Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Türk Yardım Gönüllüleri Idlib’te Kurban Bayramında Bombardımanı Kameraya Aldı (video)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kurban Bayramı sabahı İdlip’te yine bombalar patladı. Ulusal kanallarda da yayınlanan “Bayram içi ateşkes antlaşması” yapılmasına rağmen Esed ve koalisyon güçleri yine sözlerini tutmadı.

Bayramın 1. günü İdlip’in Binniş kentinde halkın üzerine hava saldırısı düzenlendi. Bombardıman anında o bölgede bulunan ve Kurban Faaliyetleri yürüten Uluslararası İnsani Yardım Derneği gönüllülerinden A.Enes Şimşek bizzat olaya şahitlik etti ve bombardıman anını cep telefonu kamerası ile görüntüledi.

Görüntülerde koalisyon güçlerinin Suriye üzerine atmış olduğu çeşitli bombaların patlaması sonrası yaşanan kaos ve halkın tedirginliği göze çarparken 2. video da da yine Koalisyon uçaklarından atılan ve tahrik gücü yüksek olan vakum bombasının paraşütle iniş anı ve yakın bir bölgeye düştüğü ancak patlamadığı net bir şekilde görülüyor. Olaya canlı şahitlik eden A.Enes Şimşek olay anını şöyle anlattı:

“Türkiye’de yardımseverlerden toplamış olduğumuz kurbanları savaş mağduru Suriye halkına dağıtmak İçin bölgede kesim ve dağıtım yapmak için bulunuyorduk. Önce siren sesi duyduk (bu havada uçak görüldüğü zaman halkı sığınaklara gitmesi için çağrı anlamında muhalifler tarafından kullanılan bir sistem) Ama ateşkes olduğunu bildiğimiz için itibar etmedik ve faaliyetlerimize devam ettik. Dehşet verici patlama anını duyduktan sonra bombalandığımızı ve ateşkesin bozulduğunu fark ettik. Uçak üzerimizde epey yüksekten dolaşmaya devam ediyordu. Bölge halkının söylediklerine göre bu uçak Esed rejimi uçakları envanterinde bulunan bir uçak değil (Rus veya ABD). Aradan 5 dakika geçmeden 2. ve kimyasal olan vakum bombasını uçak bıraktı ve bende olanları görüntüledim.”

Bir kez daha onlar için (Amerika, Rusya, Esed Rejimi) Müslümanların ne kutsalları ne malları ne de canlarının hiç bir değeri olmadığını ve Müslümanların Müslümanlar dan başka dostu olamayacağını İfade eden aktivist, teknik olarak patlamaması çok nadir olan bu bombanın patlamamasının Allah’ın kendisine inananların yanında olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yine Bölge halkının mağduriyetinin çok yüksek safhada olduğunu ve Türkiye’den yapılan yardımların ne kadar fazla olursa olsun bölge insanları için yetersiz olduğu da aktivistin ifadeleri arasında.

Üst Ana Sayfa Alt