Makale TTP, Afgan Talibanı ve El-Kaide İlişkileri (FFD's Long War Journal)

Ercüment Akıncı

Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
TTP, Afgan Talibanı ve El-Kaide İlişkileri
FFD's Long War Journal

Pakistan Talibanı (Tehrik-i Taliban Pakistan, TTP) yayınladığı yeni videoda, eski lideri Hekimullah Mehsud’u anarak onun cihad hayatını övüyor. Ancak bu sırada örgüt, Afgan Talibanı, onun Pakistanlı dostları ve El-Kaide arasındaki sıkı ilişkilerini ve Pakistan’ın terör ağlarını geliştirmedeki rolünü de açığa çıkarıyor.

TTP, Hekimullah’ı överken, Afgan Talibanı, onun alt grubu Hakkani Şebekesi, Özbekistan İslam Hareketi gibi Orta Asya cihad örgütleri ve “Araplar” yani El-Kaide arasındaki bağı ve koordinasyonu ortaya koyuyor.

Video sözde cihad şehitlerini anarak başlıyor. Liste, TTP’nin bölgedeki cihad yapılanmasına bakışını da gösteriyor. Bu yapılanma kendi üyelerinin çok daha ötesine uzanıyor ki öldürülen liderleri videoda çokça gösteriliyor.Videoda yer alan ve TTP üyesi olmayan önder cihadi kişilikler şunlar: El-Kaide’nin kurucularından Usame bin Ladin ve Abdullah Azzam, Taliban’la yakın ilişkileri olan kıdemli El-Kaide üyesi Mustafa Ebu Yezid, Afgan Talibanı’nın kurucusu Molla Ömer, üst düzey Taliban komutanı Molla Dadullah, Hakkani Şebekesi’nin kıdemli komutanı Molla Sangin Zadran, Özbekistan İslam Hareketi eski lideri Tahir Yoldaş, Arap El-Kaidesi’nin Amerikalı din adamı Enver el-Evlaki, Irak El-Kaidesi’nin kurucusu Ebu Mus’ab Zerkavi, İslamabad’daki Lal Mescidi’nin eski lideri Abdurreşid Gazi ve birçok Pakistanlı terör grubuyla ilişkisi olan Karaçi’deki meşhur Camiatu’l Ulum’ul İslamiyye İslam Üniversitesi eski müftüsü Nizameddin Şamzai.

Video Hekimullah’ı önemli savaş ve saldırılara katılmış kahraman bir cihad savaşçısı olarak resmediyor. Videonun bir sahnesinde Hekimullah, El-Kaide liderleri İbn Hattab ve Ebu Mus’ab Zerkavi ve eski Taliban komutanı Molla Dadullah gibi “İslam ümmetinin kahramanları” ile kıyas ediliyor.

Hekimullah, Afganistan’daki savaşın ilk dönemlerinde ünlü Afgan Taliban komutanı Molla Dadullah ile birlikte Helmand’da savaştı. Videodaki anlatıcı, Hekimullah’ı Helmand’da Abdullah Mehsud ve Molla Dadullah ile beraber savaşması için gönderen kişinin, TTP’nin kurucusu ve ilk emiri olan Beytullah Mehsud olduğunu söylüyor.

Ayrıca, videoda Hekimullah’ın daha önce Afganistan’daki savaşa katılmak istediğini ancak yaşı genç olduğu için Molla Ömer tarafından bu isteğinin geri çevrildiğinden de bahsediyor. Ömer’den, daha çok halifelere verilen bir tür dini ünvan olan Emir’ul Mü’minin, yani inananların lideri veya hilafetin lideri olarak bahsediliyor.

Güney Veziristan’dan Pakistanlı bir cihadçı olan Abdullah Meshud, Aralık 2001’de Taliban’la birlikte ABD güçlerine karşı savaşırken yakalanmış ve 2003’te serbest bırakılıncaya kadar Guantanamo’daki gözaltı tesisinde tutulmuştu. Serbest bırakıldıktan sonra hemen savaşa geri katılmış ve 5000 savaşçı ile Afganistan’daki ABD güçlerine yönelik saldırılara başlamıştı. Video şunu açıkça gösteriyor ki, Pakistan ordusunun 2004 yılında ABD’nin emriyle, Federal Olarak Yönetilen Kabile Bölgeleri’ne (FATA) [1] düzenlediği saldırılarla beraber, Beytullah ve Hekimullah Pakistan’da cihada başlamışlardı.

Video Hekimullah’ın nasıl cihad komutanı olduğunun altını çiziyor. Videoda Hekimullah’ın FATA bölgesini yabancı cihadçıların kullanması için açtığından ve onlara güvenli bir sığınak sağladığından bahsediyor. Ekranda Özbekistan İslam Hareketi’nin eski emiri Tahir Yoldaş gözüktüğü sırada anlatıcı, Özbeklerden ve Araplardan bahsediyor.“Arap” terimi Kuzey ve Güney Veziristan’da konuşlanan El-Kaide üyeleri için kullanılıyor. Afganistan ve Pakistan’da faaliyet gösteren Hakkani’ler, Meshud’lar ve diğer Taliban grupları, ABD’nin Afganistan’daki baskısından kaçan El-Kaide ve diğer yabancı uyruklu terörist grupları koruma altına almıştı.

Pakistanlı Taliban grupları Pakistan ordusuyla savaşırken, Hekimullah da adamlarını sınırın diğer tarafında savaşmaları için gönderdi. Video, TTP militanlarının Host, Paktika, Paktiya, Nangarhar ve Helmand’da Afgan Taliban’ı ile birlikte savaştıklarını gösteriyor. 2008’in ortalarında Pakistanları savaşçılara ait cesetlerin gömülmek üzere Afganistan’dan yurda getirildiğine dair birçok rapor vardı.

2005 yılına gelindiğinde Pakistan ordusu, kabile bölgelerini uysallaştırmanın zor olduğunu fark etti ve çeşitli Taliban gruplarıyla barış anlaşmaları yaptı. El-Kaide hemen Veziristan İslam Emirliği’ni ilan etti ve İslamcıları, kabile bölgesinin ötesine ilerlemeleri için cesaretlendirdi. Abdurreşid Mevlana ve kardeşi Abdurreşid Gazi, İslamabad’daki Lal Mescidi’nde ve onu çevreleyen alanda Şeriat kanunlarını uygulamaya başladı. Pakistan ordusu mescide baskın düzenledi ve çok sayıda müridi öldürdü. Bu olay, birçok Taliban grubunun birleşmesine ve Pakistan Taliban Hareketi’nin kurulmasına sebep oldu. Beytullah grubun ilk emiri, Hekimullah da sözcüsüydü. TTP, devasa bir isyan başlattı ve sonuçta kabile bölgeleri ele geçirildi. Beytullah’ın 2009 yılında drone saldırısında hayatını kaybetmesi üzerine Hekimullah emir oldu.

Hekimullah, sadece El-Kaide’yi korumakla ve onun küresel operasyonlarını desteklemekle kalmadı, aynı zamanda ABD’ye kendi toprağında saldırmanın yollarını aradı. Video, Hekimullah’ın 2009’daki Kamp Chapman saldırısı ve 2010’daki başarısız olan Times Meydanı saldırısındaki rolünü uzun uzadıya ele alıyor. Videoya göre Hekimullah, Kamp Chapman saldırısına kişisel olarak yardım etmişti.

TTP lideri, yedi CIA ajanının ve biri Ürdünlü diğeri Afgan iki istihbarat personelinin öldüğü intihar saldırısını düzenleyen Ebu Dücane El-Horasani ile birlikte görülüyor.

Kamp Chapman saldırısı El-Kaide’nin Pakistan ve Afgan Talibanı ile olan ilişkisini gözler önüne seriyor. Saldırı Hakkani Şebekesi’nin kontrolündeki Host eyaletinde meydana geliyor. Bu nedenle TTP ve El-Kaide Hakkani’lerin izni ve desteği olmadan bu saldırıyı gerçekleştirmiş olamazlar.

Anlatıcı, bu ortak operasyonun önceki yıl ABD’nin drone saldırısı ile Pakistan’da öldürdüğü Beytullah’ın intikamı için gerçekleştirildiğini dile getiriyor. El-Kaide’nin açıklamasında ise bu saldırının aynı zamanda El-Kaide’nin eski dış operasyonlar şefi Salih es-Somali, El-Kaide’nin Pakistan’daki lideri Abdullah Said el-Libi, Laşkar Zil ve Beytullah Meshud’un intikamını almak için yapıldığı belirtiliyor. ABD bu üç terörist lideri bir zamanlar Pakistan’ın kabile bölgesinde başlattığı bir dizi drone saldırısında öldürmüştü.

Başarısız olan 2010 Times Meydanı saldırısının faili Faysal Şahzad’ın da TTP’nin Pakistan’daki kamplarında eğitim aldığı görülüyor. Bir kesitte Şahzad, 2012 yılında bomba uzmanı olduğu gerekçesiyle terörist listesine alınan Amir Ali Çaudri ile birlikte görülüyor. ABD, Amir’in saldırıda kullanılacak olan bombanın yapımında rolü olduğunu belirtiyor.

Videonun bir bölümünde Hekimullah, Özbekistan İslam Hareketi’nin (ÖİH) eski lideri Tahir Yoldaş ile birlikte bir binadan çıkarken görülüyor. Ayrıca Abbas Mansur’a benzeyen başka bir cihadçı daha görülüyor. Kırgız olan Abbas Mansur, ÖİH’in askeri komutanlığını yapmış, 2011 yılında bir drone saldırısı sonucu öldürülmüştü.


Dahası Hekimullah, bir arşiv görüntüsünde iki önemli Taliban lideri ile birlikte görüntüleniyor. Ayrıca Taliban grupları ile arasındaki yakın koordinasyonu da gösteriyor. Bir bölümde Hekimullah ve TTP’nin şu anki emiri Nur Vali Meshud’un, Molla Sangin Zadran ile buluştuğu görülüyor.El-Kaide ile yakın ilişkileri olan Hakkani Şebekesi komutanı Sangin, aynı zamanda Taliban’ın Paktika eyaleti valisiydi. Ayrıca ABD askeri Bowe Bergdahl’ı esir tutan ve yabancı savaşçıları Afganistan’daki cihada katılmaları için eğiten de kendisiydi.


İkinci ve muhtemelen en önemli buluşmada, Hekimullah ile Hakkani Şebekesi’nin şu anki lideri ve Afgan Talibanı’nın vekil emiri Siraceddin Hakkani birlikte görülüyor. İkisi konuşuyor ve sonra birlikte namaz kılıyorlar. Siraceddin’in yüzü her Taliban propagandasında olduğu gibi blurlanmış görülüyor.

Orijinal Metin: In tribute to Hakeemullah Mehsud, TTP exposes ties to Afghan Taliban, Al Qaeda

[1] Federally Administered Tribal Areas (FATA): Pakistan’ın kuzey-batı Afgan sınırında yer alan ve daha çok Peştun kabilelerden oluşan özerk bölge.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt