Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Susuzluk Sana Zor mu Geliyor?

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Susuzluk Sana Zor mu Geliyor?

water-hd-wallpaper-desktop-7.pngOruç tuttuğu için susuzluk ağır gelen, sabretmekte zorlanan kardeşlerime müjdeli bir ayet-i kerimeyi hediye etmek isterim:

Bismillah: Cehennem ehli, cennet ehline: Suyunuzdan veya Allah’ın size verdiği rızıktan biraz da bize verin! diye seslenirler. Onlar da: Allah bunları kâfirlere haram kılmıştır, derler. (A’râf: 50)

Sabredin kardeşlerim. Rabbimizin bu ayeti bizler için ne büyük bir müjdedir ve kendimizi özel hissetmemize vesiledir.

Bugün sudan bahanelerle oruçlarını terkedenler, dinlerini önemsemeyenler, oruç tutanların gözlerinin içine baka baka yeyip içenler, yarın nasıl bir manzarayla karşılaşacaklarını keşke bilselerdi.

Bu nasıl büyük bir müjdedir ki, bize yarınımızdan, sonsuz ahiret yurdumuzdan haber veriyor ve bizim yüreklerimize su serpiyor.

Orucunu hakkıyla tutan, namazlarını muhafaza eden Müminler cennette serin sulardan içerken, dünyada Allah’ın ayetlerini umursamayanlar Müminlere bakıp imrenecek ve onlara yalvaracaklar. “Bize de suyunuzdan, yiyeceklerinizden verin diyecekler.”

Ama hayır, Allah emir ve yasaklarını umursamayanlara cennet nimetlerini haram kılmıştır.

(Cehennemlikler) Orada bir serinlik ya da (susuzluk gideren) bir içecek tatmazlar. Ancak, uygun bir ceza olarak kaynar su ve irin içecekler. Çünkü onlar, hesaba çekileceklerini hiç ummuyorlardı,(Nebe:24-25-26-27)

Cehennemliklerin, cennetliklerin yeyip içtiklerini görmeleri, onlar için psikolojik bir azabtır. Yani Rabbimiz dünyada emir ve yasaklarını umursamayanlara nasıl büyük bir sabır gösteriyorsa, orada da şiddetli bir azaba dûçar kılacaktır. Buna mukabil, Müminleri dünyada nasıl çeşitli imtihanlarla sınadıysa, karşılığında cennet gibi hayal bile edemeyeceğimiz güzel ve ebedi bir hayatla mükafatlandıracaktır.

Bizim içimiz susuzluktan yanarken, Ramazandan bihaber olan, orucu mazeretsiz terk eden kişiler de bizi üzmesin. Çünkü Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalaya dursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler! (Hicr:3)

Ramazan gibi bir nimeti bize bahşederek, bizlere arınma imkanı sunan Rabbimize hamd olsun…

Ey kalpleri halden hale çeviren Allah’ım , kalbimi dinin üzerine sabit kıl” (Tirmizi , ”Deavat”)


Cahide Sultan
 
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Orucla insanin nefsiyle basbasa kalip onunla mucadele etmek zor olan aslinda.
Aclik susuzluk buyuk imtihan gercekten. Bunu ayri tutuyorum kiyas edilmez. yasayan var mi icimiz de onu en iyi onlar bilir.
Oructa belli sure sonrasi serbestlik var sonuçta.corban yemegin tatlin geliyor peşi sira.

Orucken yalan dolan kandirma kotu hisler artniyetler, Birilerini incitmemek kirmamak vs Seytan zincirli de nefis tavan durumda. Bas edebilene helal olsun.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt