Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tartusiden IŞID a Ağır Tepki

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu habere bakın
http://www.takvahaber.net/dunya/osodan-isid-mucahidlerinin-eslerine-tecavuz-h7232.html

ve artı yeni olan bir haber daha var onuda inşAllah bir aksilik olmaza 2 hafta sonra yayınlanaçak iletişim kopuklugu var çünkü
kardeşim takvahber yalan haber yapıyor

Muhacir ve Ensar Emiri Salahuddin El Çeçen Suriye'de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi
Yayınlama zamanı: 14 Ocak 2014, 16:00
9446_1.jpg
Muhacir ve Ensar Ordusu Emiri Salahuddin El Çeçen ile yapılan röportaj.

Sham News haber merkezi muhabiri Muhacir ve Ensar Ordusu Emiri Salahuddin El Çeçen ile Şam'da ki Mücahidler arasındaki karşılıklı meydan okuma durumunu aydınlatmak ve tugaylarının bu meselede ki tavrını öğrenmek için bir röportaj yaptı.

Muhabir: Es Selamu Aleykum, Salahuddin.

Salahuddin: Ve aleykumus Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuh.

Muhabir: Suriye'de ki olaylar iki yılı aşkın bir süredir dünya çapında hem Müslümanlar hem de kafirlerin büyük ilgisini çekiyor. Şam topraklarındaki Cihad tüm Batılı siyasetçiler arasında korku ve endişe uyandırırken dünya basınında, Şam Cihadı haberleri ön sayfalarda yer alıyor. Esad karşıtı güçlerin saflarındaki son çekişmelerle ilgili gelişmeler kafirleri cesaretlendirdi ve çok samimi Müslümanları üzdü.

Çatışmaya dahil olan bazı grupların askeri liderlerinin ve nifaktan kaçınan ve savaşan kesimler arasında uzlaşma yolları arayanların yaptıkları açıklamalar biliniyor. Bu zor durumda Muhacir ve Ensar Ordusu'nun tavrını ve konuya yaklaşımını Müslümanların öğrenmesini isteriz. Ve, elbette pek çok insan soruyor: "Nasıl başladı? Sorumlu kim?"

Salahuddin: Allah'ın adıyla. Elhamdulillah. Allah'ın salat ve selamı Muhammed Peygambere (s.a.v), ailesine, ashabına ve Kıyamet Gününe kadar onun rehberliğini izleyenlere olsun..diye başlarım..

"Nasıl başladığını, kimin sorumlu olduğunu" anlamak için ne kadar çabalarsanız, o kadar karışıklıklar ortaya çıkıyor. Ve tüm kesimler ortak bir Şeriat mahkemesine sahip olmadığı için, gerçeği bilmek zordur. Ancak bu tür ihtilaflar da bir tarafın herşeyde haklı ve diğer tarafın herşeyde hatalı olmadığını biliyoruz. Ve nasıl başladığı, önemli değildir, asıl önemli olan bu ihtilafın uzun bir zamandır kaynıyor olmasıdır.

Kendi duruşumuzla ilgili, bu açıktır. Her iki taraf için de savaşmayacağız. Çünkü bu oldukça şüpheli bir kan dökmedir ve beraberinde birçok soru işareti vardır. Ve bugün bu savaşta bir zafer ve mağlubiyetin Ahirette bir hüsrana dönebileceğinden korkuyorum. Biz Allah muhafaza Şam'ın bereketli topraklarına Müslümanların elinden ölmeye veya Müslüman kanı dökmeye gelmedik.

Bu çatışma ana kuvvetlerimizi bir operasyon düzenlemek üzere Hama şehrine konuşlandırdığımız bir sırada bizi yakaladı. Bu olaylarla bağlantılı olarak, tüm planlar revize edilmek zorunda kaldı.

Burada şunu belirtmek gerekir, bizi burada Cabhat En Nusra'dan kardeşlerimiz oldukça misafirper karşıladılar. Ahrar Eş Şam'ın (Şam'ın Özgür Erkekleri), Liva El Tevhid (Tevhid Tugayı), Cabhat En Nusra (Zafer Cephesi) ve diğer grupların çeşitli temsilcileri ile buluşup meseleyi ele aldık.

Muhabir: Ve kimlerle biraraya geldiniz, açıklayabilir misiniz?

Salahuddin: Liva El Tevhid Halep Emiri Ebu Türki vardı ayrıca Liva El Tavhid Askeri Emiri Şeyh Tevfik vardı. Ayrıca Ahrar Eş Şam tugaylarından birinin Emiri Şeyh Ebu Umeyr ile defalarca buluştum. Ki o birçok tanınmış İslam liderini tanıyan Afganistan Cihadı gazisi oldukça saygın bir Mücahiddir. Yine ayrıca Özgür Suriye Ordusu'nun farklı birliklerinin temsilcileri de vardı.

Muhabir: İhtilafla ilgili tavrınızı ve duruşunuzu dile getirdiniz mi?

Salahuddin: Evet. Biz onlara Şam topraklarına net bir amaç ve hedef için geldiğimizi, Müslümanlara zulüm yapanlara karşı Aleviler, Şiiler, Esadçılar ve diğer kafirlerle savaşmak için geldiğimizi söyledim. Ve mümkün olan her şekilde Mücahidler arasındaki herhangi bir anlaşmazlıktan kaçınmalıyız.

Sadece anlaşmazlıktan kaçınmakta değil, eğer anlaşmazlıklar ortaya çıkarsa savaşan kesimleri uzlaştırmaya çalışmalı ve uzlaşmaya yol açacak her adımı genel olarak desteklemeliyiz.

Her iki taraftanda bizden koruma veya eman isteyen her Mücahide eman vereceğiz İnşa'Allah. Ve o kendi tugayına veya kendi seçeceği başka bir birliğe özgürce geri dönebilir.

Bu çatışmada yaralanan herkes için, yardım ve tedavi imkanı sunmaya hazırız, İnşa'Allah. Bugün, doktorlarımızın gözetiminde Irak ve Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) 11 yaralı Mücahidi tedavi ediyoruz. Yaralıların bazılarının durumu ağır. Allah onlara ve hepimize merhamet etsin.

Kuşatma altında olanlar için, biz onları kendi korumamız altına alarak kurtarmaya çalışacağız.

Cabhat En Nusra ile ortak, Hama civarından güvenlik garantisi vererek birkaç düzine IŞİD Mücahidini çıkardık. Onların 30'u Cabhat En Nusra ile kaldı. 10'u bizimle kalmayı seçti. Onlar genel olarak Avrupa'dan gelen muhacirlerdi.

Muhabir: Elhamdulillah. Ne yazık ki, ne kadar direnirseniz direnin fark etmez, durum sizi bir kargaşının içine doğru zorlar ve çeker, bu sık sık olur.

Salahuddin: Bilmiyorum. Tüm durumlar Allah'tan bir testtir. Bu bağlamda kardeşlerimizden bazıları Allah'ın Kur'an da ki sözlerini hatırladı:

"...Sizi birbiriniz için imtihan aracı kıldık. Bakalım sabredecek misiniz?. Rabbin hakkıyla görendir".

Kendi nefis ve arzularımızın peşinde olmayacağız İnşa'Allah. Biz daha öncede olduğu gibi her önemli sorumluluk kararını Cihad alimlerine danışarak alırız, İnşha'Allah gelecekte de böyle olacak.

Ancak birşey şüphesizdir. Biz, muhacirden olsun ensardan olsun tek bir kadını bile esir eden herkese savaş ilan ediyoruz, onlarla savaşacağız. Bir kadını veya çocuğu esir alma girişiminde bulunan herkim olursa olsun yaptığına çok pişman olacaktır.

Ve yerel ensara ve ailelerine baskı yapanların, Mücahidlerimizin tüm öfkesini üzerlerinde hissedeceğine şüphe yoktur. İnşa'Allah, kimden gelirse gelsin hiçbir suç karşılıksız bırakılmayacak.

Muhabir: Ancak muhacirlerden 3 kadının kocalarının öldürülerek kaçırıldığı yönünde ısrarlı söylentiler vardı?

Salahuddin: Bunlar sadece söylenti ve teyit edilmemiştir. Ve bu tür söylentilerin kasıtlı olarak yayıldığından kuşkulanıyorum.
Bize herhangi bir seçim şansı bırakmayan bir başka durum vardır. Eğer mallarımıza el konursa, geri verilmesini talep ederiz. Eğer geri verilmezse, savaşırız. Ve bunun için delilimiz vardır. Bazı Müslümanlar mallarının ellerinden alındığı yönünde şikayette bulundular, Peygamberimiz (s.a.v) onlara şöyle söyledi:

- Hakkınızı geri alın.

- Eğer vermezlerse?

- O takdirde onlarla savaşın.

Daha önce söylediklerime ilave olarak şunu söylemek istiyorum; bugün ana vazifelerimizden biri Halep yakınında tugayımızın sorumlu olduğu alanlarda ki stratejik olarak önemli bölgelerdeki mevzilerimizi güçlendirmektir.

Muhabir: Ve tipik bir gazeteci sorusu sormak istiyorum. Tahmininiz nedir?

Salahuddin: Herhangi bir tahiminim yoktur. Ancak bugün veya yarın çatışmaya katılan tüm tarafların katılımıyla genel bir meclis toplanacak. Bildiğim kadarıyla tüm grupların liderleri bu konuda hem fikirdir.

İnşa'Allah, Allah'a en doğru çözümü bulmamız ve en doğru yolda bize rehberlik etmesi için bolca dua ediyoruz.

Muhabir: İnşa'Allah, bizde öyle ümit ediyoruz. Allah dualarınızı kabul etsin. Allah sizi iyilikle ödüllendirsin, Salahuddin. Selamun aleykum.

Salahuddin: Ve aleykum selam. Allah'ın rahmet ve bereketi üzerine olsun.

Kavkaz Center

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet ahi burasi bir islami forum sitesidir, ancak bizler kör degiliz, kac aydir bir cok kisinin yorumuna , acdigi basliga(konuya) karismadim, tek internet disi bilgi alanda sen degilsin bunu da bilmis ol. Seyhin konusmasini elestirebilirsin, konusma tarzini elestirebilirsin, yaptigi aciklamanin gününü elestirebilirsin ama direk lafa belam diye baslayan olursa orada müdahale ederim.

Allah bagnazliktan taasublukdan korusun müslümanlari, hata edeni bile bile göre göre israrla savunmak cahillik olsa gerek.

Konuyu anladım ahim

Yüce ALLAH c.c Hak olanı ortaya çıkarsın fitneye sebebp verenide hidayet nasip etsin Amiin

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yeni konu acmak istemedim.
Twitte seyh zevahirinin dun bi aciklama yayinladigi haberi gordum. Ama linklerden hicbir videoya ulasmadim. 2 gun once de takip ettigim bi sitede haberi ciktigini twit koydular. Siteye girdim bisey yok. Bilgisi olan varsa bi baslik açabilir

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Düşündüm de biraz fetva türünden şeyler içeriğinde olabileceği için tutupda yarım aksak çevirisini yapmaya kalkışmam pek de doğru gelmedi bana .. Birileri zamanla yapar. Özet olarak bizden çıkan neden bize bağlılığını bildirmiyor gibi başlayıp , silahın asıl doğrultulması gereken kişiler olarak devam ediyor diyeyim ...

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu şeyh 30 sene vatanına gidenemiş.gittiğinde ise anasına sarılıp hüngür hüngür ağlamışlardı.kolaymı sanıyorsunuz,doğup büyüdüğünüz toprakları terketmeyi ,hicret etmeyi? Ben samimiyetine inanıyorum şeyhin,birisi işidle nusra halebi ele geçirdi gibi birşey demiş,ama işid suriyeye girdiği gün halep direnişin elindeydi zaten.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Bu kadar küfrün ve fitnenin doruk noktaya ulaştığı bir ortamda özellikle cihad meydanlarında müslüman kafir ayırımı yapmak çok zor.Hele ki kafirlerle iç içe yaşanan bir ortamda siyah ile beyazın ortaya çıkmaması nedeniyle,verilen kararlarda hata olma riski elbette olacaktır.Yalnız bu hatalar dolayısıyla riddet ve haricilik kelimelerinin kullanılması bu ortamda çok sakıncalı.Bu ifadelerden Allaha sığınırız.Cihad meydanlarında küçük hatalar büyük bedeller ödemeyi gerektirir.
Acilen Tevhidi Alimlerin birlik olup arayı bulması ve icma ile alınan karara diğer tarafın uyması zaruridir.Bu hareket müçtehid alimler üzerine bir vaciptir.

Bize oturanlar olarak şimdilik düşen onlar için dua olmalıdır.

Allahım hak olana bizi kavuştur.Öfkemizi bize galip etme.Hatalarımızı bize doğru gösterme.Hatalarımızdan dolayı düşmanlarımızı sevindirme.Müminler ile aramızdaki itilafları gider.Kalplerimizi birleştir.Bir topluluğa olan kinimizden dolayı haktan sapanlardan eyleme.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
vallahi artık fitne haberleri duymaktan bıktık artık kafirlere yapılan darbeleri mücahidlerin birleştiği haberlerini vs duymak istiyoruz bu konuda ise hiç bir yorum yapamıyorum kime güveneceğimizi şaşırdık Allahım acilen müminlerin kalbinden kini ve öfkeyi al hak üzere birleştir ve kafirlerin arasını aç

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
vallahi artık fitne haberleri duymaktan bıktık artık kafirlere yapılan darbeleri mücahidlerin birleştiği haberlerini vs duymak istiyoruz bu konuda ise hiç bir yorum yapamıyorum kime güveneceğimizi şaşırdık Allahım acilen müminlerin kalbinden kini ve öfkeyi al hak üzere birleştir ve kafirlerin arasını aç
aynı durumdayım. biz burda bu haldeysek orada salih mücahitlerin psikolojisi kimbilir nasıldır. çok zor günlerden geçiyoruz.

K Çevrimdışı

kuL

Üye
İslam-TR Üyesi
S.A

Herkez İŞID Eleştiriken neden? ÖSO ve İSLAM CEPHESİ'nin ABD Yetkilileri ve AB Yetkilileri ile görüşmelerinden bahsetmiyor?

İŞID Hataları olabilir ya karşı taraf?

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
isidin tekfir ettigi (teyit ettim guvenilir kaynaklarda) islami cephenin yarali isid savasilarina gosterdigi muameleyi youtube de bulabilirsiniz, tum bu aciklamalar malumun ilani olmus isin daha vahim tarafi olaylar baslamadan once de isid (buyuk bir kismi) Allahin serati hakim olsun diye savasan islami cepheyi tekfir ediyormus. Bazi gafillerde harici deyince alim tartusi, tekfir etti demisler, harici demek ehli bidat demektir. Hatirlayin hariciler hz. Aliyi tekfir ettiginde Hz Ali ne demisti: Onlar yinede bizim kardeslerimizdir hata ediyorlar.. Iste fark burada..

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hariciler hz aliyi hukum Allah'a aittir ayetini sloganlastirarak tekfir etmislerdi.Onun cevabi ise muazzamdi: Bu soz hak bir sozdur ama bundan kastedilen batildir.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
S.A

Herkez İŞID Eleştiriken neden? ÖSO ve İSLAM CEPHESİ'nin ABD Yetkilileri ve AB Yetkilileri ile görüşmelerinden bahsetmiyor?

İŞID Hataları olabilir ya karşı taraf?
Kardeşim buradaki sorun görüşenleri işid olmasa bile içindeki bazılarının tekfir etmesi.
İslam hukukunda kafirlerle ne şartlarda görüşülür bellidir.sovyetler afgsnistanı işgal ettiğinde,el kaide dahil talibanı kuranlar bile amerikan silahları kullanmadımı? Bunları miye tekfir etmediler?

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
ışid i tc de kimlerin desteklediği ortadadır... bu bile onların harici akidesinde olduğunu anlamaya yeter

Akhiler,islamda ayrışmak için mücadele etmeyin.dillerinizi düşmanlarımıza yardım etmekten sakının.Olayın iç meseleri ve ayrıntılarını tam bilmiyoruz,bilsekte tevhidi bir grubu tekfir etmede ve harici ilan etmede içtihad sahibi değiliz.Bizim üzerimize vacip olmayan bir konuda bunu yapmak bizim için çok büyük bir fitnedir.yangına odun taşımayalım.sakin olunuz.sadece uzlaşmanın yollarını ve çözüm konusunda fikirlerinizi belirtin.

M Çevrimiçi

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de abu el fadl akhiye katılıyorum ebu hanzala ve grubu işidi savunuyor ve nusrada savaşmanın caiz olmadığını söylüyorlar neden acaba?

A Çevrimdışı

adyaman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
acaba bu alimler neden laik sekuler vedemokratik bir sistemi isteyen oso gurupları icin birfetva veya bir acıklama yapmıyorlar. özellikle işidi eleştirdikleri kadar oso'yuda eleştirselerya bunların hiçmi eleştirilecek yonu yok

Y Çevrimdışı

Yavuz_Selim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Makdisi tutuklu değil mi ? El cezire Islam düşmanı suudun arka bahçesi değil mi ?
evet makdisi tutuklu ve hapishaneden açıklama yaparak işid i sert bir şekilde eleştirmiş.

ayrıca el-cezire suud değil Katar kanalıdır. suud'la Katar'ın araları da çok iyi değildir. mesela el cezire Mısır'daki darbeye karşı çıkarken , suud yönetimi Mısır'daki darbeyi desteklemiştir.

işid, beşşar esed'in hakim olduğu yerlere saldıracağına mücahidler tarafından zaten fethedilmiş topraklara saldırarak mücahidlerin elindeki toprakları işgal ediyor!..

ahraru şam , tevhid tugayı islam ordusu ve Nusret cephesi gibi mücahid gruplar islam düşmanı Nusayri-baas rejimine ve destekçilerine karşı kahramanca savaşırken, işid, bu mücahid grupları arkalarından vurdu..

işid sanki esed'in , İran'ın paralı askeri...

Lübnan'daki hizbuşeytan gibi suriye rejimine hizmet ediyor işid.

el kaide lideri zevahiri işid'in suriyeDen çıkmasını istemişti aylar önce buna uymadı işid.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt