Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ülkelerdeki Tecavüz Oranı Listesi

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben ateisttim abi. Bütün soruları bırakıp iman ediyorum ulen :) demiştim
Ama aklımda soru var hala tabi. Ya açık söxlü olduğum için kızabilirsiniz

Kizacagim birsey yok zira yapacaklarin beni baglamaz, Rabbimle aranda olan mesele.

Bir ara sitemize dadanan kafir ateistlerden birinin ipsi ile senin ipin cakisiyordu hüsnü zan yaparak sizi siteden silmedim ancak görüyorum ki net degilsiniz. Ramazan dolayisi ile forumdan uzaktayim. Ama takipteyim konulari.

U Çevrimdışı

usame__

Üye
İslam-TR Üyesi
Kizacagim birsey yok zira yapacaklarin beni baglamaz, Rabbimle aranda olan mesele.

Bir ara sitemize dadanan kafir ateistlerden birinin ipsi ile senin ipin cakisiyordu hüsnü zan yaparak sizi siteden silmedim ancak görüyorum ki net degilsiniz. Ramazan dolayisi ile forumdan uzaktayim. Ama takipteyim konulari.
bu konuyu burda açmasan abi. Yanlış anlayacak insanlar fake olduğumu düşünecek. Ben kimliğimin bu nickte bilinmesini istemedim.
Bi de bu nickte abdulmuiz hocaya müstehcen bir soru sormuştum zaten bu nicki o yüzden açtım. Ama devam ettim.
Her neyse ben eleştirel ağızdan vazgeçtim özür diliyorum. Sonuçta ben allahın hükmüne inanıyorum. İnsanların koyduğu normlarla eleştiremem o kuralları

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu konuyu burda açmasan abi. Yanlış anlayacak insanlar fake olduğumu düşünecek. Ben kimliğimin bu nickte bilinmesini istemedim.
Bi de bu nickte abdulmuiz hocaya müstehcen bir soru sormuştum zaten bu nicki o yüzden açtım. Ama devam ettim.
Her neyse ben eleştirel ağızdan vazgeçtim özür diliyorum. Sonuçta ben allahın hükmüne inanıyorum. İnsanların koyduğu normlarla eleştiremem o kuralları
Hocam sıkıntı hakkında bilgi sahibi olmadığınız konularda rastgele sorular sormanız.Sorarak öğreniyorum işte diyebilirsin ama mesela örtünme hakkında yeterli bilgin yoksa bu sorular sende tatmin edici cevaplar olmaz.Konu hakkında altyapınız güzel olursa hem isabetli sorular sorarsınız hem de cevaplar kafanızdaki soru işaretlerini giderir.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Nefsimin hoşuna gitmemesi değil. Ben de örtünmenin iyi oldunu biliyorum
Ama özgürlük açısından kısıtlayıcı değil mi?

Dediğiniz gibi kısıtlayıcı olabilir. Ama bazı şeyleri kısıtlamak gerekir. Çünkü bunda yarar vardır. İslam şeriatının temel hedefi insanın din, akıl, nesil ve mal emniyetini korumaktır. Bu kısıtlama ise nesil emniyeti içindir. Çünkü haram olan zinaya götüren yolları açar. Zina ise aile kavramını ve böylece nesil emniyetini tahrip eder. Sağlıklı olmak için sağlıksız yemeklerden kaçınmak buna benzer. Bu durumdada yememizi kısıtlamış olmuyormuyuz? Güzel olan yemekleri sağlıksız oldukları için yemeyerek, yememizi kısıtlamış oluyoruz. İnsanın aklı sınırlı olduğu için bazı hükümlerin (kuralların) hikmetini, faydasını hemen anlayamıyabiliriz. Ama biraz üzerinde düşününce Allahın koyduğu hükümlerin hikmeti (faydası, nedeni) anlaşılabilir. Anlayamasak bile Allahın el-Alim sıfatına sahip olduğuna ve herşeyi bizlerden daha iyi bildiğine ve bizim maslahatlarımızı (faydamıza olan şeyleri) bizden daha iyi korudu inandığımız için (zaten nasıl olurda yaratın yarattığından bilgili olmaz?), ''İşittik ve itaat ettik'' diyerek Allahın hükmüne tabii oluruz. Şu ayeti kerime de bunu emrediyor: ''-Aralarında hükmetmesi için Allah'a ve Rasulüne çağrıldıkları zaman; mü'minlerin sözü, sadece: İşittik ve itaat ettik, demekten ibarettir. Ve işte onlar, felaha erenlerin kendileridir.'' (Nur 53) Ayrıca Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Nefsim yed-i kudretinde olan Allahu Teala (cc)'ya yemin olsun ki, arzusunu İslama tabi kılmayan kimse iman etmiş olmaz" ( İbn-i Kesir- Tefsiru'l Kur'ani'l Aziym- Beyrut: 1969 C: 3 Sh: 490, ayrıca İmam-ı Nevevi- Erbaun- Hadis N0: 40. ) İbadetin tarifide bunu açıklar: ''Hevaya (istek ve arzulara) muhalefet etmek ve hüdaya (hidayete, doğru yola) tabi olmak'' ve ''Hevasına muhalefet edip, Allahu Teala (cc) teslim olan mükellefin fiillerine ibadet denilir'' . Aslında bu konuda, yani örtünme konusunda, en çok tecavüz olaylarının batıda olması ve aynı şekilde batının ve onlara benzemeye çalışan ülkelerin ahlaki bir çöküntü içerisinde oldukları bu hükmün (kuralın) maslahatı (faydamıza olan şeyleri) koruma açısından hikmetini anlamak için yeterlidir.

Üst Ana Sayfa Alt