Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Taliban’ın ve Trabzonspor’un Terlikleri

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye’ye gelen Taliban dışişleri heyetinin terlikleri gündem olmuş, meselenin diğer yönlerini gölgede bırakmış gibi, bakalım daha ne kadar konuşulacak?
Birileri Taliban’ı terliklerinden vurmaya çalışmış ve böylelikle Sam amcalarının intikamını almış ve üzüntüsünü bir nebzecik de olsa gidermiş olacaklar. Tabi asıl niyetleri “biz sizinleyiz, bizi görün, bizi unutmayın” diye Amerikan abilerine göz kırpmaktır.
Fakat Taliban’ın terlikle gelmiş olmaları Amerika’nın düştüğü zilleti unutturamayacağı gibi Afganlıların şeref ve izzetinden hiç bir şey eksiltmez hatta izzetine izzet katar, sanki Amerika’yı yeniden bir daha vurmuş gibi yapar.
Bir şey daha söyleyeyim; Taliban heyetini bu şekilde terlikleriyle ve elbiseleriyle gördüğümde sanki hacda ve umredeymişim, Mekke ve Medine’de dolaşıyormuşum gibi bir duyguya kapıldığımı da belirtmeliyim.
Bu arada Taliban’ın terliklerinin çok doğal, çok güzel ve yakışanın da bu olduğunu belirtmeliyim. Bizim soytarılara sesleniyorum; ne yani, Adidas ayakkabılarla mı gelmeliydiler?
Biliyorum, yazımın başlığını ve bundan sonraki bölümünü herkes kabullenmeyecek, yadırgayacak, bana yakıştırmayacak.
Futbolla ve takımlarla hiç bir ilgim olmadığı gibi hiç bir zaman hayırlı bir şey olarak da görmedim.
Fakat bir şey hep dikkatimi çekmiştir; yazılı ve görsel medya için her şey İstanbul’daki üç büyük takımdan ibaretti. Anadolu onlar için sadece ligdeki sayıyı tamamlamak için vardı, bu noktada burunlarından bir kıl bile aldırmıyorlardı. Hatta İstanbul’un bu üç takımı bazen Anadolu takımlarından birine yenilmiş olsalar bile yenen takımın adını bile yazmaya söylemeye tenezzül etmiyorlar; “Kanarya yaralı, Kartal bu defa uçamadı, Aslan yara aldı...” gibi başlıklar kullanıyorlar.
Biliyorum, futbol toplumlar ve şehirler için hiç bir hayır getirmeyecektir ama maalesef bunun önünü alacak veya onun yerine geçecek bir şey koyamadığımız için suskunuz.
Ama gönlümüzden geçen hiç olmazsa Anadolu’dan liderler çıkmasıdır.
İşte bu noktada İstanbul takımlarının ve medyadaki sözcülerinin kibirleri sırıtıveriyor.
Yanılıyor olabilirim ve isabetli bir benzetme olmayabilir ama Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi yenerek liderliğe yükselmesini bu anlamda kabullenemeyenler Taliban’ın terliklerine saldıranları getirdi gözümün önüne.
Evet, Anadolu’dan sadece futbolda değil her konuda liderler çıkmalıdır. Hatırladığım kadarıyla bir Anadolu takımı olarak Trabzonspor’un lider olduğu dönemde Türkiye siyasetine rahmetli Erbakan Hocamızın önderliğinde Milli Selamet dahil olmuş, o günden sonra da çok şey değişmiştir.

• 19.10.2021 07:19:56
Mehmed Göktaş
DOĞRUHABER

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bunun amerikan seviciliğinden ziyade islam düşmanlığı olduğuna inanıyorum Zira bir twitinde terlikleri yüzünden talibanı eleştiren bir şahıs başka bir twitinde gandhinin terliklerini övmüş. Amerika putperest seviciliği için para vermiyordur bunlara. Ama islam düşmanlığı için veriyor olabilir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Okurken konudan koptum bir besiktasli olarak kartal nasil ucamaz ya moduna girdim.
Musait zamanda bir daha okuyayim

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bunun amerikan seviciliğinden ziyade islam düşmanlığı olduğuna inanıyorum Zira bir twitinde terlikleri yüzünden talibanı eleştiren bir şahıs başka bir twitinde gandhinin terliklerini övmüş. Amerika putperest seviciliği için para vermiyordur bunlara. Ama islam düşmanlığı için veriyor olabilir.

Aslında özel olarak Amerikan seviciliği değil ama Batı seviciliği var, İslam düşmanlığıda buradan kaynaklı.
Gandinin Terliklerini batılıların bazılarıda övüyor bu elemanlarda övüyor. Sözde Batı düşmanı olan Doğu Perinçek bile "Devrimci Hz Muhammed" imajını batılılardan refere ederek çiziyor...

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunlar topyekün sadece islam düşmanıdır. İslamdan itilince kendilerine başka aidiyet ararlar. Kimisi Türkçü kimisi Kürtçü kimisi Rusçu kimisi Amerikacı kimisi Avrupacı olur vs vs. Ben birinin uyanıp aa amerika ne güzel ya dediğini düşünmüyorum önce çevresinde gördüğü muhattap olduğu şeyden (islamdan) itilmesi gerekiyor ki kendi farklı arayışa girsin. Bu benim düşüncem

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunlar topyekün sadece islam düşmanıdır. İslamdan itilince kendilerine başka aidiyet ararlar. Kimisi Türkçü kimisi Kürtçü kimisi Rusçu kimisi Amerikacı kimisi Avrupacı olur vs vs. Ben birinin uyanıp aa amerika ne güzel ya dediğini düşünmüyorum önce çevresinde gördüğü muhattap olduğu şeyden (islamdan) itilmesi gerekiyor ki kendi farklı arayışa girsin. Bu benim düşüncem

Batıcı dememin temel sebebi bu. Kürtçü ve Türkçüler Milliyetçidir ve Milliyetçilik batı orjinlidir. Amerikancılar Liberal, Rusçular genel itibarı ile ulusalcıdır bunlarda batı orjinlidir. Bu Türkiye de çok eski bir gelenek sayılabilir. Batıdaki aydınlanmacı geleneğin Türkiyedeki kötü taklitleri olarak birbirleri ile anlaşabilirler bir noktaya kadar ama İslam ile asla anlaşamazılar çünkü onlar aydınlanmıştır. Bu ise ta Osmanlıya kadar uzanan bir sürecin günümüz uzantısı