Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tevhid Delilleri

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
4) Hayvanların Dili Tevhid

• Bir arı binlerce çiçekten terkip ettiği balı toplar. Güneşe göre yönünü tayin eder.(Pusulasız) sonra mükemmel bir mühendis gibi geometrik şekillerle o balı sanatlı olarak kovana dizer. Arıya hangi çiçekte bal olduğunu, güneşe göre yön tayininin nasıl yapıldığını , o sanatlı bal inşasını nasıl meydana getireceğini kim öğretti ,akılsız dediğimiz arı bütün bunları nasıl yapıyor?
• Sivrisinek uçmaya başlar başlamaz gelip insanın kanını emmeye kalkar. İnsanın kanının lezzetini ve faydasını ona kim öğretti. Kendisini tehlikede hissettiğinde hemen kanatlanır ve yapılan el darbelerinden ustaca kendini korur havada bu kadar profesyonelce hareket etmeyi hangi pilottan öğrendi.
• Dünyadaki bütün yılan balıkları Bermuda adasının güneyinde yumurtlar ve tekrar geldikleri yere geri dönüp hayatlarını geçirirler.(Akdeniz,Hindistan ve Malezya vs) Yumurtadan çıkan yılan balıklarına babalarını memleketlerine gitmelerini kim fısıldıyor . Pusulasız ilimsiz olan bu hayvanlar tekrar babalarının memleketine ( Hindistan,Malezya,Akdeniz, vs) Nasıl gidiyorlar?
• Tavuk kuluçkaya yatıyor ilk gün ve 20.gün hariç yumurtaları çeviriyor böylece civciv çıkıyor. İlim adamları bu çevirme olayının sıcaklıktan olduğunu zannediyorlardı. Keza kuluçka makinelerin de yumurtanın her tarafına ısı vererek civciv çıkaramaya çalıştılar. Fakat çıkaramadılar .Sonradan yapılan araştırmalarda yumurtanın altına protein biriktiğini bu proteinin civcive eşit olarak verile bilmesi için yumurtanın çevrilmesi gerektiğini keşfettiler.(İlk gün protein birikmez, 20.gün civciv çıkacağı için çevirmeye gerek yok .) Tavuk bütün bunları hangi kimya labaratuvarın da öğrendi,daha sonraki tüm nesillere(tavuklara) bunu kim öğretti.
• Yabani arılar önce yuva yapıp yumurtalarını bu yuvaya bırakırlar . Sonrada çekirgeleri sarhoş edecek kadar zehirleyip o yuvanın önüne koyarak 20 gün sonra doğacak yavrunu et ihtiyacını böylece karşılarlar. Arıya çekirgeyi öldürmeyecek kadar zehir vermesini , doğan yavru anne- babasını hiç görmediği halde yumurtlama zamanı geldiğinde aynı işlemi yapmayı kimden öğrendi?
• Kuşlar öldürülürse(kartal,atmaca ,şahin vs) yılanlar fazlalaşıyor. Yılanlar öldürülürse kurbağalar fazlalaşıyor. Kurbağalar öldürülürse sinekler fazlalaşıyor. Bütün bunların yaşayışını birbirine bağlayıp bu hayret verici düzeni kuran kim?
• Bilindiği gibi yarasalar kördür. Onlar ses dalgaları göndererek cisimlere çarpmazlar . insanlar radarı yarasaya bakarak icat etti .Radarın mükemmeliyeti karşısında hayrete düşen insan yarasanın bunu kimden öğrendiğini görmesi gerekmez mi?

İnsanlardan Misaller

• İnsan üşüdüğü zaman kan dolaşımının hızlanması için vücutta titreme olur. Tamamen insanın iradesi dışında olan bu hadiseyi ayarlayan kim?
• İnsanın sıcak günlerde yüzü kızarır ve vücudu bazen aşırı sıcak olur . Çünkü vücut çok ısınmıştır . Isıyı dışarı vurur. Kışında damarlar daralır dış cephe soğur böylece içteki yaşayış için gerekli olan sabit sıcaklık korunmuş olur. Yine insanın iradesi dışında bu klima sistemini insana veren kim?
• İnsan yattığı zaman bir taraftan diğer tarafa dönmezse felç olur . Bu dönme işini ayarlayan burundur. Burun içindeki 2 odacıkta bir sıvı her 45 dakikada bir önce bir tarafa geçer birinci oda dolunca beyin uyarılır ve insan diğer tarafa döner. 4 ile 10 bin kokuyu alan mideye gidecek havanın 32.2 derece olmasını sağlayan (yazın 35 derece sıcaklıkta burun içerisindeki sıcaklık yaklaşık –3 dereceye iner. Kışın –3 derecede burun içerisindeki sıcaklı yaklaşık 35 dereceye çıkar.) Solunumla insanın vücuduna girecek mikropları dışarı atan (sümük yoluyla )burundur. İnsanın hiçbir müdahalesi olamadığına göre bu mükemmel organı insana armağan eden kim?
• Mükemmel bir resim ressama delalet eder seni hayrete sevk eder kaainattaki (kuşlar,ağaçlar,hayvanlar,bitkiler,insan) mükemmellikler seni hayrete sevk etmiyor mu ? Tüm bu güzelliklerin arkasında ki muhteşem sanatkarı göstermiyor mu?
• Kafirler derler-Madem Allah her şeyi yarattı. Onu kim yarattı ? Cevap: Kafa vücudun üzerinde ,vücut bacakların üzerinden dolayısıyla kafayı vücut,vücudu ayaklar taşıyor(hareket halinde). Peki ayakları (bacakları) kim taşıyor . Onları kimse taşımıyor.çünkü enerjisi kendinden .(vagon örneği) işte Allahın varlığı kendindendir. Bu soruyu soran kullandığı kelimelerin manasını bilmemektedir. Çünkü Allah demek , doğmamış , doğrulmamış varlığı kendinden olan ve her şeye gücü yeten demektir. Allah yaratılmış olsaydı yaratn yani Allah değil yaratık olurdu.
Seksen vagonlu bir tren düşününüz. Bu vagonlardan her birisini bir önceki vagonun çektiği söylenebilir. Fakat iş lokomotife dayandığında , artık “ lokomotifi kim çekiyor ? “ diye bir sual sorulamaz. Zira , çeken fakat çekilmeyen bir lokomotif olmazsa, trendeki düzen bozulur ve hareket meydana gelmez.
Diğer taraftan bir elma, elma fabrikası olan ağacında yapılmaktadır. Bu ağaç ise , kâinat fabrikasında inşa edilmiştir. Eğer elma ağacının da , kâinatın da, nihayetsiz bir ilim ve kudret sahibinin eseri olduğu kabul edilmezse , kainat fabrikasına da bir fabrika, o fabrikaya da başka bir fabrika icap edecek ve mesele bir noktaya dayandırılamadan sürüp gidecektir.
Bir er emri onbaşısından, o da yüzbaşıdan ve nihayet başkumandan da, emri padişahtan alır.“ Ya padişah kimden alıyor ? “ şeklinde soru sorulamaz. Zira padişah da birinden emir alsa , o da emir alan derecesine iner ve onun emir aldığı zat padişah olur. Yâni emir veren , fakat emir almayan bir zâtın varlığı muhakkaktır ve o da padişahtır.
Verilen misallerden anlaşılacağı gibi , yaratılanların bir birini silsileler halinde meydana getirmesi mümkün değildir ve onları yaratan fakat kendi yaratılmamış olan kudretin varlığı zaruridir.Evet , bu hakikatler , bütün açıklığı ile ortada dururken Cenâb-ı Hakk’ı (haşa) kim yarattı ! diye sual soranlar, sadece cahilliklerini ortaya koymuş olacaklardır.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt