Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Twitterda #oyvermeşirkegirme Açıldı

El_JiHaD Çevrimdışı

El_JiHaD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum şuan itibariyle muvahhidler Twitterda #OyVermeŞirkeGirme adıyla bir tag açmış ve ilk 10'a girmeyi hedefliyorlar forumdaki kardeşler bu konuya ne diyor acaba merak ettim ? Tabi sizlerde destek verecekmisiniz diye sorayım dedim ?

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlara davet kapısını kapatmaktan başka bir şey değil diye düşünüyorum

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
oy vermek şirktir veya küfürdür yerine, oy vermek neden şirktir veya küfürdür bu söylense davet yolu parlasa daha evla olmaz mı?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
paralel yapıdır kesin...

El_JiHaD Çevrimdışı

El_JiHaD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İşe yaramis mi peki tt olmus mu ?

evet oldu.
6.Sıraya kadar çıktı.Lakin twitter yönetimi mudahale edip ana ekrana yansıtmadı.

İnsanlara davet kapısını kapatmaktan başka bir şey değil diye düşünüyorum
İşe yaramis mi peki tt olmus mu ?

Kurandan bir kavrımı anlatmak.Tağutu anlatmak hangi davet kapısını kapatıyor pardon ? yoksa demokrasiye davet yolunu mu kapatıyor eğer bunu kast ediyorsanız bunda kesinlikle haklısınız.

paralel yapıdır kesin...

şakacı müslüman.

ebu seyf1 Çevrimdışı

ebu seyf1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
NASIL BİR DAVET?

Hamd Allah Subhanehu ve Teala’yadır.Salat ve selam ise O’nun Rasulü’ne ehli beytine ve ashabına olsun.

‘’Sizden hayra çağıran,marufuemreden,münkerden alıkoyan bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.’’[1]

Allah bütün Müslümanlara rahmet etsin.Şu husus bilinmelidir ki davetçi insanları Allah subhanehu ve tealaya imana ve bütün şirklerden teberi etmeye çağırdığı zaman o zamanın azgın müşrikleri kudururlar ve davetçiyi yıldırmak için ellerinden geleni yaparlar.

‘’Andolsun ki Nuh’u kavmine gönderdik.Dediki:Kavmim,Allah’a ibadet edin,sizin O’ndan başka ilahınız yoktur.Hiç sakınmaz mısınız?Kavminden kafir olan ileri gelenler dediler ki:Bu ancak sizin gibi bir beşerdir.O size karşı üstünlük sağlamak istiyor.Allah dileseydi elbette melekler indirirdi.Önceden gelmiş atalarımızdan böyle bir şey işitmedik.O ancak deliliği olan bir adamdır.O halde bir zamana kadar onu bekleyin.’’[2]

‘’Lut’u da (kavmine gönderdik).Hani o kavmine:Sizden evvel alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasızlığı mı yapıyorsunuz?demişti.Çünküsiz,kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz.Hayır,siz çok ileri giden bir kavimsiniz.Kavminin cevabı yalnızca:Çıkarın onları ülkenizden.Çünkü onlar fazla temiz kalmak isteyen insanlarmış demek oldu.’’[3]

‘’Abdullah b.Mes’udanlatıyor:Resulullahallallahu aleyhi ve sellemKabe’nin yanında namaz kılıyordu.Ebu Cehil ve arkadaşları da orada oturuyorlardı.İçlerinden biri diğerlerine:’’Filan oğullarının kestiği devenin işkembesini getirip,Muhammed secdeye gittiği zaman sırtına kim atar?’’diyesordu.İçlerinden en kötü olanı gidip işkembeyi getirdi.Hz.Peygamber’insallallahu aleyhi ve sellemsecde etmesinibekledi;secdeye vardığında işkembeyi sırtına,omuzlarının arasına koydu.Ben de onlara bakıyordum.Şayet gücüm olsaydı onları bundan menederdim.Sonra birbirlerine sokulup gülüşmeye başladılar.Resulullahsallallahu aleyhi ve sellemise secdedeydi ve başını kaldırmıyordu.Sonunda kızı Fatıma geldi ve işkembeyi sırtından aldı.Resulullahsallallahu aleyhi ve sellembaşını kaldırdı ve üç defa:’’Allahım!Kureyş’i sana havale ediyorum!’’diye dua etti.Hz.Peygamberallallahu aleyhi ve sellembu şekilde dua edince Ebu Cehil ve arkadaşları korktular.Zira o beldede edilen duaya icabet edileceğine inanıyorlardı.SonraResulullahsallallahu aleyhi ve sellemisim vererek duasını tekrarladı.’’Allahım!EbuCehil’i sana havale ediyorum!Allahım!Utbeb.Rabia’yı,Şeybe b. Rabia’yı,Velidb.Utbe’yi,Ümeyyeb.Halef’i,Ukbeb.EbiMuayt’ı sana havale ediyorum.’’(Resulullahsallallahu aleyhi ve sellemyedinci kişinin de ismini söyledi;ancakravi aklında tutamamıştır.)Nefsim elinde olana yemin olsun ki Resulullah’ınsallallahu aleyhi ve sellembu ismini saydığı kişilerin Bedir kuyusunun yanında ölü olarak serildiklerini gördüm.Buhari.’’[4]

Vallahi bu yolda Resulullah çok eziyet gördü O ki Allah’ın katında çok değerlidir.O bile bu eziyetleri gördüyse Allah’a davet eden bir davetçininde bu eziyetleri görmesi doğaldır.Müşrikler davetçi hakkında yaygaralar çıkarırlar,insanların gözünde onu küçük düşürmeye çalışırlar,lakaplartakarlar,hapislereatarlar,fiili ve psikolojik işkenceler yaparlar.Fakat bunun mükafatı gerçekten büyüktür.

‘’Akil b.EbiTalibanlatıyor:Kureyşliler Ebu Talib’in yanına gelerek:’’Ey Ebu Talib!Kardeşinin oğlu evlerimizin önüne ve meclislerimize gelip bize eziyet veren şeyler söylüyor.Bizden uzak durmasını söyle!’’dediler.Bunu üzerine Ebu Talibbana:’’EyAkil!Git ve amcam oğlunu çağır’’dedi.Resulullah’ısallallahu aleyhi ve sellem,Ebu Talib’e ait toprak evlerden birinde buldum.Benimle birlikte yürümeye başladı.Gölgeden gitmek istiyor;amayapamıyordu.EbuTalib’in yanına vardığımızda ona dedi ki:’’Sen bana hep itaat ettin.Ancak kavmin geldi,Kabe’lerine,meclislerine gittiğini ve onlara eziyet veren sözler söylediğini söylüyorlar.Bundanvazgeç!’’Bunun üzerine Resulullahsallallahu aleyhi ve sellemsemaya bakıp:’’Kendisiyle gönderildiğim bir şeyi bırakmam,onlardan birinin şu Güneş’ten bir meşale yakmasından daha kolay değildir!’’buyurunca Ebu Talib:’’Vallahi kardeşimin oğlu asla yalan söylemez!Haydidoğru bildiğiniz yola geri dönün!’’dedi.Ebu Yala ile Taberani,el-Mu’cemu’l-Kebir vel-Evsat’ta.’’[5]

