik yorgunluk sendromu sebepleri arasında anılıyor ve yazdıklarınıza da bakarsak, görünen o ki: kendinizi çok yoruyorsunuz; hem bedenen, hem de manen.

İşinizin ağır olması konusunda yapılacak bir şey var mı, onu en iyi siz kendiniz bilirsiniz. Yani daha az stresli bir işe geçiş imkanınız var mı, yok mu; bunu en iyi siz değerlendirebilirsiniz.

Bununla beraber, geçmiş günahlar konusunda gelen vesveselere karşı "Allah tevbeleri kabul edendir" diyerek şeytanla mücadelenizi kuvvetli tutarsanız;

"Başkaları ne düşünür" konusunda da: kimsenin sizin hayatınızı yaşamadığı ve ahirette de sizin yerinize hesap vermeyeceğini hatırlarsanız inşaAllah, şeytana prim vermemiş olursunuz.

Kısaca bedenen yükü hafifletme konusunda belki yapılabilecekler kısıtlıdır ama manen "Allah'ın izni ile" kendinize destek bulacağınız farkındalıkları "şeytana nisbet olsun" kuvvetli tutun. Şeytan insanları umutsuzluğa, mutsuzluğa, her tür maddi-manevi zorluğa düşürmekten çok hoşlanır. Ona bu fırsatı vermemek için, kalbinizde sizi üzen olumsuz bir fikri yakalar yakalamaz ona dur deyin. Euzu besmele çekin, Allah'ın kullarına merhametli oluşunu hatırlayın, diğer insanların hakkımızda düşündüklerinden bizim sorumlu olmadığımızı, herkesin dilediği şekilde düşünmekte özgür olduğunu hatırlayın.

Bu arada, bu dediklerimi yapamadığınız çok an olacak, gaflet hali insanlar içindir. Kısa süreli düşüşleri bu yüzden hiç önemsemeyin. Sorun sadece: bu fikirlerin içinde uzun süre kalmakta, hiç çıkamamakta; insanı tüketen budur. Bu arada manen kuvvetlenmeniz için, farz ameller haricinde en çok önereceğim şey: sünnetteki tesbihatlar. Dile kolay, etkisi büyük. İstiğfar başta olmak üzere, size en kolay gelen hangisi ise ve ne kadarını zorlanmadan yapabiliyorsanız o kadar. Nitekim "Amellerin en hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır."

Doktora gitmeyi de ihmal etmeyin; psikolojik denilirse de bu yazdıklarımı hatırlarsınız inşaAllah. Başka sebepten olsa dahi dua mu'minin sığınağıdır; Rabbim maddi-manevi her tür şifanıza vesile kılsın dilerim.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
1.5 sene daha sabretmem gerekiyor iş yerine bazı mucbir sebeplerden ötürü. Bulunduğum yerden uzağa hicret etme düşüncem var. Sabah akşam zikirlerimi sıklıkla yapmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun

Ummu Aişe Çevrimiçi

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
1.5 sene daha sabretmem gerekiyor iş yerine bazı mucbir sebeplerden ötürü. Bulunduğum yerden uzağa hicret etme düşüncem var. Sabah akşam zikirlerimi sıklıkla yapmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun

Amin ecmain kardeşim; Rabbim işlerinizi size kolay kılsın dilerim, bu günleriniz size çarçabuk geçiversin, amin.

Bir Is Kendisine Zor Gelen Kimsenin Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ لاَ سَهْلَ إِلاَّ مَا جَعَلْتَهُ سَهْلاً وَأَنْتَ تَجْعَلُ الْحُزْنَ إِذَا شِئْتَ سَهْلاً

Allah'im! Senin kolaylastirdigindan baska kolay olan yoktur. Sen dilersen zoru kolay kilarsin.

Ibn Hibban, es-Sahih (Mevarid) h.2427 ve Ibn es-Sunni h.351. Hafiz Ibn Hacer, "Bu sahih bir hadistir" der. Abdulkadir el-Arnavut, el-Ezkar'in tahricinde sahih oldugunu soyler, s.106
Benzer zorluk yaşayan kardeşler için de tavsiye duadır. Rabbim cümleten işlerimizi kolay kılsın dilerim, amin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sabab 6 30 gece 12 ya da ileri saat. Bu tempoya vucudun dayanmasi cok zor degil mi abi zaten.
kaliteli uykun yok bi kere ve gece 6 saat sana yetmiyor belli ki, dinlenemiyorsun. Sonunda hem beden hem zihin iflas etmiş bence normal boyle olmasi.
Bu dalginlikta yapar uyku hali de gelir. Dikkatsiz de olursun. Bağışıklık sistemin de göçer boylelikle.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Amin ecmain kardeşim; Rabbim işlerinizi size kolay kılsın dilerim, bu günleriniz size çarçabuk geçiversin, amin.

Benzer zorluk yaşayan kardeşler için de tavsiye duadır. Rabbim cümleten işlerimizi kolay kılsın dilerim, amin.
Amin abla Allah razı olsun.

Sabab 6 30 gece 12 ya da ileri saat. Bu tempoya vucudun dayanmasi cok zor degil mi abi zaten.
kaliteli uykun yok bi kere ve gece 6 saat sana yetmiyor belli ki, dinlenemiyorsun. Sonunda hem beden hem zihin iflas etmiş bence normal boyle olmasi.
Bu dalginlikta yapar uyku hali de gelir. Dikkatsiz de olursun. Bağışıklık sistemin de göçer boylelikle.
Evet vücudum zayıf düşüyor çabuk hastalanıyorum. Buda yaşam kalitemi düşürüyor. Şuan bile hastayım

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Screenshot_2024-06-14-10-07-48-120_com.android.chrome.jpg

Üst Ana Sayfa Alt