Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Talibanın okula giden kızların burunlarını kesmesi hakkında

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Yaklaşık 1,5 yıl önce böyle bir şey duymuştum ve bu sitede sormuştum. O konuyu bulamadım. Bu konu hakkında bir grupta gördüğüm yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

“Afgan kadınları, Taliban’la mücadeledeki NATO rolünü insanileştirmede ideal simge olarak hizmet edebilir. (...) Medyanın, Afgan kadınlarına, kendi hikâyelerini Fransız, Alman ve diğer Batılı kadınlarla paylaşma fırsatı vermesi, Avrupalı kadınlar arasında, Afganistan’daki NATO misyonuna dönük yaygın karamsarlığı dağıtabilir. (...) Afgan kadınının itiraflarını işleyen medya haberleri, özellikle kadınlar üzerinde çok etki yaratabilir.”

Bu rapordan 5 ay sonra, 18 yaşındaki Afgan kızı Bibi Ayşe’nin öyküsü, National Geographic’in kapağında yer aldı. Sonradan kızın burnunu Taliban’ın değil, yobaz ailesinin kestiği anlaşıldı. Üstelik bu vahşet, ülke NATO işgali altındayken yaşanmıştı, ama ne gam! Kimse bu ayrıntılara takılmadı. Amaç hasıl olmuş, oğullarını işgale yollamaktan çekinen Batılı kadınları ikna için Bibi’nin fotoğrafı kullanılmıştı.

Bunun üzerine abd times dergisinin kapağına burnu kesik bir kadın koyup afganistandan çıkanların sonu diyor ve bu kadın hakları savunucuları tarafından yaygın biçimde önemsenince fransa Afganistandan çekilmeme kararı alıyor.

Feminizm ve kadın hakları işte böyle bir palavra.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Geçen Aljazeera English'te bir belgesel yayımlanıyordu, bir yandan Taliban'ın kadınlara olan zulmünden bahsedip, zina haddi ve tazir cezası kayıtları gösteriyor, diğer yandan da hükumet bölgelerinde yaşayan ve aileleri tarafından baskı ve şiddet gören kadınların anlatımlarına yer veriyorlardı — sanki ikisi arasında bir bağlantı varmış gibi. Batılı izleyici de doğal olarak hepsini aynı kefeye koyacak, zihninde sadece belgeselin son mesajı olan, "Amerikan'ın gitmesiyle Taliban'ın kadınlar üzerindeki zulmü yeniden başlayacak" kalacak ve işgali destekleyecek. El Cezire'yi bile bu derece propagandaya itecek kinin sebebi nedir acaba? Asil İslam'a karşı modernizm savunuculuğu mu, yoksa para mı, uluslararası kabul mü?

Üst Ana Sayfa Alt