Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tekfir (kafir Ilan Etme)

CAHİLUS Çevrimdışı

CAHİLUS

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

.......Bazen sevdiklerimiz bize bir isteğimizin olup olmadığını sorarlar da: 'Bana da dua et.' deyiveririz.
.......Dua, yalnızca Allah'a yapılması gereken bir ibadet olduğu halde bizim: 'Bana da dua et.' dememiz, zahiren bakıldığında, 'Bana da ibadet et.' demektir ki bu küfürdür. Oysa biz biliriz ki o kişi: 'Bana da dua et.' sözüyle, 'Benim için Allah'a dua eder misin?' demek istemiştir de kestirmeden söylediği için böyle tuhaf bir anlam çıkmıştır ortaya.
.......Görüldüğü üzere; yapılan amel ve söylenilen sözle 'Kast Edilen Şey'in farklı farklı olabileceğine dair, hayatın içinden bir örnek. 'Bilmiyordum'u yani 'cehalet'i mazeret kabul etmeyen bir anlayışın sahiplerinin, kendilerini bile tekfir etmelerini gerektirecek bir misal belki. Çünkü böylelerine sorduğumda: ''Ama ben 'Bilmiyordum.' '' ya da 'Ben onu kast etmiyorum ki.' diyerek kendi görüşleriyle de çelişkiye düşüyorlar.
.......Uzun sözlerimin kısa anlamı şudur ki: Müslümanların sözleri, tavır ve davranışları tevil edilir. Allah Rasulü sas'ın Müslim’de geçen: "Kim din kardeşine kafir derse, ikisinden biri kafir olmuştur." tehdidinden dolayı, yanlışlıkla bir Müslüman’a kafir diyerek yanılıp küfre düşme tehlikesine karşılık, İslam alametlerinden herhangi birini taşıyan birine Müslüman deyip yanılmak tercih edilmelidir.
.......Allah bizi hak üzerinde buluştursun, amin.

E Çevrimdışı

Ebu.Cendel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir avam in degil alimlerin isidir. Bu konuda yeteri kadar ilmi olmayip ta iki kitap okuyunca basimiza alim kesilenlerin tuzaklarindan ve fitnelerinden korunmak duasi ile
Allah ayaklarımizi dini uzere sabit kilsin

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir avam in degil alimlerin isidir. Bu konuda yeteri kadar ilmi olmayip ta iki kitap okuyunca basimiza alim kesilenlerin tuzaklarindan ve fitnelerinden korunmak duasi ile
Allah ayaklarımizi dini uzere sabit kilsin

Çok doğru söylüyorsun. Ayrıca ciddi bir tekfir işlemi yapılacaksa, yani koca bir cemaat, koca bir taife hedefde ise, tek bir alim bile yeterli olmayabilir. Alimler istişare ederek karar vermelidir. Nureddin Yıldız Hoca'nın sohbetinde dinlemiştim, pakistandaki kadıyanilik ekolünün sapık olduğuna muasır alimlerin icma ettiğini söylüyordu.
Eğer avam alimlerin işine karışmazsa, alimlerde sürekli istişare halinde olursa, inşaallah harici fitnesine düşmekten ümmetimiz beri olur.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Konuyu acan ahi bence zorlama bir yorum yapmis, zira uygulamada kimse o anlamda söylemiyor, simdi bu sekilde basit zorlama yorumlarla cümleleri tevil edersek hayat cikilmaz hale gelir, oyasaki bu cümleyi türkiyede 10.000 kisiye sorsak 1 kisi bile bana dua eder misiniz dendiginde, ben Rabbim, ben ilahim, ben yaradanim, ben .... vs vs bana bu sekliyle dua edip benden isteyin anlaminda demiyor zaten böyle bir anlamda yok cünkü yardimi istemek baska yardimi almak icin vesile aramak baska. (Vesilenin nasil olduguda kuran ve sünnette sabittir.)

Eger ki birileri bu kelimeden müslümanlari tekfir edecekse ve tekfirin kurallarini bilmeden, tekfirin sartlarini bilip uygulamadan edecekse bu size göre bu hatayi yapani degil tekfir eden ahmaki ilgilendirir.

L Çevrimdışı

laslan565

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim acizane görüşüme göre tekfirde aşırılığa kaçmanın kökünde kişinin alçakgönüllü olmaması, kendi günahının derinliğini tam olarak idrak edememiş olması bulunmaktadır. “Onlar kafirdir” deyip dökülen kanın haddi hesabı yok.

“Rahmân'ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, "selâm!" der (geçer)ler” (25:63).

Mümin kişi ilk önce kendine baksa, kendi günahını, kendi zayıflığını ve hiçliğini tam olarak algılasa bunun sonucunda doğal olarak başkasını tekfir etmekten çekinecektir.

“Muhammed, Allah'ın Resülüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde halinde, Allah'tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir”(48:29).

Yapılan hataların, işlenen günahların görmezden gelinmesi gerekir demek istemiyorum. Esas olan, her durumda adil olabilmektir.

“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun. Bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır” (5:8).

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

.......Bazen sevdiklerimiz bize bir isteğimizin olup olmadığını sorarlar da: 'Bana da dua et.' deyiveririz.
.......Dua, yalnızca Allah'a yapılması gereken bir ibadet olduğu halde bizim: 'Bana da dua et.' dememiz, zahiren bakıldığında, 'Bana da ibadet et.' demektir ki bu küfürdür. Oysa biz biliriz ki o kişi: 'Bana da dua et.' sözüyle, 'Benim için Allah'a dua eder misin?' demek istemiştir de kestirmeden söylediği için böyle tuhaf bir anlam çıkmıştır ortaya.
.......Görüldüğü üzere; yapılan amel ve söylenilen sözle 'Kast Edilen Şey'in farklı farklı olabileceğine dair, hayatın içinden bir örnek. 'Bilmiyordum'u yani 'cehalet'i mazeret kabul etmeyen bir anlayışın sahiplerinin, kendilerini bile tekfir etmelerini gerektirecek bir misal belki. Çünkü böylelerine sorduğumda: ''Ama ben 'Bilmiyordum.' '' ya da 'Ben onu kast etmiyorum ki.' diyerek kendi görüşleriyle de çelişkiye düşüyorlar.
.......Uzun sözlerimin kısa anlamı şudur ki: Müslümanların sözleri, tavır ve davranışları tevil edilir. Allah Rasulü sas'ın Müslim’de geçen: "Kim din kardeşine kafir derse, ikisinden biri kafir olmuştur." tehdidinden dolayı, yanlışlıkla bir Müslüman’a kafir diyerek yanılıp küfre düşme tehlikesine karşılık, İslam alametlerinden herhangi birini taşıyan birine Müslüman deyip yanılmak tercih edilmelidir.
.......Allah bizi hak üzerinde buluştursun, amin.
Akhi bu verdigin örnegin cehaleti mazeret görmemek ile bir alakasi yok.. Bu zan üzere tekfir etmektir ki bunun da caiz olmadigini herkez bilir.. Cehaleti mazeret görmemenin örnegi söyle olabilir.. Demokrasi de oy veren birinin niyetini ve gerekcesini kabul görmeyerek tekfir etmek.. Böyle bir sey yapana da "asiri tekfirci" demek yanlistir! Cünkü cehalet mevzusu ihtilafli bir konu ve bir cok alim cehaleti mazeret görmez.. Bu "asiri tekfirci" kavrami bugunlerde cok yanlis kullanilmaya baslandi..

Üst Ana Sayfa Alt