Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tevbe Eden Kişinin Dünyada Ve Âhirette Kazanacaği Faydalar

S Çevrimdışı

selefi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tevbe edenin dünyada kazanacağı bir çok fayda vardır. İmam İbn Kayyim'in saymış olduğu faydalardan bazılarını şöylece sıralamak istiyoruz:

Tevbe, ahlâkı güzelleştirir, namusu korur, tevbe eden kişi toplumda takdir görür. Tevbe, malı korur, Allah'ın yaratmış olduğu insanları sevdirir, kişiyi huzurlu bir yaşama kavuşturur, ruhen ve bedenen rahatlık sağlar, kalbi kuvvetlendirir, kişiye güzel bir karakter kazandırır.

Tevbe, kalbi yumuşatır, yaşam sevinci ve gönül rahatlığı kazandırır, fâsık ve fâcir kişilerin zararından insanı korur, üzüntü ve kederi azaltır, kişiye izzet ve şeref kazandırır.

Tevbe, kalbin nurunu artırır, bu nurun günah karanlığı tarafından söndürülmesini önler.

Tevbe, kişinin hiç beklemediği yerden rızıklanmasını sağlar, Allah'a itaati ve ilim talebini kolaylaştırır.

Tevbe, kişinin, insanlar tarafından hayırla anılmasını, insanların kendisine dua etmesini sağlar.

Tevbe, insanın yüzünü güzelleştirir, bir haksızlık ve zulme uğradığında karşı tarafın kalbine korku salınmasına sebep olarak zulüm yapmak isteyenin kalbinde o insanın heybeti büyür.

Tövbekârın duası tez kabul edilir. Tevbe, kişi ile Rabbi arasındaki soğukluğu giderir. Melekler o kişiye yakın olurlar. Cinlerden ve insanlardan olan şeytanlar ondan uzak olurlar.Tevbekâr kişi, ölümden korkmaz, tövbekârın gözünde dünyanın değeri küçülür, âhiretin önemi ise artar.

Tevbe, kişiye cenneti kazanma gayreti vererek itaatin ve imanın lezzetini tattırır. Tevbe eden kişi, için arşı taşıyan melekler ve onların etrafındaki melekler dua ederler.

Tevbe, Kirâmen kâtibîn meleklerini sevindirir, onlar tevbe eden için devamlı dua ederler. Tevbe, sahibinin aklını, anlayışını ve görgüsünü, imanını artırır, o kişiyi Allah'ın sevmesini sağlar. Tevbe sahibine mutluluk kazandırır.
 
S Çevrimdışı

selefi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam İbn Kayyim bu konu da bir çok fayda saymıştır:

Tevbe eden kişi öldüğünde melekler Allah'tan kendisine cennetlik olduğu müjdesini getirirler.

Tevbe eden kişiye âhirette ne bir korku, ne de bir hüzün vardır.

Tevbe eden kişi öldüğünde onu dünya hapishanesinden çıkararak içinde kıyamete kadar güzel nimetlerle nimetleneceği ve gözünün görebildiği yere kadar genişletilmiş olan cennet bahçelerinden bir bahçeye intikal edecektir.

Tevbe eden kişi kıyamet günü insanlar sıcaktan kan ter içinde kalırlarken kendisi arşın gölgesinde gölgelenecektir.
 
Üst Ana Sayfa Alt