Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Taksicinin Birahaneye Adam Taşımasının Hükmü Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Taksicilik yapan bir musluman, içki / haram içeceğini - işleyeceğini kesin olarak bildiği bir kimseyi oraya gitmesi, gitmeye yardım etmesi (velev ki ucret karşılığında olsun) câiz değildir.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تُحِلُّواْ شَعَآئِرَ اللّهِ وَلاَ الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَلاَ الْهَدْيَ وَلاَ الْقَلآئِدَ وَلا آمِّينَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّن رَّبِّهِمْ وَرِضْوَانًا وَإِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُواْ وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أَن صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَن تَعْتَدُواْ وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ ( ٢

"Ey iman edenler! Allah'ın nişânelerine, hürmet edilen aya, hediye olan kurbanlığa, gerdanlıklar takılan hayvanlara, Rab'lerinden bol nimet ve rıza taleb ederek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın hürmetsizlik etmeyin. İhramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan menettiği için bir topluluğa olan kininiz, aşırı gitmenize sebeb olmasın; iyilikte ve fenalıktan sakınmakta yardımlaşın, günah işlemek ve aşırı gitmekte yardımlaşmayın. Allah'dan sakının, Allah'ın cezası şiddetlidir." (Mâide 2)

Enes (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre;
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Din kardeşin zalim de mazlum da olsa ona yardım et.
Bir adam: – Ya Rasûlallah! Kardeşim mazlumsa ona yardım edeyim. Ama zâlimse nasıl yardım edeyim, söyler misiniz? dedi.
Peygamberimiz: – “Onu zulûmden alıkoyar, zulmûne engel olursun. Şubhesiz ki bu ona yardım etmektir” buyurdu.
(Buhârî, Mezalim, 4; İkrah, 7; Tirmizî, Fiten, 68)

Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) hamrla / içkiyle ilgili olarak on kişiye lanet etti: "(Hammaddesinden şarap yapmak maksadıyla) sıkana ve sıktırana, içene ve sâkilik yapana, (imalathâneden veya depodan, toptancıdan perakendeciye kadar) taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana, bunun parasını yiyene."
(Tirmizi, Bûyu, 58)

İlgili Konu:

Faizli Alışveriş Yapan Kimseye Yardım Etmek Haram mıdır?
https://www.islam-tr.org/konu/faizli-alisveris-yapan-kimseye-yardim-etmek-haram-midir.44153/

Üst Ana Sayfa Alt