Haber "Suriye'de Savaşmak İstemediğim İçin Hedef Alındım", İran'ın Türkiye'den Kaçırmak İstediği Muhalif Subay Konuştu

Hutve

twitter: 1hutve
İslam-TR Üyesi
Geçtiğimiz günlerde İran'ın kaçırmaya çalıştığı İranlı binbaşı açıklamalarda bulundu.Geçtiğimiz günlerde Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet güçleri, Van'da İranlı eski bir askeri ülkelerine kaçırmak isteyen 2'si İran ajanı, 6'sı ise Türk vatandaşı 8 kişiyi yakalayıp girişimi engellemişti.

Kaçırılmak istenen İran subayı Pilot Binbaşı Mehrdad Abdarbaşi 'Voice of America'nın (Amerika'nın Sesi) Farsça bölümüne açıklamalarda bulundu.

Abdarbaşi Voice of America'ya yaptığı açıklamada öncelikle neden İran'dan kaçıp Türkiye'ye sığındığını belirtti. Abdarbaşi röportajında şunları anlattı:

"Suriye'ye gitmek istemedim"
"- 97 yılında (İran takvimiyle 1397, miladi takvimle 2018) Suriye'de Devrim Muhafızları İsrail tarafından hedef alındığında İran yönetimi Devrim Muhafızları haricinde İran Ordusu güçlerini de Suriye'ye konuşlandırma kararı aldı. Bu karar bize bildirildi.
- Suriye'ye gitmemek için bahaneler uydurdum. Bunun üzerine Devrim Muhafızları tarafından defalarca sorguya çekildim.
- Kendimin ve ailemin güvenliğinden endişe ederek 3 yıl önce kaçabileceğim en yakın ülke olan Türkiye'ye ailece sığındım.


"Muhaliflere gözdağı verilmek istendi"
-Bence kaçırılmaya çalışılma nedenim şahsımın çok önemsenmesinden değil tüm muhalefete bir gözdağı verilmeye çalışılmasındandı."
Tahran yönetimi daha önce de rejim muhalifi isimleri Türkiye'den kaçırarak İran'a götürmüştü. Bu kaçırma girişimlerine İran ajanlarının yanı sıra Türk vatandaşlarının da katılmış olması dikkat çekti.


Kaynak: Mepa News
 

Pangea

Yazılarımda hatalar benden, doğrular Allah’tandır.
İslam-TR Üyesi
Aman bir kaşıkçı olayının daha önüne geçilmiş iyi olmuş
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt