Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Taliban'dan arap baharı değerlendirmesi

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban'dan Arab Baharı Değerlendirmesi
Taliban tarafından yapılan açıklamada Arab Baharı isyanların yayılma süreci, devrilen ve işbaşına gelen yönetimler, sürecin Afganistan ve Dünya üzerindeki etkileri bağlamlarında yorumlandı.

Afganistan İslam Emirliği:
Arab Dünyası'ndaki Gelişmeler, Bu Gelişmelerin Dünya ve Afganistan Üzerindeki Etkileri

Bismillahirrahmanirrahim
Arab Dünyası 2010 yılı sonundan başlayarak 2011-2012 yılları döneminde halen sürmekte olan gösterilere, halkın kıyamına şahit olmaktadır. Bu hareketliliğin sonucu olarak yönetimler devrilmekte, yöneticiler kaçmakta, öldürülmekte ya da demir parmaklıklar arkasında haklarında verilecek hükümleri beklemektedirler. Bazıları ise halen idareyi elinde tutmak için savaş veriyorlar.
17 Aralık 2010 günü "Sede bo Zaid" şehrinde "Muhammed bo Azizi" ismindeki bir genç polisin zulmünü protesto için kendini ateşe verdi. Bu haber insanlar arasında dalga dalga yayıldı ve ertesi gün (18 Aralık 2010 Cuma) Tunus'un diktatörü Zeynelabidin ve onun baskıcı rejimine karşı gösteriler başladı. Kısa sürede isyan dalgası zirveye ulaştı.
28 gün içerisinde herşey değişti ve 14.1.2011'de Zeynelabidin rejimi yıkıldı. Allah Subhanehu Telala'nın lütfu ile dünün mazlumları kendi çabaları vesilesi ile bugünün hakimleri, idarecileri oldular. 23 Ekim 2011'de gerçekleşen hür seçimler ile Tunuslular "İslami Hareket Partisi"ni seçtiler ve Hamadi el-Cibali liderliğinde bir koalisyon kuruldu.
Tunus Devrimi ve başarısı diğer Arab ülkeleri ve hata diğer Dünya ülkeleri için ilham kaynağı oldu. Mısır'da 25 Ocak 2011'de başlayan gösteriler 18 gün gibi kısa bir süre içerisinde Hüsnü Mübarek'in devrilmesine neden oldu. Ardından başlayan süreçte hızlı değişimlere tanık olundu ve 24 Haziran 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimi ile Mısırlılar Muhammed Mursi'yi seçerek İslami bir yönetimin temelini attılar.
Tunuslular ve Mısırlılar gibi Libya'nın Müslüman halkı da diktatörlerine karşı ayaklandılar. İsyan 17 Şubat 2011'de başladı. Fakat Libya'da devrim, rejim ordusunun pek çok katliama ve yıkıma neden olan müdaheleleri nedeniyle kısa zamanda silahlı direnişe dönüştü. 21 Ağustos 2011'de Libya'nın başkenti Trablus direniş güçlerinin eline geçti. Sonunda Kaddafi'nin son kalesi olan Sİrte 20 Ekim 2011'de Mücahidlerin eline geçti. Şu anda Mustafa Abdulcelil liderliğindeki "Ulusal Geçiş Konseyi" Müslüman Libya halkına hizmet veriyor.
Suriyeli Müslümanlar da diğerleri gibi gösterilere başladığında tarih 15 Mart 2011'di. Ne yazık ki zalim yönetim bu halk devrimini kaba kuvvetle, şiddetle, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda masum insanı şehid ederek bastırmaya çalışma yoluna gitti ve bu vahşet 16 aydır devam ediyor. Allah-u Teala'ya Suriye ve Afganistan halklarının çilelerinin sona ermesi için dua ediyoruz! Amin!
Arab Baharı'nın saçtığı kıvılcımlar Yemen'den, Suriye'den ve Arab Yarımadası'ndan Batı'ya, Amerika'ya kadar sıçradı. Pek çok hükümet halk ayaklanması korkusu ile reformlara başladı. Bugün artık halkların devrim yapma, yozlaşmış rejimleri alaşağı etme ve dürüst insanlara kendilerini yönetme şansını verme gücüne sahip olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştır.
Arab ülkelerinde meydana gelen olumlu gelişmelerin yankıları tüm Dünya'da olduğu gibi Afganistan'da ve yakın coğrafyamızda da duyuldu. Diktatörleri tarafından şehid edilen, hapsedilen, ülkelerinden ayrılmaya mecbur bırakılan Arab halkları Dünya'nın dört bir tarafına göçe mecbur kalmıştır. Afganistan da, kendi ülkelerinde güvende olmadıkları için göçe mecbur kalmış pek çok Arab'a ev sahipliği yapmaktadır.
Şu anda ise şartlar değişmiş, ülkelerinden ayrılmış Arablar için güzel bir fırsat doğmuştur. Artık onlar kendi ülkelerine dönebileceklerdir. Ülkelerinde barış ve istikrarın yanı sıra uygun çalışma ve yaşam koşulları da mevcuttur.
Aralarında önde gelen isimlerin de bulunduğu binlerce siyasi mahkum Arab Baharı sürecinde serbest kalmıştır. Halen hapiste olanlar için ise çabalar sürmektedir. Yeni iş başına gelen Mısır cumhurbaşkanı, Şeyh Ömer Abdurrahman'ın serbest kalması için girişimlerde bulunmaktadır.
Artık düşmanın, Afganistan'da Arab Mücahidlerin savaştığına ve bu Mücahidlerin Afganistan'ı ve bölgeyi üs olarak kullanmaya devam edeceğine dair kindarca propogandasının gerçekle alakası olmadığı ortaya çıkmıştır. Çünkü bundan sonra Arabların Afganistan'a gelmeye ihtiyaçları yoktur.

pressmedya

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar bu haberi birkaç ay önce paylaşmıştım.Fakat kafama takılan bazı şeyler oldu.Taliban'daki mücahid kardeşlerimiz neden libya ulusal geçiş konseyini ve mustafa abdülcelil'i övdüğünü anlamadım.Bu konuda sizin yorumlarınız nelerdir?çok soru sorduğum için kusura bakmayın.Aklıma sürekli her konuda sorular geliyor o yüzden.

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tekfir etmek lazım yeni yönetimleri,hatta taliban onları tekfir etmediği için talibanıda tekfir etmek lazım.

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır talibanı niye tekfir edelim ki? sadece neden övdüğünü anlamadım.Asla tekfir etmek gibi bir amacım olmadı yanlış anladın.Bu soruları sormamın sebebi art niyet değildir sadece aklıma gelen vesveseleri gidermeye çalışıyorum.Bu yüzden sizden yardım istedim.

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yok akhi ben senin için söylemedim.birazdan gelir bu sözümün muhatapları

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
merak etme dımeşki bu isimle de çok kalmayacağım burada.Benimle varsa bir derdin gel yüzüme söyle.Böyle klavye ve ekran arkasından yazma.

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mursi İslama ve müslümanlara ihanet eden biridir ve onu tekfir etmek kötü birşey sayılmaz.Gerçektende mursi abd tağutuyla işbirliği halindedir.Ama bu düşüncelerimden dolayı tekfirci damgası yemekten korkuyorum.

A Çevrimdışı

Abdullah ed-Dımeşki

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Mursi İslama ve müslümanlara ihanet eden biridir ve onu tekfir etmek kötü birşey sayılmaz.Gerçektende mursi abd tağutuyla işbirliği halindedir.Ama bu düşüncelerimden dolayı tekfirci damgası yemekten korkuyorum.

Tağutları tekfir etmekse tekfircilik, tekfirci olmakla gurur duy. Kimileri gibi başkasının yanına gelip, mıy mıy konuşup, internete gelince "Dağa kaldıracakmış", "Harici" gibi, "Klavye arkasından yazma", "Gel yüzüme söyle" gibi çocukça klavye cengaverliği yapmaktansa, Tağutları tekfir et, bunun sonucunda seni "Tekfirci" ismiyle ansalarda farketmez. Nitekim burada kedi kadar yüreği olmayanlar bile cengaver oluyor. Meclislerde ise kediden farksızlar. O yüzden klavye cengaveri ismini almaktansa, tağutları tekfir et, seni "Tekfirci" diye ansalarda Allah sana yeter.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Tağutları tekfir etmekse tekfircilik, tekfirci olmakla gurur duy. Kimileri gibi başkasının yanına gelip, mıy mıy konuşup, internete gelince "Dağa kaldıracakmış", "Harici" gibi, "Klavye arkasından yazma", "Gel yüzüme söyle" gibi çocukça klavye cengaverliği yapmaktansa, Tağutları tekfir et, bunun sonucunda seni "Tekfirci" ismiyle ansalarda farketmez. Nitekim burada kedi kadar yüreği olmayanlar bile cengaver oluyor. Meclislerde ise kediden farksızlar. O yüzden klavye cengaveri ismini almaktansa, tağutları tekfir et, seni "Tekfirci" diye ansalarda Allah sana yeter.

Eleştirdiğiniz şeyi kendiniz yapıyorsunuz, bilmem farkında mısınız?

K Çevrimdışı

karabatak

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
özelden verdim bilgilerimi 7/24 bekliyorum seni.Burdan çok yazma devamını gel söyle

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Olur ya vereceği cevaplara susmak gerekebilir , zaten bu yüzden soru soruluyor direk tekfir edilmiyor frene basmasını bilmeyip histeri krizine girmiş şekilde daha ne dendiğini bile anlamadan tekfir edeceğim krizine girmemek gerek yani haricilerden de fark var değil mi ?, ha bu arada sünnette "yaptıklarından beriyim demek de var mı " ?

S Çevrimdışı

seyful_fazl

Üye
İslam-TR Üyesi
abi taliban sanki bunlar aha tamam dört dörtlük islam adamlarıdır şeriatçılardırmı diyor diktatörlerden yeni gelen yönetimler müslümanların çabalarının bir sonucu diktatörler devrildi diyor bunu övüyor hem ne bilsin herkes her şeyi en ince ayrtıntısına kadar bilebilirmi burda genel bir olguya değinilmiş arap baharı özellere yada başka yerlere çekmemek gerekir kanımca

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yahu daha 2 kitap okumakdan aciz adamlar,tekfir etmekten bahsediyorsunuz,yok adres vereyim gel çay içelim,yok şunu yaparım v.s v.s,cihad meydanın da nefsi düşman öldürenin bile günaha girdiği,cinayet kadar büyük suç işlediği dinimiz de hiç birinize yakıştıramıyorum.

ayrıca tekfir etmeyi,tekfirin şartlarını,hangi şartlarda tekfir edilir,bunları bilen alim,ulemalar varken bize bunları tartışmak dahi düşmez.

siz önce bir aynaya bakın,küfür içeren kelimeler ediyormuyum?

veya etrafım da düzelteceğim aile efradı,arkadaş,eş dost varmı bunları araştıracağınıza başkalarının ayıbını ki tekfir edilen kişi bunu gerçekten işlemişse zaten kusurludur,ayıpdır gerçekte,bunlarla uğraşıyorsunuz.

selamunaleykum=anlamını tekrar düşünün....

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam sorumun cevabını anlamaya başladım zaten bu soruyu sormamın sebebi aklıma gelen vesveseleri gidermekti.Çünkü aklıma sürekli böyle sorular takılıyor.Ağır derecede psikiyatrik hastalığım var.Şüphecilik gibi birşey emin olamama hastalığı.En basit şeylerden bile emin olamıyorum.Maksadım tekfircilik yapmak değildi. Sanırım yanlış anlaşıldım.Kusura bakmayın.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam sorumun cevabını anlamaya başladım zaten bu soruyu sormamın sebebi aklıma gelen vesveseleri gidermekti.Çünkü aklıma sürekli böyle sorular takılıyor.Ağır derecede psikiyatrik hastalığım var.Şüphecilik gibi birşey emin olamama hastalığı.En basit şeylerden bile emin olamıyorum.Maksadım tekfircilik yapmak değildi. Sanırım yanlış anlaşıldım.Kusura bakmayın.
Allah şifa versin kardeşim.