Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Taliban saldırı düzenledi 22 abd askeri öldü,pekçoğu yaralı ve 1 helikopter düşürüldü içindeki 5 ab

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban'dan ABD'ye büyük darbe

Afganistan'da baharın gelişiyle beraber Taliban saldırıları da yeniden yükselişe geçti. Bir Taliban savaşçısı dün 2 ABD askerini öldürdü bir çoğunu da yaraladı. Taliban bugün düşürdüğü helikoprterde bir çok ABD askerini öldürdü.

Abdulkadir ŞEN / Pressmedya
Afganistan'da baharın gelişiyle beraber Taliban saldırıları da yeniden yükselişe geçti. Bir Taliban savaşçısı dün 2 ABD askerini öldürdü bir çoğunu da yaraladı. Taliban bugün düşürdüğü helikoprterde bir çok ABD askerini öldürdü.
ISAF tarafından yapılan açıklamada dün Afgan Ordusuna sızmış bir Taliban savaşçısının elindeki makinalı tüfekle ABD askerlerini kurşun yağmuruna tuttuğu ve olayda 2 ABD askerinin hemen can verdiği bir çoğunun da yaralandığı bildirildi.

Taliban'ın resmi sitesinden yapılan açıklamada saldırıla 22 ABD askerinin öldürüldüğü bildirildi.
Green On Blue saldırıları olarak isimlendirilen içerden saldırılar son zamanlarda Taliban tarafından sık sık kullanılıyor. Saldırı Taliban'ın son 4 günde düzenlediği ikinci saldırı olma özelliği taşıyor.
Jalrayz district in Wardak'ın Jalrayz bölgesinde meydana gelen saldırıda ağır yaralı aBD askerlerinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Cuma günü de 3 Afgan askeri bir ABD kampını basmış üst düzey bir yetkili ve bir ABD askerini öldürmüş ve 3'ünü de ağır yaralamıştı.
Ayrıca ABD konvoylarına düzenlenen saldırılarda da bazı askerler öldürüldü.

Taliban ABD Helikopteri Düşürdü: 5 Ölü

Taliban tarafından bugün düşürülen bir helikopterde 5 ABD askeri öldü. İsaf tarafından yapılan açıklamada helikopterin teknik arıza nedeniyle düştüğü iddia edildi. Taliban'ın resmi sitesinden yayınlanan açıklamada ise helikopterin "Kahraman Mücahidler tarafından düşürüldüğü" belirtildi.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu yandaş medya yokmu sabah aynı haberı helikopter düşürülmedi düştü diye okudum:)) Allah mücahidlerin yardımcısı olsun, onlara zaferi nasip etsin
Aynen bunlar o kadar yandaş ki.Geçen bir sitede abd bakanına mesaj vermek için sivilleri katletti diyye haber yapmışlar.Yorum yazdım yayınlamadı yandaşlar.

L Çevrimdışı

laslan565

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ISAF tarafından yapılan açıklamada dün Afgan Ordusuna sızmış bir Taliban savaşçısının elindeki makinalı tüfekle ABD askerlerini kurşun yağmuruna tuttuğu ve olayda 2 ABD askerinin hemen can verdiği bir çoğunun da yaralandığı bildirildi.

Taliban'ın resmi sitesinden yapılan açıklamada saldırıla 22 ABD askerinin öldürüldüğü bildirildi.
Green On Blue saldırıları olarak isimlendirilen içerden saldırılar son zamanlarda Taliban tarafından sık sık kullanılıyor.

Şimdi benim bu yazım haberin tümüne değil sadece ve sadece Afgan Ordusuna sızdığı söylenen bir Taliban savaşçısının makinalı tüfekle yapmış olduğu saldırıya yönelik.

Burada "sızdı" derken herhalde Afgan Ordusuna asker olma amacıyla yazıldığını ima ediyor olsa gerek.

Haberi ilk okuduğumda, belki bunların aralarına gizlice sızmıştır diye düşündüm. Ama haberin geri kalan kısmında "içeriden saldırılar" ifadesi kullanıldığı için bu durumu daha netleştiyor.

Eğer durum böyleyse, bu Taliban’ın Afgan ordusuna yazılması için yemin etmesi gerekiyor. Ben bunu biraz araştırdım. Yemin töreni, temel eğitimin 2’nci haftasında yapılıyormuş. Askerler Kur’an-ı Kerim’e el basarak şöyle diyorlar:

“Bismillahirahmanirrahim

Afganistan İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerine alınmamla ben Afganistan halkının sadık çocuklarından biri olurum. Allah’ın adıyla buna yemin ederim. Bu ülkenin disiplinli bir subayı (askeri) olacağım; sadık ve dürüst olacak, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin tüm kural ve yasalarını izleyeceğim....”
vesaire vesaire...

Buna ek olarak bir de kontrat imzalamaları gerekiyor. Kontrat da buna benzer ifadeler içeriyor.

Nebiyy-i Mükerrem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Dört şey, her kimde bulunursa hâlis münâfık olur. Her kimde bunların bir parçası bulunursa onu bırakıncaya kadar kendisinde münâfıklıkdan bir haslet kalmış olur. (Bunlar da) kendisine bir şey emniyet edildiği zaman hıyânet etmek, söz söylerken yalan söylemek, ahdettiğinde ahdini tutmamak, husûmet (iddiâ ve mürâfaa) zamânında da hakdan ayrılmaktır. (Buhari, Hadis no 32).

Bir Müslüman’ın Allah adıyla yemin edip, bu yeminini bozması İslam’a aykırıdır. Bu savaşta hile konusuyla aynı değildir. Çünkü hepimizin bildiği gibi savaşta hile olur. Ama bu yeminini, ahdini bozmaktır. “Ben sizlerden biriyim” diyerek, Allah’ın adını ağzına alıp, dürüst olacağıma, kuralları ve yasaları çiğnemeyeceğime yemin ediyorum dedikten sonra, aralarına girip onları öldürmek cihad etmek değildir.

Dikkat ederseniz, düşürülen helikopter olayında geberenlere hibçir şey demiyorum. Allah’ın adını azına alarak yemin edip, bu ahdini bozarak cihad etme olayından bahsediyorum.

İslami açıdan siz bu yöntemi doğru buluyor musunuz?

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Şimdi benim bu yazım haberin tümüne değil sadece ve sadece Afgan Ordusuna sızdığı söylenen bir Taliban savaşçısının makinalı tüfekle yapmış olduğu saldırıya yönelik.

Burada "sızdı" derken herhalde Afgan Ordusuna asker olma amacıyla yazıldığını ima ediyor olsa gerek.

Haberi ilk okuduğumda, belki bunların aralarına gizlice sızmıştır diye düşündüm. Ama haberin geri kalan kısmında "içeriden saldırılar" ifadesi kullanıldığı için bu durumu daha netleştiyor.

Eğer durum böyleyse, bu Taliban’ın Afgan ordusuna yazılması için yemin etmesi gerekiyor. Ben bunu biraz araştırdım. Yemin töreni, temel eğitimin 2’nci haftasında yapılıyormuş. Askerler Kur’an-ı Kerim’e el basarak şöyle diyorlar:

“Bismillahirahmanirrahim

Afganistan İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerine alınmamla ben Afganistan halkının sadık çocuklarından biri olurum. Allah’ın adıyla buna yemin ederim. Bu ülkenin disiplinli bir subayı (askeri) olacağım; sadık ve dürüst olacak, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin tüm kural ve yasalarını izleyeceğim....”
vesaire vesaire...

Buna ek olarak bir de kontrat imzalamaları gerekiyor. Kontrat da buna benzer ifadeler içeriyor.

Nebiyy-i Mükerrem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Dört şey, her kimde bulunursa hâlis münâfık olur. Her kimde bunların bir parçası bulunursa onu bırakıncaya kadar kendisinde münâfıklıkdan bir haslet kalmış olur. (Bunlar da) kendisine bir şey emniyet edildiği zaman hıyânet etmek, söz söylerken yalan söylemek, ahdettiğinde ahdini tutmamak, husûmet (iddiâ ve mürâfaa) zamânında da hakdan ayrılmaktır. (Buhari, Hadis no 32).

Bir Müslüman’ın Allah adıyla yemin edip, bu yeminini bozması İslam’a aykırıdır. Bu savaşta hile konusuyla aynı değildir. Çünkü hepimizin bildiği gibi savaşta hile olur. Ama bu yeminini, ahdini bozmaktır. “Ben sizlerden biriyim” diyerek, Allah’ın adını ağzına alıp, dürüst olacağıma, kuralları ve yasaları çiğnemeyeceğime yemin ediyorum dedikten sonra, aralarına girip onları öldürmek cihad etmek değildir.

Dikkat ederseniz, düşürülen helikopter olayında geberenlere hibçir şey demiyorum. Allah’ın adını azına alarak yemin edip, bu ahdini bozarak cihad etme olayından bahsediyorum.

İslami açıdan siz bu yöntemi doğru buluyor musunuz?

Dinimizde Yalan Söylemenin Hükmü

Nefsi müdafaa ile ilgili olan konulardan biri de; bir müslümanın hangi du*rumlar karşısında yalan söyleyebileceği konusudur.

Şartlar ne olursa olsun, bir müslümanın ancak şu üç konuda yalan söy*lemesine ruhsat vardır. İnsanların arasını bulmada, karı-kocanın birbirleriy*le sohbetlerinde ve savaş halinde.

1. İnsanların arasını bulma ve onları barıştırma hususunda Ümraü Külsüm binti Ukbe, Resulullah’ın (sav) şöyle buyurduğunu işittiğini rivayet etmekte*dir:

“İnsanların arasını bulup hayrı artıran veya hayrı söyleyen yalancı de*ğildir.”[1]

2. Bir erkeğin hanımına sohbeti ve bir hanımın erkeğine sohbeti esnasın*da yalan söyleme hususunda da Ümmü Külsüm binti Ukbe Resulullah’dan (sav) şunları duyduğunu rivayet ediyor:

Ümmü Külsüm diyor ki: “Resulullah’ın üç şey dışında insanların söyledik*leri herhangi bir yalana ruhsat verdiğini duymadım. Bu üç şey; savaş hali, in*sanların arasını bulup onları barıştırma hali, erkeğin hanımına hanımın da er*keğine sohbet etme halleridir.”[2]

Ümmü Külsüm’den nakledilen diğer bir rivayette ise hadis-i şerif şöyle*dir: “Rasulullah’m üç şey dışında herhangi bir husus hakkında yatan söyle*meye ruhsat verdiğini duymadım. Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “Ben in*sanların arasını bulan ve ancak insanları barıştırmak için söz söyleyen ki*şiyi, savaş hakkında konuşan kişiyi; hanımıyla sohbet eden erkeği ve koca*sıyla sohbet eden hanımı yalancı saymam. “[3]

Esma binti Yezid de Resulullah’ın şöyle buyurduğunu söylüyor: ‘Yalan söy*lemek helal değildir. Ancak şu üç şey hakkında helal olur: “Kişinin hanımı*nı razı etmek için ona konuşurken söylediği yalan, harb hakkında söyledi*ği yalan ve insanların arasını bulmak için söylediği yalan”[4]

3. Savaş hakkında yalan söylemek: Yukarıda zikredilen hadis-i şeritlerinde beyan ettikleri gibi savaş hususunda da yalan söylemek caizdir. Ayrıca Pey*gamber efendimiz (sav)in şöyle buyurduğu da rivayet edilir: “Harb hiledir.”[5] ‘”Alimler, savaş esnasında kafirleri her şekilde aldatmanın caiz olduğunu ve sadece yapılan bir muahedeyi veya verilen bir emanı bozmaya yönelik olan bir aldatmanın helal olmayacağını söylemişlerdir.”

L Çevrimdışı

laslan565

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet abi yalan söyleme konusunda haklısın. Ben kişinin ettiği yemini bozması yahut öyle yapmayacağını bile bile yemin etmesi durumundan bahsediyordum. Yalan yere yemin etmek de bir nevi yalan söylemek olsa bile, Allah'ın şahit kılınmış olması açısından bu şekilde yemin etmek farklı bir hükme tabi.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Evet abi yalan söyleme konusunda haklısın. Ben kişinin ettiği yemini bozması yahut öyle yapmayacağını bile bile yemin etmesi durumundan bahsediyordum. Yalan yere yemin etmek de bir nevi yalan söylemek olsa bile, Allah'ın şahit kılınmış olması açısından bu şekilde yemin etmek farklı bir hükme tabi.

"Allah kâfirlere, mü'minlerin aleyhine asla bir yol bırakmaz."Nisa/141

Allah adına yemin etsen bile,kafirlerin aleyhine islamın lehine yalan da olsa bir iş yaptığında bir zalimden bir müslümanı kurtarmış olduğunda o yemin senin aleyhinde olmuyor.

L Çevrimdışı

laslan565

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah kâfirlere, mü'minlerin aleyhine asla bir yol bırakmaz."Nisa/141

Eğer ayetin tümü okunursa, burada Allah'ın kafirleri Müslümanlara karşı asla zaferli kılmayacağının söylediği açık. Yemin etme konusuyla ilişkili olan bir ayet değil.

L Çevrimdışı

laslan565

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah adına yemin etsen bile,kafirlerin aleyhine islamın lehine yalan da olsa bir iş yaptığında bir zalimden bir müslümanı kurtarmış olduğunda o yemin senin aleyhinde olmuyor.

Bu yukarıdaki ayetten bağımsız olarak, bu sözlerinin doğruluğunu ortaya koyan ayet ya da hadis var mı?

Yani Müslümanların yararına olduğu taktirde Allah'ın adıyla yalan yere yemin etmenin caiz olduğunu gösteren bir ayet var mı, yahut hadis?

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Bu yukarıdaki ayetten bağımsız olarak, bu sözlerinin doğruluğunu ortaya koyan ayet ya da hadis var mı?

Yani Müslümanların yararına olduğu taktirde Allah'ın adıyla yalan yere yemin etmenin caiz olduğunu gösteren bir ayet var mı, yahut hadis?

Ameller niyete göredir hadisi ile ikrahı mülci ve ikrahı gayri mülci konularına ve nahl suresi 106 ayetinin açıklamalarına bir bak.Burada senin niyetin küfre tabi olmayı isteyerek yapmış olmaman önemli."Rabbe isyanda, sılayı rahmi kesmekte ve mâlik olmadığın şeyde sana yemin de, nezir de yoktur" (Ebû Davud Eyman, 12; Nesâi, Eyman, 17; Ibn Mâce, Keffaret, 8; Ahmed b. Hanbel, II, 185, 202).hadisinin açıklamalarına bak.Başka arkadaşların da bu konuda yazmalarını bekleyebilirsin.

Üst Ana Sayfa Alt