Taliban geçici hükümeti açıkladı

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Frm. Yöneticisi
Afganistan'da Taliban döneminde görev yapacak geçici hükümette önemli koltuklara getirilen isimler duyuruldu. Başbakanlık koltuğuna BM terör listesinde yer alan Hasan Akhund oturacak. Başbakanlık için ismi en fazla geçen Molla Abdul Gani Birader ise Başbakan yardımcılığı yapacak.

Dünya kamuoyunun günlerdir beklediği açıklama geldi. Taliban Afganistan'ı yönetecek geçici hükümette yer alacak kritik isimleri duyurdu.

BAŞBAKAN HASAN AKHUND

Başbakanlık koltuğuna Hasan Akhund getirildi. Uzmanlar Akhund'un başbakanlık için düşük bir profil olduğu yorumunu yapıyor. İsmi BM terör listesinde yer alan Hasan Akhund daha önce Taliban'ın karar alma mekanizması olan Rehberlik Şurası'na başkanlık ediyordu. Akhund Taliban'ın silahlı gücünün kurucuları arasında yer alıyor, ancak askeri bir liderden çok dini tarafı ağır basan bir isim olarak öne çıkıyor.

BAŞBAKAN YARDIMCISI MOLLA BİRADER

Başbakan yardımcısı koltuğuna Molla Abdulgani Birader getirildi. Molla Birader, Taliban'ın iki numaralı ismi. Molla Heybetullah Akhunzade dini lider olarak örgütün başında yer alırken Molla Birader siyasi lideri kabul ediliyor. 20 yıllık savaşın Taliban'ın zaferiyle sonuçlanmasının onun başarısı olduğu belirtiliyor.

İÇİŞLERİ BAKANI SİRACEDDİN HAKKANİ

Hükümetin bir diğer önemli pozisyonu İçişleri Bakanlığına Siraceddin Hakkani getirildi. Hakkani, Afganistan'ın Sovyet işgali altında olduğu dönemde ABD tarafından desteklenen direnişçi Hakkani Grubu'nun kurucusu Celaleddin Hakkani'nin oğlu. Hakkani başına konulan 5 milyon dolar ödülle FBI'ın en çok arananlar listesinde yer alan bir isim. FBI Hakkani'yi küresel bir terörist olarak görüyor. 2008'de Kabil'in lüks otellerinden birine yapılan baskın ve dönemin Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'ye yönelik suikast girişimiyle Hindistan'ın Kabil elçiliğine yapılan bombalı saldırılar, Hakkani'ye yöneltilen suçlamalardan bazıları arasında gösteriliyor.

SAVUNMA BAKANI MOLLA MUHAMMED YAKUP

Savunma Bakanlığı'na getirilen isim Molla Muhammed Yakup. Molla Yakup Taliban'ın kurucusu Molla Ömer'in oğlu. Taliban'ın askeri operasyonlarını yönetiyor. Önceki Taliban lideri Molla Mensur'un ölümünün ardından Taliban liderliğinin kendisine teklif edildiği ancak bunu yaşının genç olması ve askeri deneyiminin eksik olmasından dolayı reddettiği ifade ediliyor.

Taliban'ın geçici hükümetinde Emir Han Muttaki Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek

Geçtiğimiz haftalarda Taliban sözcüsü, Taliban hükümetinde kadın bakan yer almayacağını açıklamıştı.
 

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH nasip.ederse su.zamanda ummetin siginabilecegi.bi.ulke olur umarim rabbim.onlari.islam uzere sabit kilsin.ummetce zor.zamanlardayiz
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt