Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvufu Reddeden Ayet ve Hadisler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bakara 160: Ancak tövbe edip hallerini düzelten ve gerçekleri açıklayanlara gelince: Ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira tövbeleri kabul eden, çok merhametli olan Ben’im.
Bakara 165: Öyle insanlar vardır ki, Allah’tan başkasını Allah’a denk tutar, tıpkı Allah’ı severcesine onları severler. Müminlerin Allah’a olan sevgileri ise her şeyden daha ileri ve daha kuvvetlidir. Böyle yaparak kendilerine zulmedenler, azabı gördükleri zaman anlayacakları gibi, bütün kuvvet ve kudretin yalnız Allah’a ait olup, Allah’ın azabının pek şiddetli olduğunu, keşke şimdiden bilselerdi!

Bakara 166 : İşte önderler kendilerini izleyenlerden uzak durdular, Azabı gördüler ve aralarındaki her türlü bağ kesildi.

Kabir Ehlinden Yardım Dileme

Ahkaf 5 : Hem o kimseden daha şaşkın kim olabilir ki Allahı bırakır da kendisine Kıyamete kadar cevab veremiyecek kimselere duâ eder onlar ise onların duâlarından gafildirler.
Zumer 42 Ama (gerçek koruyucu) Allah, insanların ruhlarını ölümleri sırasında, ölmeyenlerin ruhlarını ise uykuları sırasında alır. Hakkında ölüm hükmü verdiği rûhu tutar, vermediği rûhu ise belirli bir süreye kadar salıverir. Muhakkak ki bunda, düşünen kimseler için alacak ibretler vardır.
Fatır 22 Diriler ile ölüler de bir olmaz. Allah, dilediğine işittirir. Sen, kabirde bulunanlara işittirecek değilsin.

Maide (116-118)Hem Allah Teâlâ: "Ey Meryem oğlu İsa!" Sen mi insanlara "Beni ve annemi Allah’tan başka iki tanrı edinin" dedin?sorguladığı vakit o şöyle diyecek: "Hâşa! Sen şerikden ve her noksandan münezzehsin Ya Rabbî! Hakkım olmayan bir şeyi söylemem doğru olmaz, bana yakışmaz." "Hem söylediysem malûmundur elbet. Benim varlığımda olan her şeyi Sen bilirsin, ama ben Sen’in Zatında olanı bilemem. Bütün gaybleri hakkıyla bilen ancak Sen’sin." "Sen ne emrettinse ben onlara, bundan başka bir şey söylemedim. Dediğim hep şu idi: "Rabbim ve Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin." "Ya Rabbî! Ben aralarında olduğum müddetçe onları kolladım. Fakat vakta ki Sen beni aralarından tutup aldın, onları görüp denetleyen yalnız Sen kaldın.Sen gerçekten her zaman, her şeye hakkıyla şahitsin. Eğer onları cezalandırırsan, şüphe yok ki onlar Sen’in kullarındır. Onları affedersen, aziz-u hakîm (üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibi) ancak Sen’sin."

Veliyullah – Allah Dostları
BAYINDIR Kim Allah'ın velisidir?
ŞEYH EFENDİİşte anlatıyorum dinle. Veli olmanın başlangıcı kul ile Mevlâ arasına giren
düşüncelerin, ve kulun, Allah'a olan yabancılığının ortadan kaldırılmasıdır. Mevlâ’nın ikramıyla Allahu Teâlâ‘nın dışında kalan her şey sâlikin gözünden silinir, Allah’tan başkasını görmez hale gelirse, fenafillah yani Allahu Teâlâ’da eriyip gitme adı verilen devlet hasıl olur ve tarikat hali sona erer. Böylece seyri ilallah yani Mevlâ’ya doğru olan manevi yürüyüş tamamlanmış olur. Bundan sonra seyri fillah (Allah'da yürüyüş) denilen ispat makamına girilir ve kalbe sadece Allah (Celle celâluh) yerleşir. İşte bunları kazanan kişiye “veli”, yani hakiki Allah dostu demek doğru olur. Nefsi emmare (sürekli kötülük emreden nefis) mutmainneye dönüşür; küfründen ve inkarından vazgeçer. O Mevlâ’sından, Mevlâ’sıda ondan razı olur. Nefsin tabiatında bulunan ibadetlere karşı olan isteksizlik hali ortadan kalkar
Yunus 62-63 Uyan! ki Allahın evliyası ne üzerlerine korku vardır ne de onlar mahzun olurlar. Velîler o kimselerdir ki O’na iman edip, emirlerine aykırı hareketlerden sakınırlar.

Bakara 257: Allah iman edenlerin velisidir. onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin dostları ise tağutlar olup onları aydınlıktan karanlıklara götürürler. İşte onlar cehennemlik kimselerdir ki orada ebedî kalacaklardır.
اَللّٰهُ وَلِىُّ الَّذٖينَاٰمَنُوايُخْرِجُهُمْمِنَالظُّلُمَاتِاِلَىالنُّورِوَالَّذٖينَكَفَرُوااَوْلِيَاؤُهُمُالطَّاغُوتُيُخْرِجُونَهُمْمِنَالنُّورِاِلَىالظُّلُمَاتِاُولٰـئِكَاَصْحَابُالنَّارِهُمْفٖيهَاخَالِدُونَ

Al’i İmran 28 Müminler, müminleri bırakıp, kâfirleri velî edinmesinler! Kim böyle yaparsa, Allah ile ilişiğini kesmiş olur. Ancak onlar tarafından gelebilecek bir tehlike olursa başka! Allah sizi, Kendisine isyan etmekten sakındırır. Dönüş yalnız Allah’adır.
Al’i İmran 139: Sakın yılmayın, üzüntüye kapılmayın, eğer iman ediyorsanız mutlaka üstün gelirsiniz!
وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُواوَاَنْتُمُالْاَعْلَوْنَاِنْكُنْتُمْمُؤْمِنٖينَ
Şefaat Ayetleri

Bakara 48: Ve öyle bir günden korunun ki kimse kimseden bir şey ödeyemez, kimseden şefaat de kabul edilmez, kimseden fidye de alınmaz, hem onlar kurtarılacak da değillerdir.
Bakara 99: ve sakının öyle bir günden ki kimse kimseden bir şey ödeyemez, kimseden fidye kabul edilmez, ve ona şefaat de faide vermez, hem de hiç bir taraftan yardım olunmazlar
Taha 109: O gün şefaat faide vermez, ancak Rahmânın izin verdiği ve sözüne razı olduğu kimse müstesnâ

Aracılık – Tevessül
Fatiha 5Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen'den yardım dileriz.

Araf 188 De ki: «Allah Teâlâ'nın dilediğinden başka nefsim için ne bir faideye ve ne de bir zarara mâlik değilim. Ve eğer ben gaybı bilir olsa idim, elbette hayırdan daha çok şeyler yapardım, ve bana kötülük de dokunmazdı. Ben imân eden bir kavim için korkutucu ve müjdeleyiciden başka değilim.»
Kaf 16 İnsanı Biz yarattık. Onun için, nefsinin kendisine neler fısıldadığını, neler telkin ettiğini de Biz pek iyi biliriz. Çünkü Biz ona şahdamarından daha yakınız.
Neml 62 O nesneler mi üstün yoksa,çaresiz kalıp Kendisine yalvaran insanın duasını kabul edip sıkıntısını gideren ve sizi dünyada halifeler yapan Allah mı? Hiç Allah ile beraber başka tanrı mı olur? Elbette olmaz! Ne de az düşünüyorsunuz!
Himmet

İsra 56-57De ki: "İbadetlerde Allah’ın ortakları olduklarını yalan yere iddia ettiğiniz tanrılarınızı çağırın çağırabildiğiniz kadar!Onlar ne sizin sıkıntınızı giderebilir, ne de onubaşka yere çevirebilirler!"
“Yüzü Suyu Hürmetine Duamı Kabul Et”
Araf 55 Rabbınıza yalvara yalvara ve için için dua edin ki her halde o haddi aşanları sevmez.

hila Çevrimdışı

hila

Üye
İslam-TR Üyesi
selam ile;
kardeş kusura kalmazsan bir -iki soruma cavap isteyeceğim sizden:
1-siz tasavvufunu manasını hem kelime olarak hem fıkhi olarak biliyor musunuz?,
2-siz tasavvufta bulundunuzmu, hangi tarikat hangi şeyhe bağlı kaldnız ne nedir, niçin yapılır, biliyor musunuz?
3-ayetleri alıp istediğiniz gibi istediğiniz her yere kopyala yapıştır yapmayı (hangi ayet ne için nasıl inmiştir bilip, öğrenmeden) çok mu seviyorsunuz?
Fi-emanillah.

esedullah1230 Çevrimdışı

esedullah1230

Üye
İslam-TR Üyesi
1) çok iyi biliyoruz bir sürü konu açıldı bununla ilgili araştırabilirsin
2)tasavvuif anlamk için tarikata şehe baglanmaya gerek yok ne oldukları kendi kitaplarında mevdüc şirk akideleri küfür sözleri mevcüd ZATEN İNSANLARIDA BU KÜFÜRDEN UZAK TUTMAK AMACIMIZ SİZİN GİBİ CAHİL İNSANLARI UYUTUP KOYUN KIVAMINA GETİRİP ŞEYHİN ELİNE VEREN KÜFÜR YOLUDUR TASAVVUF
3 AYETLİRİ İSTEDĞİMİZ GİBİ KOPYALAMIYORUZ BİLASKİS İSLAM ALİMLERİ(TASAVVUF ALİMİ DEMİYORUM BAK İSLAM DİYORUM ÇÜNKİ TSAVVUF AYRI BİR DİNDİR İSLAMİYETDEN AYRI DİNDİR ) DELİLLERİYLE ORTADADIR HER ŞEY

SİTEYİ İYİCE ARAŞTIR İNŞ ÖN YARGISIZ OKURSAN DELİLLERİ UMARIM DOGRU YOLA ERİŞİRSİN...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt