Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Suriye Cihadında Farklı Gruplar, Akideleri ve Birbirleri ile İlişkileri

M Çevrimdışı

MaviYeşilAnne

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu,

Forumda yeniyim.

Bir süredir Suriye cihadında yer alan mücahid grupları tanımaya çalışıyorum. Çok fazla isim var ve üzülerek gördüğüm sanırım kendi aralarında da çatışmalar mevcut.

HTŞ, Nusra Cephesi, Ensaru-t Tevhid, Fetih el Şam, Cundul Aksa, Fethul Mubin operasyon odası ve daha başka gruplar olduğunu görüyorum. MepaNews gibi kanallardaki haberlere bakarak takip etmeye çalışıyorum ancak işin içinden çıkamadım.

Bu grupların güncel durumları/isimleri, birbirleri ile ilişkileri, eğer varsa akidevî ya da menhecî mânâda farklılıkları hakkında derli toplu ve mümkünse detaylı bilgi edinmek istiyorum.

Neden bu kadar farklı grup var? Neden bazı gruplar arasında çatışma var? Neden ortak hareket edilemiyor?

Cevap yazan, bilgi veren ya da güzel kaynaklara yönlendiren kardeşlerden Allah azze ve celle razı olsun.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Ve Âleyküm Selâm ve Rahmetullahi ve Berakâtühü

O konuda benim de bazı sıkıntılarım vardı ve yaklaşık beş aya yakın süredir bu konuda çok detaylı çalışma yaptım/yapıyorum. Bizzât birinci tanıklardan dinlemeye çalışıyorum inşâAllah. Başarılı da oldum. Ancak kesinleşmeden ve yakîn bir bilgi olmadan konuşmak istemediğim için bitmesini bekliyorum. Yakın zamanda konu açmayı düşünüyorum inşâAllah.

M Çevrimdışı

MaviYeşilAnne

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Âleyküm Selâm ve Rahmetullahi ve Berakâtühü

O konuda benim de bazı sıkıntılarım vardı ve yaklaşık beş aya yakın süredir bu konuda çok detaylı çalışma yaptım/yapıyorum. Bizzât birinci tanıklardan dinlemeye çalışıyorum inşâAllah. Başarılı da oldum. Ancak kesinleşmeden ve yakîn bir bilgi olmadan konuşmak istemediğim için bitmesini bekliyorum. Yakın zamanda konu açmayı düşünüyorum inşâAllah.

Allah subhanehu ve teâlâ ecrinizi versin.

Suriye cephesinde durumlar sürekli değişim hâlinde anladığım kadarıyla. Birinci tanıklardan dinliyor olmanız çok önemli. Haber sitelerine güvenmesem de ulaşabildiğim tek kaynak buralar.

İnşâAllah açacağınız konuyu bekliyor olacağım. O zamana kadar başka kardeşler de bilgi paylaşabilirse memnun olurum.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Allah subhanehu ve teâlâ ecrinizi versin.

Suriye cephesinde durumlar sürekli değişim hâlinde anladığım kadarıyla. Birinci tanıklardan dinliyor olmanız çok önemli. Haber sitelerine güvenmesem de ulaşabildiğim tek kaynak buralar.

İnşâAllah açacağınız konuyu bekliyor olacağım. O zamana kadar başka kardeşler de bilgi paylaşabilirse memnun olurum.
Yani aslında son 3-4 seneyi düşündüğümüzde çok büyük değişim oldu, denemez. Bunun sebebini aktaracağım daha sonra inşâAllah.

Somali'deki eş-Şebab grubunda herhangi bir sıkıntı veya problem olduğunu düşünmüyorum. Akidelerinde de herhangi bir sorun görmedim. Böyle bir şey ortaya atanı da görmedim. Onu takip edebilirsiniz.

M Çevrimdışı

MaviYeşilAnne

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yani aslında son 3-4 seneyi düşündüğümüzde çok büyük değişim oldu, denemez. Bunun sebebini aktaracağım daha sonra inşâAllah.

Somali'deki eş-Şebab grubunda herhangi bir sıkıntı veya problem olduğunu düşünmüyorum. Akidelerinde de herhangi bir sorun görmedim. Böyle bir şey ortaya atanı da görmedim. Onu takip edebilirsiniz.

Eş Şebab'ı duydum. Bu grubu daha detaylı araştırabilmek adına (akide vb konuları öğrenebilmek için) tavsiye ettiğiniz kaynaklar var mıdır? Hızlıca baktığımda karşıma çıkan sitede bağlılık El Kaide diyor ama kullandığı sancak olarak Devle sancağı gösteriyor.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Eş Şebab'ı duydum. Bu grubu daha detaylı araştırabilmek adına (akide vb konuları öğrenebilmek için) tavsiye ettiğiniz kaynaklar var mıdır? Hızlıca baktığımda karşıma çıkan sitede bağlılık El Kaide diyor ama kullandığı sancak olarak Devle sancağı gösteriyor.
Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in mührü ve kelime-i tevhid olan bayrağı kullanabilirler. Bu sonuçta o örgüte ait olan unsurlar değil.

Araştırmak için de öyle çok detaylı bir araştırma yapılabilir mi bilmiyorum. Kimsenin reklamını yapmak doğru olmaz, kimseye kefil de değilim. Ama Telegram üzerinden bir araştırma yapabilirsiniz.
Yine de kaynağı olmayan ve doğrulanmamış şeyleri, belirsiz kişilerden okur/dinlerken dikkatli olabilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt