Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Taliban: İslam egemenliğinin önündeki engelleri kaldırmak için hazırlık yapıyoruz

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
25261

Taliban, bahar aylarının gelmesiyle son dönemde askeri hazırlıklarına hız vermiş durumda,
ABD ile 29 Şubat'ta varılan anlaşmanın ardından akıllardaki sorulardan biri de Taliban'ın yeni bir bahar operasyonu başlatıp başlatmayacağıydı. Genellikle hareketin, bahar saldırılarını Nisan ayının ilk yarısında başlattığı biliniyor.
Bu döneme girilmesiyle birlikte Taliban da kendisine bağlı sosyal medya hesapları üzerinden, Afganistan genelindeki eğitim kamplarından paylaştığı görüntülere hız verdi.

Taliban'ın 'Askeri Sözcüsü' olarak tanınan Zebihullah Mücahid tarafından sosyal medya üzerinden, İslam tarihinin önemli isimlerinin adlarıyla adlandırılan eğitim kamplarının görüntüleri paylaşılıyor.
Son dönemde yapılan bu paylaşımlarda yapılan "İslami hakimiyet" vurgusu dikkat çekiyor.

Mücahid, yayınladığı son görselleri de benzer bir ifadeyle servis etti. Twitter hesabında, "Ammar bin Yasir" isimli askeri eğitim kampının görüntülerine yer veren sözcü paylaştığı mesajda ise "Mücahitler, İslam egemenliğinin önündeki engelleri kaldırmak için hazırlık yapıyor" ifadelerini kullandı.

Taliban sözcüsü, "Ammar bin Yasir" askeri eğitim kampına ait yeni görüntüleri servis ettiği mesajında, "Mücahitler, İslam egemenliğinin önündeki engelleri kaldırmak için hazırlık yapıyor" ifadelerini kullanmış. https://t.co/FxISqCwzNW
— Halid Abdurrahman (@halidabdurrahmn) April 4, 2020

25262

25263

Esir takası

Taliban ile ABD arasında yaklaşık 16 ay devam eden görüşmelerin ardından, 29 Şubat tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da savaşı sona erdirecek anlaşmaya imza atılmıştı.
Anlaşma kapsamında ilk olarak Taliban ve Kabil hükümeti arasında kapsamlı bir esir takasının gerçekleşmesi öngörülüyordu.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada esirlerin serbest bırakılmasına dair şu hüküm yer alıyordu:
"Birleşik Devletler tüm ilgili taraflar ile, tüm ilgili tarafların işbirliği ve onayıyla bir güven inşa edici tedbir olarak, savaş esirlerinin ve siyasi tutsakların süratle serbest bırakılması için bir plan üzerine derhal çalışmaya başlayacağını taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği mensubu beş bine kadar (5000) esir ve diğer tarafın bin (1000) esiri, Afganlar-arası görüşmelerin ilk günü olan 10 Mart 2020, Hicri ay takvimine göre 15 Recep 1441, Hicri güneş takvimine göre 20 Hût 1398 tarihinde serbest bırakılacaktır.

İlgili taraflar müteakip üç ay süresince geriye kalan tüm tutsakları serbest bırakma hedefindedir. Birleşik Devletler bu hedefi tamamlamayı taahhüt eder. Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği, serbest bırakılan tutsaklarının, bu anlaşmada zikredilen sorumluluklarla bağlı olacağını, böylece Birleşik Devletler ve müttefiklerine karşı bir tehdit teşkil etmeyeceklerini taahhüt eder."

Esir takası belirlenen zamanda hayata geçmedi

ABD, anlaşmada esir takasının hayata geçmesini taahhüt etse de, ABD destekli Kabil hükümeti geçen süreye rağmen Taliban mensuplarını serbest bırakmadı.

Kabil hükümeti, Taliban mensuplarının şartlı olarak serbest bırakılmasını teklif ederken, bu teklife Taliban sert tepki göstermişti.

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Suheyl Şahin, esir takasına ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Şahin, yaptığı açıklamada Kabil hükümetinin hamlesini kabul etmediklerini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Barış anlaşmasında 5 bin mahkumun serbest bırakılacağı ve bunun ardından Afganlar arası diyaloğun başlayacağı açıkça belirtilmekte. Mahkumların şartlı olarak serbest bırakılmasını hiçbir zaman kabul etmedik. Eğer biri bunu öne sürerse, bu 29 Şubat'ta imzalanan barış anlaşmasına aykırı olacaktır."

Son olarak taraflar arasında yapılan müzakereler sonucu, takasın 31 Mart'ta gerçekleştirilmesi kararlaştırışmıştı.
Ancak buna rağmen esir takası hayata geçmedi. Kabil hükümetinin esir takası konusunda bir adım atmaması üzerine, Taliban'ın Kabil hükümeti karşı kapsamlı bir askeri hamleye başvurabileceği öne sürülüyor.

Kaynak: Mepa News

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geçen hafta Afganistan'dan kaçıp gelmiş bi göçmen aile ile görüştüm. Zehir zemberek konuştular. İstedikleri kızı alıp kaçırdıklarını, istedikleri araziyi işkal ettiklerini vesaire. Daha evvel de karşılaşımıştım böyle söylemlerle. Belki kaçışlarını haklı çıkarmak için belki böyle istisnalar var bilemiyorum. Bilenlere sormak istedim, orada ki durum nedir bu tarz vakıaların olabilme ihtimali varmı dır?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geçen hafta Afganistan'dan kaçıp gelmiş bi göçmen aile ile görüştüm. Zehir zemberek konuştular. İstedikleri kızı alıp kaçırdıklarını, istedikleri araziyi işkal ettiklerini vesaire. Daha evvel de karşılaşımıştım böyle söylemlerle. Belki kaçışlarını haklı çıkarmak için belki böyle istisnalar var bilemiyorum. Bilenlere sormak istedim, orada ki durum nedir bu tarz vakıaların olabilme ihtimali varmı dır?

Kızlarını kacıranlara karsı mucadele edenler neden kızlarını kacırsınlar ?

Topraklarını işgal edenlere karsı savasanlar neden insanların haklarını gaspetsınler ?

Celıskılı bir durum Onların anlattıkları sanki.

Cunku orada mucadele edenler bıldıgım kadarı ıle kalplerı yanlızca islam için carpan eryıgıtler..!

Aksi takdirde ALLAH onları dıgerlerı gıbı bir anda bulut gıbı dagıtır..!

Eğer boyle olmus olsaydı onların anlattıkları gıbı su an orada musluman olmayanların talıban hımayesınde bulunmayan kımselerın coktan kacmıs olmaları lazımdı.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kendi ülkesi yabancı güçler ve yerli hain kukla hükümet tarafından işgal altındayken ülkesinden kaçıp Taliban hakkında ileri geri konuşan fasıkların haberleri dinimizde ölçü değildir, bu kaçanlar arasında (Talibanın düşmanı olan) kukla hükümeti destekleyenler var, dünyalık elde etmek için kaçanlar var, iftiracılar var, batıya özenenler var, takiyyeci rafiziler gibi küfür ve bidat ehli insanlar var. Diyelim ki dedikleri gibi Taliban'ın içinden böyle birileri var, bunların münafık ve ajan olma ihtimalleri yok mu, peygamberimizin ordusunda münafıklar yok muydu, içinde münafıklar olunca ordu nifak ordusu mu oluyor? Taliban böylelerini tespit ettiğinde cezasız bırakacağını ve bunlara rıza göstereceğini mi zannediyorsun? Ayrıca Taliban bu kadar gaddar ve zalim ise, nasıl oluyorda savaşta seneler geçmesine rağmen zayıf düşmeyip güçleniyor, halk niye bunları destekliyor, afgan ordusundan tövbe edip Taliban'a katılanlar niye oluyor? Taliban hakkında medya tarafından çok iddialar ortaya atılıyor ama Taliban bu iddiaları ya kabul etmiyor yada kabul ediyor ama eksik anlatıp algı yapıyorlar yada islamın hükümlerinden cahil oldukları için islamdan olan bazı hükümleri, islamdan olmadığı iddiasıyla eleştiriyorlar. Medya, Amerika ve müttefiklerini güzel gösterip bunlara muhalif olanları kötü gösterir. Kafirler; kendi değerleri uğrunda savaşan, izzetli ve güçlü bir müslüman topluluk istemiyor, onların rızasına uygun hareket eden münafık bir topluluk olmanız lazım ki sizi beğensinler.

Zerkavi38 Çevrimdışı

Zerkavi38

Üye
İslam-TR Üyesi
Bende konuşmuştum bi afgan ozbegiyle haniminin yüzünü örtüyorlar vs vs demişti Talibani karalamak için
Suan hanımı türkler gibi pantolon giyiyo kendisi de garsonluk yapıyor cok mutlular
Bu zilletten Allaha sığınırım

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Evvela kardeşim şunu bilmeliyiz ki insanoğlu beşerdir,şaşar,hata eder,günah işler,harama düşer,şirke küfre girebilir..koskoca İslam birliğinin içerisinden bazı hainler,alçaklar,fasıklar,münafıklar,mürtedler çıkabilir ve biz bunu tutup tüm Taliban’a mal edemeyiz..benimde bir tane kafir afgan komşum var.onunla bundan bir kaç yıl önce hatırlarsanız abd hafızlık eğitimi alan çocukları bombalayıp şehid etmişti ve bu konuyu konuşmaya başladık..birde baktım adi herif “abd zalimdir amma onları bombalayıp öldürmesi çok iyi olmuş,onlar zaten şeytandı” demişti.tabi ben boğazına sarılıp nefesini kesmek istemiştim lakin o an nasip olmadı(İnşaAllah bir gün olur).daha sonra birde ne duyalım çocukları diğer komşumuz müslüman olanın çocuklarına “biz hıristiyan” olduk demişler..yani bu söylemleri yapanlar genelde laik,dinsiz,şia vb afganlar.birde bu söylemler yeni değil belki 20-30 yıldır söylenen sözler o zaman şu soru akla geliyor..madem Taliban böyleydi neden şehid İnşaAllah şeyh Usame onlarla beraberdi veya şuan zevahiri ve diğer mücahidler hala onlarla??bu sözlere kanmayalım..onlar biliyorki türkiyeden çok giden var ve amaçları böyle iftira ve fitne çıkararak cihadın önüne engel koymakta olabilir..Allahualem

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

Ben de böyle bir şey duymadım, ne haberlerde belgesellerde, ne de (akademik) araştırmalarda veya başka bir yerde. Fidye amaçlı batılıların kaçırıldığı ise malum. Gerilla savaşları halk desteği olmadan yürümez ve Taliban'ın sahada büyük başarı göstermesi ve ülkenin yarısından fazlasını idaresi altına geçirmiş olması halkın rızasını kazandığını ispatlıyor.

Bir kaç ay önce İslam Emirliği'nin resmi sayfasında bir fetva okumuştum, çatışma esnasında zarurete binaen özel mülk bir araziye defnedilen şehidin arazi sahibinin talebi gereği başka bir yere nakledilmesinin lazım gelip gelmediği soruluyordu. Bunun dışında çatışmalarda zarar gören halkın başvurabileceği bir tazminat komisyonu oluşturuldu yıllar önce.

Taliban'ın kötü imajı genellikle kadın hakları, eğitim ve terör üzerinden oluşturuluyor, ki bu meselelerde de büyük çarpıtmalar söz konusu, ancak cinayet ve gasp gibi ithamlar aksine hükumet güçleri ve bunlarla çalışan savaş ağaları cihetine yöneliyor.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Talibanın Türkiye'de ki imajı malum. Bu imajın düzelmesi adına belgesel tadında videolar mevcut mu? değilse çekilebilir mi? Ön yargıları yıkmak, en azından gerçekleri insanların gözünün önüne koymak için.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Talibanın Türkiye'de ki imajı malum. Bu imajın düzelmesi adına belgesel tadında videolar mevcut mu? değilse çekilebilir mi? Ön yargıları yıkmak, en azından gerçekleri insanların gözünün önüne koymak için.
Var kardeşim ama insanların gerçekleri görmeyi istemesi lazım bir de..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Afganistan islam emirliği 1 sene olmuş taliban hergun 6 vilayeti birden şaklabanlardan kurtarıp özgurluğe islama kavusturuyor.

Kuduranlar kudursun şaklabanlar ötüp dursun islamdan korkanlar havlayıp dursun islamın er yiğitleri afganda tarih yazıyor ALLAH ayaklarını islam üzere sabit kılsın amin.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Yabancı ülkelerin haberlerini takip ediyorum.hepsi şokta şaşırıp kalmışlar Taliban nasıl bu şekilde hızlı ilerliyor diye..

A Çevrimdışı

Asdek

Üye
İslam-TR Üyesi
Yabancı ülkelerin haberlerini takip ediyorum.hepsi şokta şaşırıp kalmışlar Taliban nasıl bu şekilde hızlı ilerliyor diye..

Aynı işid gibi işte olay, işid nasıl gitmeden önce korkusu gidiyordu Taliban da öyle yabancı güçler çekildiği için Afgan askerleri korku ve endişe içinde ya direnmiyor yada direnemiyor
Bu şehirler hep vardı Taliban da hep vardı, bu kadar kolay olmasının sebebi korku ve en önemlisi Allah'ın dilemesi
Allah kendi yolundan gidenlerin yardımcısı olsun.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
SubhanAllah
Afganistan İslam Emirliğindeki bugün meydana gelen patlamalar hiç iyi olmamış.bunun arka planında işidin olduğu söyleniyor lakin temennim odur ki azılı batılı kafirler bu işin arkasında olmasınlar.kendilerince yine yeni bir işgal için altyapı oluşturuyor olabilirler.bir diğer düşüncem orda Taliban’a karşı eski komutanlar sözde bir direniş grubu kurmuşlar.bunlarda batının kuklası zaten.belkide bu satılmışlar abdli ve diğer kafir dostlarının ülkeden çıkmaması gerektiğini aksi taktirde Taliban’ın batı için bir tehdit olduğunu kendilerince göstermeye çalışmış olabilirler.aynı zamanda Taliban’ın imajını düşürmeyedi murad etmiş olabilirler.lakin Taliban çok güzel bir açıklama yapmış ve bu eylemlerin bir terör saldırısı olduğunu belirtmiş.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
SubhanAllah
Afganistan İslam Emirliğindeki bugün meydana gelen patlamalar hiç iyi olmamış.bunun arka planında işidin olduğu söyleniyor lakin temennim odur ki azılı batılı kafirler bu işin arkasında olmasınlar.kendilerince yine yeni bir işgal için altyapı oluşturuyor olabilirler.bir diğer düşüncem orda Taliban’a karşı eski komutanlar sözde bir direniş grubu kurmuşlar.bunlarda batının kuklası zaten.belkide bu satılmışlar abdli ve diğer kafir dostlarının ülkeden çıkmaması gerektiğini aksi taktirde Taliban’ın batı için bir tehdit olduğunu kendilerince göstermeye çalışmış olabilirler.aynı zamanda Taliban’ın imajını düşürmeyedi murad etmiş olabilirler.lakin Taliban çok güzel bir açıklama yapmış ve bu eylemlerin bir terör saldırısı olduğunu belirtmiş.

Saldırıyı IŞİD'ın uyuyan hücreleri üstlendi ahi. Taliban'ı mürted olarak gördükleri için asli kafirden önce mürtedle savaşmak daha öncelikli diyorlar. Allahu Teala, liderlerinden Adnani'nin duasını kabul etti (eğer harici bir devlet isek devletimizin belini kır dedi) devletlerinin belini kırdı. Karılarını, kızlarını PKK'nın eline esir bırakıp küfür diyarlarına tüydüler. Mücahidleri mürted olarak gördükleri için istibarahata bilgi verdiler. Utanmadan bu saldırıya seviniyorlar. Cezayir'de, Şam'da iyiye giden herşeyi baltaladılar. Bunların anlayacağı tek dil kesinlikle kılıç.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Saldırıyı IŞİD'ın uyuyan hücreleri üstlendi ahi. Taliban'ı mürted olarak gördükleri için asli kafirden önce mürtedle savaşmak daha öncelikli diyorlar. Allahu Teala, liderlerinden Adnani'nin duasını kabul etti (eğer harici bir devlet isek devletimizin belini kır dedi) devletlerinin belini kırdı. Karılarını, kızlarını PKK'nın eline esir bırakıp küfür diyarlarına tüydüler. Mücahidleri mürted olarak gördükleri için istibarahata bilgi verdiler. Utanmadan bu saldırıya seviniyorlar. Cezayir'de, Şam'da iyiye giden herşeyi baltaladılar. Bunların anlayacağı tek dil kesinlikle kılıç.
Gerçekten olacak iş değil. Böyle mi olacak yani? Dünyada İslam devleti kurulduğu anda ışid gelip sabote mi edecek? Gerçekten bi kendilerini müslüman görüyorlar nedir bu ya?!

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani 4amerikan askeri ölmüş ve zaten tahliyeyi bekleyenlerin bulunduğu otelin önünde yapılmış saldırı. Belki sadece kafirler ve müttefikleri ölmüştür. Belki Taliban’a karşı bir saldırı değildir. Umarım öyledir. Yoksa tüm kafirlerden kurtulduktan sonra ışid gelip kafirlerin işini devralırsa ajanlıkları sabit olur.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Yani 4amerikan askeri ölmüş ve zaten tahliyeyi bekleyenlerin bulunduğu otelin önünde yapılmış saldırı. Belki sadece kafirler ve müttefikleri ölmüştür. Belki Taliban’a karşı bir saldırı değildir. Umarım öyledir. Yoksa tüm kafirlerden kurtulduktan sonra ışid gelip kafirlerin işini devralırsa ajanlıkları sabit olur.

30'a yakın Taliban askeride şehid olmuş. Ayrıca bu saldırıyı yapmak caiz değil çünkü kafirde olsa ortada bir antlaşma var. Antlaşmayı bozduğunu ilan ettikten sonra saldırı yapabilirsin. Saldırıyı yapan hücreden üç kişi yakalanmış. Allahu alem Taliban idam edecekmiş. Afganistan sahası Suriye sahasına benzemedigi için çok dallanip budaklanamazlar.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
30'a yakın Taliban askeride şehid olmuş. Ayrıca bu saldırıyı yapmak caiz değil çünkü kafirde olsa ortada bir antlaşma var. Antlaşmayı bozduğunu ilan ettikten sonra saldırı yapabilirsin. Saldırıyı yapan hücreden üç kişi yakalanmış. Allahu alem Taliban idam edecekmiş. Afganistan sahası Suriye sahasına benzemedigi için çok dallanip budaklanamazlar.
İn şa Allah

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, dünkü patlamada herhangi bir Taliban güvenlik görevlisinin öldüğü haberini yalanladı.