Amr b. El-As anlatıyor:KureyşlilerinResulullah’ıallallahuaeyhi ve sellemöldürmeye çalıştıklarını hiç görmedim.Ancak bir gün onlar Kabe’nin gölgesinde oturuyorlardı.Resulullah da sallallahu aleyhi ve sellemMakam’ın yanında namaz kılıyordu.Ukbeb.EbiMuaytkalktı,Peygamberimizinsallallahu aleyhi ve sellemridasını tutup boynuna doladı.Çekip dizlerinin üzerine çöktürdü.O sırada insanlar,öldüğünü zannederek bağrışmaya başladılar.EbuBekr gelince Resulullah’ınsallallahu aleyhi ve sellemkollarından tuttu ve:’’RabbimAllah’tır!’’diyen birini mi öldürmek istiyorsunuz!’’demeyebaşladı.Bunun üzerine insanlar Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellemçevresinden dağıldılar. Daha sonra Resulullahsallallahu aleyhi ve sellem namazını bitirdikten sonra,Kabe’nin gölgesinde oturan o müşriklere uğradı.Onlara:’’EyKureyştopluluğu!Nefsim elinde olana yemin olsun ki sizi kesmek üzere gönderildim’’buyurdu ve eliyle boğazına işaret etti.Bunun üzerine Ebu Cehil:’’EyMuhammed!Ben cahillerden değilim’’deyincede,Resulullahsallallahu aleyhi ve sellem:’’Bilakis cahillerdensin!’’buyurdu.Ebu yala ve Taberani,el-Mu’cemu’l-Kebir’de.[6]

Rabia b. Ubeyd ed-Deylemi der ki:’’Kureyş,Resulullah’ısallallahu aleyhi ve sellemöldürmek istiyordu’’dediğiniziduyuyorum.Oysaben,bu konuda en fazla şunun yapıldığını gördüm:Resulullah’ınsallallahu aleyhi ve sellemevi Ebu Leheb ile Ukbe b.EbiMuayt’ın evi arasındaydı.Resulullahsallallahualeyhi ve sellem evine gideceği zaman kapısının önüne işkembe,kan ve hayvan artıklarının konulduğunu görürüdü.Yayının ucuyla onları bir kenara iter ve:Bu ne kötü bir komşuluktur ey Kureyş topluluğu!’’derdi.Taberani,el-Mu’cemu’l-Evsat’ta leyin bir sened ile.[7]

Günümüzdede Allah’a ibadete ve tağutlardan uzak durmaya çağıran davetçilere neler yapıldığını görmekteyiz.Allah’tan dileğimiz bu davetçilere sabır vermesidir.Şüphesiz onlar çok zor imtihanlardan geçiyorlar.Günümüzünkenisini Müslüman sanan yerli mürtedleri ve onların belamları bu davetçilere sırf onları halkın gözünde düşürmek için bazı damgalar vurdular.Onlara harici dediler,tekfircidediler,teröristdediler.Günümüz müşrikleri bu lakap takma işinde o kadar başarılı oldular ki bazı kendini islama nispet eden kesimler bile daha şahıslarını tam olarak bilmedikleri insanları tekfircizannettiler.Bu şekilde onlardan uzak tutmaya çalıştılar.Subhanallah!bu nasıl bir şeydir?Bu insanlar bile o davetçilere tekfirci derse halk nasıl demesin.Allah’tan ayaklarımızı sabit kılmasını dilerim.Yabancı kafirler ve bizim ülkemizdeki yerel mürtedler ve müşrikler ve onların köpekleri olan belamlar ne kadar da uğraşsalar galip gelecek olan İslam olacaktır ve batıl zelil olacaktır biiznillah. . .Allahım seni hamdinletesbihederim.Senden başka ilah olmadığına ancak senin gerçek ilah olduğuna şahitlik ederim.Senden bağışlanmayı ister tevbe eder sana yönelirim.’’

[1] Ali imran 104

[2]Muminun 23-24-25

[3] Araf 80-81-82

[4]Cem’ulFevaid,no:6383 ocak yayıncılık

[5]cemulfevaid ,no:6386,ocak yayıncılık

[6]cemulfevaid,no:6387,ocak yayıncılık

[7]cemulfevaid,no:6392,ocak yayıncılık

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu toplum ilah tanımını yapmaktan acizken sen hangi tağutu inkardan bahsediyorsun?
Sen onlara ne verdin ki şirk pisliğinden sıyrılmasını bekliyorsun?
Hem kendine davetçi diyeceksin hemde işin kolayına kaçacaksın.
Sen bu toplumu mekke müşrikleriyle bir mi tutuyorsun. Vallahi o müşrikler bunlardan daha delikanlıydı.
Onlar neyi kabul edip neyi inkar ettiklerinin çok iyi farkındaydı.
Daha yaşadığı toplumun tanımını doğru yapamazken, klavye başında çok davetçilik oynarsınız.

Biz kimseye hak olanı gizlesin demedik. Biz kimseye takiye yapsın da demedik. Ama lütfen, karşıda ki muhatabın tanımı doğru yapılsın ve tedrici metodun kendisi uygulansın.

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Bu gün sınıfta bir çocuk Facebook sayfasına bakıyordu bende neleri takip ediyor diye merak ettim izliyordum. Biraz daha aşağılara inince şu ayeti okudu:
"Şüphesiz Allah iyilik edenlerin ecirlerini zayi etmez." (Tevbe-120)
Sonra bana dönüp "burda ne demek istiyor ki?"
Diye sordu bende anlattım kendisine ne olduğunu. Yani SubhanAllah bunu bile anlamıyor çocuk. Daha ömründe ilkkez namaz kılan biri ile arkadaşlık yapıyormuş. Dövme yapmak haram diyorsun öyle şey mi olur diyor.

Allah'dan, ahiretten korkmayan bir insandan bu tür davranışlar beklemek biraz garip bence.

İnşallah yanlış bişey yazmamışımdır.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Gitmiş oldugum sanat okulunda
Osmanlica ders alimi zorunlu.
Bu dersi alan kisilerin hepsi farkli sanat dallarindalar ortak ders alinan bur derste
Hoca arap harfleri bilmeyenler kimler dediginde 30 kisilik sinif icinde 2 kisi haric kimse bilmiyordu.
Hoca o zaman herkes bir elif ba alsin harfleri ogrenin gelin dedi.
Ogrencilerden bir tanesi elif ba nerden alinir kütüphane ye mi bakalim hocam diye sordu ?

Japon harflerini bile bilen lakin arap harflerine bu kadar fransiz kalan %90 ni musluman diye gecen bir toplum var.

Cogu gelenekçi.
Yani davet egitim
Ve bu ulkenin cumhuriyetle beraber cok travmatik bir donemden gectigini de unutmadan sekil semal metod da yeni duzenlenmelerle cok da sasirmadan davet edilmesi egitim verilmesi gerekiyor.

Sizlerin şaşırdığı o dovmeli genclerden bir tanesi de benim.
Çevre yasayis aileden aldiginiz egitim farkli olunca hersey kulaktan dolma oluyor ve ciddiyet ortadan kalkıyor.

Sorunun kokenine inmek ve tarihsel sureclerinde farkinda olarak yardımcı olmak lazim.
Yol meşakkatli.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Gitmiş oldugum sanat okulunda
Osmanlica ders alimi zorunlu.
Bu dersi alan kisilerin hepsi farkli sanat dallarindalar ortak ders alinan bur derste
Hoca arap harfleri bilmeyenler kimler dediginde 30 kisilik sinif icinde 2 kisi haric kimse bilmiyordu.
Hoca o zaman herkes bir elif ba alsin harfleri ogrenin gelin dedi.
Ogrencilerden bir tanesi elif ba nerden alinir kütüphane ye mi bakalim hocam diye sordu ?

Japon harflerini bile bilen lakin arap harflerine bu kadar fransiz kalan %90 ni musluman diye gecen bir toplum var.

Cogu gelenekçi.
Yani davet egitim
Ve bu ulkenin cumhuriyetle beraber cok travmatik bir donemden gectigini de unutmadan sekil semal metod da yeni duzenlenmelerle cok da sasirmadan davet edilmesi egitim verilmesi gerekiyor.

Sizlerin şaşırdığı o dovmeli genclerden bir tanesi de benim.
Çevre yasayis aileden aldiginiz egitim farkli olunca hersey kulaktan dolma oluyor ve ciddiyet ortadan kalkıyor.

Sorunun kokenine inmek ve tarihsel sureclerinde farkinda olarak yardımcı olmak lazim.
Yol meşakkatli.

Allah Sana merhamet etsin. Uzun zamandır böyle bir yeni üye yorumu görmedim.

Üst Ana Sayfa Alt