Çözüldü Teravih Namazında Selamdan Sonra Ara Vermek?

A Çevrimdışı

anti-şirk

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Kardeşten Gelen Bir Soru:

Selamun Aleykum Saygıdeğer Hocam, malumunuz üzere camilerde huşu ve huzurdan uzak bir şekilde teravih çok hızlı kıldırılıyor. Biz de bir grup kardeş evimizde cemaatle kılıyoruz. Kıraatı elimizden geldiğince uzun tutmaya çalışıyoruz. Hem sünnette sabit olduğu için hem de uzun yaz günlerinde gündüzün yorgunluğu ağır bastığı için 8 rekat kılıyoruz (3 rekat vitir hariç). İki rekatta bir selam verdikten sonra arada kimimiz Kur’an okuyor kimimiz Hısnul Müslim dua kitabından dua ve zikir vs. okuyor. Arada hem ezkar ve kıraat ile vakti değerlendirmiş hem de bir yönüyle dinlenmiş oluyoruz.

Değerli hocam sualim şudur: Selamdan sonra verdiğimiz aralar caiz mi? Ara vermeksizin teravihi bitirmemiz mi lazım? Allahu Teâlâ sizi hayırla mükâfatlandırsın.

Abdulmuizz Fida
 
Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Teravih namazını kılarken 2 rekâtte bir selam vererek, 4 rekâtte bir miktar oturmak mustehabdır. Bu oturuşa terviha (rahata erdirmek, dinlendirmek) denililir. Bundan dolayı kılınan namaza da teravih denilmektedir. Bu aralarda kişinin dinlenmesi, tesbihat, salavat getirmesi câizdir.
Teravih namazını ara vermeden de kılabilirsiniz fakat teravihin ruhundan, havasından çıkmış olunur.

 
Geri
Üst Alt