Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Temmuz Ayı Üyesi: Muddessir Kardeşimiz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
14 oy alarak Temmuz Ayı üyesi seçilen Muddessir kardeşimizi tekrar tebrik ediyoruz.

Allah yolunu açık etsin.

Soru bombardimanina tutabilirsiniz.

Buyrun
Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Hayırlı olsun Muddessir kardeşim )
Allah razı olsun ümmü Aişe abla..

Hayırlı olsun kardeşim,Rabbim ilmini arttırsın.
BarekkAllahu fiyk kardeşim. Ecmain.

Muddessir bacıma başarılarının devamını diliyorum. Rabbim ilmini artırsın ve amel etmeyi kolaylaştırsın:)
Duaların icin CezakkAllahu khayrr abla.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Allah mubarak etsin kardeşcanım ))
Hayırlara vesile olsun.

Sorularıma geçeyim )

Bu hayatta yapmak istediğin en önemli şey nedir? En büyük hayal de denebilir.

Dünyaya yeniden gelebilseydin yine müdessir olarak mı gelmek isterdin yoksa başka biri mi? Başka biriyse kim?

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mübarek olsun öncelikle ), soru bombardımanına tutun demiş Alketa kardeşimiz bizde kirmalayalim إن شاء الله )

1. Şu an suriye,Yemen,Afganistan,Myanmar,sudan,ırak vs. Saydığım bu ülkelerde müslümanlara insanlık dışı zulüm ler varken, özellikle Türkiye de ki insanlar neden sadece filistini görüyor?

2. Filistindekiler kardeşimiz olduğu kadar diğer Saydığım ülkelerdeki müslümanlar kardes olarak görülmüyor mu yoksa ?

3. Hadis inkarciligi geçmişden beri var olmuş bi fitnedir, bunlar için ne önlem almak gerekir? Bununla ilgili tarihte öneriler/örnekler varmı?

4. Ve kimse sormadan ben sorayım neden mudessir.? )

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Allah mubarak etsin kardeşcanım ))
Hayırlara vesile olsun.
Allah razı olsun.
Bu hayatta yapmak istediğin en önemli şey nedir? En büyük hayal de denebilir.
En büyük hayalim.
ıslam üzere yetişip ve yetiştirmek.
Dünyaya yeniden gelebilseydin yine müdessir olarak mı gelmek isterdin yoksa başka biri mi? Başka biriyse kim?
Dunyaya Said b. Museyyeb'in kızı olarak gelmek isterdim.

Son düzenleme:
Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
1. Şu an suriye,Yemen,Afganistan,Myanmar,sudan,ırak vs. Saydığım bu ülkelerde müslümanlara insanlık dışı zulüm ler varken, özellikle Türkiye de ki insanlar neden sadece filistini görüyor?
Bu sorunuzun çeşitli cevapları olabilir.
Bazılarınin bu bölgelerde çıkan karışıklıkları kardeş kavgası, mezhep çatışması gibi görmeleri, bazılarının olanları amerikanin oyunu olarak lanse edip olaylara karşı sessiz olmanın daha hayırlı olduğuna inanmaları, bazılarının israili ya da amerika yi tek düşman olarak görmeleri , bir kısım insanın ise vicdanlarını rahatlatmak adına filistini sahiplendiğini ve yine bazılarının filistin topraklarının bilhassa da mescidi aksanin islam tarihimizdeki mahiyetini ve hakikatini bildikleri için yapılanları kabullenmediklerini ve bu yüzden sessiz kalmadıklarını düşünüyorum. Ama şu unutulmamalıdır ki kudüsu sahiplenmek için öncelik olarak suriyeye önem verilmelidir. Çünkü kudusun yolu suriyeden geçer.
2. Filistindekiler kardeşimiz olduğu kadar diğer Saydığım ülkelerdeki müslümanlar kardes olarak görülmüyor mu yoksa ?
Bu sorunuz birinci soruyla hemen hemen aynı olduğu için birinci cevap yetecektir.
3. Hadis inkarciligi geçmişden beri var olmuş bi fitnedir, bunlar için ne önlem almak gerekir? Bununla ilgili tarihte öneriler/örnekler varmı?
Tarih tekerrürdur. Hadisleri kabul etmeyip sadece kuran muslumanligindan söz edenler asırlardan beri vardır. Yine boyle sahislarin cikacagini peygamber as. bizlere bildiriyor.
Şunu kat'i olarak biliniz ki, bana Kur'an ile birlikte, onun bir benzeri (sünnet) de verilmiştir. Karnı tok bir şekilde koltuğuna kurulmuş olan bazı kimselerin: "Bize Kur'an yeter! Onda helâl olarak ne görmüşseniz, onu helâl; neyi de haram görmüşseniz, onu da haram kabul ediniz." diyeceği zamanlar yakındır. Bilin ki, Allah resûlü'nün haram kıldığı da Allah'ın haram kıldığı gibidir."

Bana göre en büyük önlem onları dinlememektir. Islam tarihimize bakınca ıslam ulemasinin bidatci olan, ıslamın asıl olan menhecinden uzak olan kimselere sert davrandığını, onları dinlemediğini görürüz. Örnek olarak ibn sirin in tavrını verebilirim.

4. Ve kimse sormadan ben sorayım neden mudessir.? )
Örtümden dolayı.

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sorunuzun çeşitli cevapları olabilir.
Bazılarınin bu bölgelerde çıkan karışıklıkları kardeş kavgası, mezhep çatışması gibi görmeleri, bazılarının olanları amerikanin oyunu olarak lanse edip olaylara karşı sessiz olmanın daha hayırlı olduğuna inanmaları, bazılarının israili ya da amerika yi tek düşman olarak görmeleri , bir kısım insanın ise vicdanlarını rahatlatmak adına filistini sahiplendiğini ve yine bazılarının filistin topraklarının bilhassa da mescidi aksanin islam tarihimizdeki mahiyetini ve hakikatini bildikleri için yapılanları kabullenmediklerini ve bu yüzden sessiz kalmadıklarını düşünüyorum. Ama şu unutulmamalıdır ki kudüsu sahiplenmek için öncelik olarak suriyeye önem verilmelidir. Çünkü kudusun yolu suriyeden geçer.

Bu sorunuz birinci soruyla hemen hemen aynı olduğu için birinci cevap yetecektir.

Tarih tekerrürdur. Hadisleri kabul etmeyip sadece kuran muslumanligindan söz edenler asırlardan beri vardır. Yine boyle sahislarin cikacagini peygamber as. bizlere bildiriyor.
Şunu kat'i olarak biliniz ki, bana Kur'an ile birlikte, onun bir benzeri (sünnet) de verilmiştir. Karnı tok bir şekilde koltuğuna kurulmuş olan bazı kimselerin: "Bize Kur'an yeter! Onda helâl olarak ne görmüşseniz, onu helâl; neyi de haram görmüşseniz, onu da haram kabul ediniz." diyeceği zamanlar yakındır. Bilin ki, Allah resûlü'nün haram kıldığı da Allah'ın haram kıldığı gibidir."

Bana göre en büyük önlem onları dinlememektir. Islam tarihimize bakınca ıslam ulemasinin bidatci olan, ıslamın asıl olan menhecinden uzak olan kimselere sert davrandığını, onları dinlemediğini görürüz. Örnek olarak ibn sirin in tavrını verebilirim.

Örtümden dolayı.

الله ilminizi artırsın ve sizden razı olsun

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Verdiğiniz cevapları okurken aklıma henüz 1 gün önce dersini yaptığımız bir hadis geldi. Öncelikle hadisi hepinize nakledeyim;

Aişe radıyallahu anha dedi ki: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem odama girdi. Onun yüzünden, aklına bir şey geldiğini anladım. Abdest aldı, kimseyle de konuşmadı. Ben de odamın duvarına yapışarak ne söylediğini dinlemeye koyuldum. Minbere çıktı, Allah'a hamd ve senâ ettikten sonra şöyle buyurdu:

"Ey insanlar! Allah size şöyle buyuruyor: Sizin dua edeceğiniz ve benim, duanızı kabul etmeyeceğim, Benden dilekte bulunacağınız ve size vermeyeceğim, Benden yardım dileyeceğiniz ve size yardım etmeyeceğim bir zaman gelmeden önce iyiliği emredin ve kötülükten alıkoyun. "

Minberden ininceye kadar bunlara hiçbir şey eklemedi. (Ahmed b. Hanbel; İbn Hibbân; Taberani; Beyhaki)

Öncelikle Allah azze ve celle sizi, beni ve diğer kardeşleri bu hadisin tehtidinden korusun. Bunun tek yolu olan iyiliği emretmeyi ve kötülükten alıkoymayı bizlere nasip etsin.

Allah azze ve celle bu mesajı okuyup ailenize geri döndüğünüzde ailenizi hidayet bulmuş bir şekilde görmeyi size ve bana nasip etsin. Ailenizin yüreğini İslam'a ısındırsın, onları islam ümmetine sevdirsin, onlara bu davaya gönül koymayı, bu dava uğruna herşeylerini gözlerini kırpmadan feda etmeyi nasip etsin, tüm bunları sizin diliniz, eliniz ve amelleriniz vasıtasıyla yapmayı sizlere nasip etsin. Allah azze ve celle sizi hem bu dünyada hemde ahirette kazananlardan eylesin.

Tebrikler.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle değerli rakibim Muddessir seni tebrik ediyorum. Benden daha çok oy aldığına göre demek ki benden daha çok çalışmışsın : ) Allah swt azmini İslam yolunda dahada arttırsın inşaAllah...

1- Hayatında unutamadığın seni olumlu yada olumsuz etkileyen bir olayı anlatır mısın?
2- Paylaştığın makaleleri sen mi yazıyorsun yada o gün o makaleyi paylaşmak nerden aklına geliyor?
3- Seni etkileyen (ilmi değeri olan) bir metni bizimle paylaşır mısın?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Öncelikle değerli rakibim Muddessir seni tebrik ediyorum. Benden daha çok oy aldığına göre demek ki benden daha çok çalışmışsın : ) Allah swt azmini İslam yolunda dahada arttırsın inşaAllah...
Allah razı olsun.

1- Hayatında unutamadığın seni olumlu yada olumsuz etkileyen bir olayı anlatır mısın?
Hem olumlu hemde olumsuz etkileyen bir olay, bir yakınımın şehid (InşaAllah) olmasıydı.

2- Paylaştığın makaleleri sen mi yazıyorsun yada o gün o makaleyi paylaşmak nerden aklına geliyor?
Aslında benim yazdığım pek bişey yok. Konuyla ilgili rivayetleri derliyorum hepsi bu. Arada tek tük bana ait cümleler oluyor.

Seni etkileyen (ilmi değeri olan) bir metni bizimle
Beni en çok hadis metinleri etkiliyor.
Bunun dışında etkilendigim ilmi bir metni bulup atacağım InşaAllah.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
- Seni etkileyen (ilmi değeri olan) bir metni bizimle paylaşır mısın?
Hamsi ve Cehennem!

Ölüm ötesi bilgileri bir film izletir gibi anlatan Allah için çok sevdiğim bir kardeşim bana ‘teknelerle avlanan hamsi balıklarını görünce neler hissedersin?’ diye sordu… Hafızamı zorladım, zorladım ve zorladım ama onun beklediği cevabı bir türlü veremedim.

Beraber internete girip adı malum siteye hamsi avı yazıp çıkan görüntüleri izledik. Binlerce balık, ağdan tekneye doğru yuvarlanırken kimi denize düşüyor kimi tekne çalışanlarının ayakları altında eziliyor kimileri de martılara yem oluyor… Binlerce balık, yığınlar altında can veriyor. İzlediğimiz sahne buydu. Ama ben halaonun benden beklediği cevabı veremedim.

‘Bana bak ahi’ deyip anlatmaya başladı;

“ Balıklar ağlardan yığınla tekneyeyuvarlanırken balıklar yerine insanları hayal ederek aklına Zümer suresi 71. ayet gelsin; ‘O küfredenler, bölük bölük cehenneme sürülür. Nihayet orayageldikleri zaman kapıları açılır…’

Balıkçıların balıkları elleriyle ağlardankalanları çıkardıklarında ve kasalara yerleştirdiklerinde ise aklına Rahman suresi 41.ayet gelsin; ‘(Çünkü o gün) Suçlu-günahkârlar, simalarından tanınır da alınlarından ve ayaklarından yakalanırlar.

Aman Allah’ım!!! Ne sahne!

Binlerce balığın çırpınmasını tebessümle karşılayan balıkçılar… Zerre kadar merhamet duygusu yok… Balıkları kasalara doldurup kızgın ateşe yem olmalarını sağlamaları umurlarında bile değil… Sanki şu ayet (Tahrim-6) tecelli ediyor;

“Ey iman edenler, kendinizi ve yakınlarınızı ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır; üzerinde oldukça sert, güçlü melekler vardır. Allah kendilerine neyi emretmişse ona isyan etmezler ve emredildiklerini yerine getirirler.”

Allah’ım!!! Sen bizleri cehennemmeleklerinin ellerine düşürme!

İnsanların cehenneme gurup gurup sevk edilmeleri kendilerinin çok değersiz birer moloz gibi algılandıklarını öğretir bize…

Cehennem…

Bizler tarafından nasıl bir yerleşim yeri olduğu pek de merak edilmeyen devasa bir işkence ülkesi… İnsanlar nasıl karşılanır, neler yer ve içer, nasıl bir işkenceye maruz kalır, orada zaman nasıl geçer nedense pek de merak etmeyiz… Sanki cennetlemüjdelendik!

İşin garip tarafı bağışlanan mü’minleri bekleyen tarifsiz ve benzersiz mekân olan cenneti bile yeterince tanımıyoruz…

Bizi ne aldattı böyle?

Hamsi balıkları ve cehennem…

Ömrüm boyunca unutmayacağım bir tablo…

Feyzullah Birışık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt