Tül Beyazlatma Yöntemleri

defnekucuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Herkese merhaba. Üç yıllık evliyim. Evim konusunda oldukça titizim. Tüm eşyalarım tertemiz ve parlak olsun istiyorum. Sürekli bir temizlik telaşı içerisindeyim. Halılar koltuklar falan neyse de bir süre sonra tüllerimin sarardığını farkettim. Ne kadar yıkasam da rengi açılmadı. Bir keresinde online kuru temizleme kullandım. Gayet başarılıydı fakat tabi ki her zaman ona ayıracak bütçem yok bu yüzden evde uygulayabileceğim yöntemleri araştırdım. Sizin de işinize yarayacağını düşündüğüm bir kaç bilgi bırakıyorum. Keyifli okumalar herkese..

Tül ve Perdeleri Toz Şeker ile Beyazlatma
Hemen her evde bulunan toz şeker, şaşırtıcı olsa da tül perdeleri beyazlatmanın en pratik ve en bilinen yöntemlerinden biri aslında.
Peki, şekeri nasıl kullanacağız?
Tül perdeleri her zaman yaptığınız şekilde ve her zaman yıkadığınız ayarlarda çamaşır makinenize yerleştirin. Üzerlerine 2 tatlı kaşığı kadar (tepeleme) toz şeker eklemeyi de unutmayın.
Yalnız dikkat, toz şekeri çamaşır makinesinin deterjan bölümlerinden birine koymuyor, doğrudan tül perdelerin üzerine ilave ediyorsunuz. Ardından makinenizi çalıştırıyorsunuz. Tül perdeleriniz makineden çıktığında eskisinden çok daha beyaz oluyor.
Son olarak, aklınızda soru işareti kalmasın, perdelerde yapışkanlık gibi bir durum olmuyor, şeker eridiği için makinenin giderlerini de tıkamıyor. Eğer evinizde toz şeker bulunmuyorsa ya da daha farklı alternatifler de öğrenmek istiyorsanız yaklaşın böyle. Tül perdelerinizi temizlemek ve beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer yöntemleri de açıklıyoruz!
Sirke: Alternatiflerimizin ilk sırasına tabii ki onu koyacaktık, zira kendisi evi köşe bucak temizleme konusunda en usta isimlerden biri, bildiğiniz gibi. İşte bu temizlikteki hünerlerini tül perdeleri beyazlatmada da konuşturuyor, deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir ölçü sirkeyle tül perdeleriniz bembeyaz oluyor. Üstelik sadece beyaz olmakla da kalmıyor, aynı zamanda yumuşacık oluyor. Bu sirke bize daha ne yapsın?
Kaya tuzu: Tül perdeleri beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer bir doğal malzeme de kaya tuzu. Ancak bu kez kaya tuzu yıkama aşamasında kullanılmıyor, öncesinde kullanılıyor. Eğer vaktiniz varsa tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyuyor, tuzlu suyun içinde bir gece boyunca bekletip ertesi gün her zamanki gibi yıkama işlemini gerçekleştiriyorsunuz.
Biraz uğraştırıcı gibi gözükse de kaya tuzu da bir türlü tam olarak beyazlamayan inatçı tüllerle baş etmede oldukça etkili oluyor. Tek bir perde için yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar kaya tuzu kullanmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim. Bulaşık makinesi tableti: Son zamanlarda tül perdeleri beyazlatmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biri de bulaşık makinesi tableti. En az toz şeker kadar şaşırtıcı olsa da tül perdeleri makineye yerleştirdikten sonra üzerine konulan bir bulaşık makinesi tableti, perdeleri her zamankinden daha beyaz yapma konusunda oldukça iddialı etkiler gösteriyor. Yalnız dikkat, burada da tablet, tıpkı şekerde olduğu gibi bulaşık makinesinin deterjan gözüne değil, doğrudan perdelerin üzerine konuyor, baştan söyleyelim. Eğer tüm bunlardan sonuç alamazsanız kuru temizleme kullanmanızı öneririz. Eğer iyi bir firma seçerseniz çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.
Bu hatalardan kaçınmakta fayda var: Tül perdeleri yıkarken dikkat edilmesi gerekenler
Tül perdelerinizi her zaman çamaşır makinesinde yıkıyor ama bir türlü istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, belki de yanlış ya da eksik bir şeyler yapıyor olabilirsiniz. Eğer her odanın tül perdesini bir arada makineye atıyorsanız, bu perdelerinizin yeterinde temizlenmemesine neden olabilir. Kullandığınız deterjanın perdelerin her yerine nüfuz etmesi için perdeleri tek tek, eğer çift kanatlı perde kullanıyorsanız en fazla bir çift olarak atmanız önemli.
Aksi halde perdeler makinenin içinde fazla yer kaplar, bu da makinenin temizlemek için ihtiyacı olan tüm hareketi sağlayamamasına neden olabilir. Aynı şekilde bu durumda koyduğunuz deterjan miktarı da yetersiz kalabilir.
Bunun dışında tül perdelerinizi yıkarken yanına perde dışında başka bir kirli eşyanızı koymamanız gerektiğini de tekrar hatırlatmış olalım.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt